0
بازگشت

آیا به محافظ دندان ورزشی احتیاج دارید؟

جنس دندان های شما از محکم ترین مواد در دنیاست اما این امر به این معنی نیست که دندان های شما نمی شکنند. چنانچه ضربه ای محکم، مثل زمانی که توپ فوتبال به صورت شما برخورد کند و یا از روی دوچرخه به زمین بیفتید،  به دهان شما وارد شوداحتمال آسیب به دندان های شما زیاد است. به همین دلیل است که دندانپزشکان توصیه می کنند از محافظ دندانی ورزشی هنگام ورزش یا سایر فعالیت های فیزیکی استفاده کنید.

محافظ های دندان ورزشی در اشکال مختلفی وجود دارند. برخی از آن ها بخشی را برای محافظت از لب ها دارند و برخی دیگر تنها از دندان های جلویی محافظت می کنند. اولین گام جهت انتخاب محافظ مناسب برای دندان های شما دانستن این است که در هر ورزشی چه نوع آسیبی شایع است و انواع محافظ دندان چگونه از دندان ها محافظت می کنند.

آسیب های دندانی مرتبط با ورزش

زمانی که صحبت از آسیب های دندان مرتبط با ورزش می شود معمولا فکر ما به سمت دندان های افتاده یا ترک خورده می رود اما تحقیقات نشان داده که آسیب به بافت های نرم بیشتر اتفاق میفتد. 90 درصد آسیب ها به لب، فک بالا و و دندان های میانی ردیف بالا وارد می شود.

محافظ های دندان به شکل های مختلفی از دندان ها، لب و سایر بخش های دهان محافظت می کنند. این محافظ ها ضربه گیر هستند و از وارد شدن فشار ضربه به صورت پیشگیری می کند. همچنین این محافظ بین دندان ها و لب یا سایر بخش های دهان، مانعی ایجاد می کند که از ایجاد بریدگی جلوگیری می کند. همچنین درصورتیکه ورزشکار دارای سیم های ارتودنسی باشد، این محافظ مانع وارد شدن آسیب به سیم ها و همچنین بریدگی لپ و لب بر اثر ضربه می شود. استفاده از این محافظ ها همچنین می تواند از آسیب های احتمالی به گردن نیز جلوگیری کند.

محافظ دهان ایده آل دارای ویژگی های زیر نیز می باشد:

 • مزاحم تنفس و صحبت کردن نمی شود
 • در هنگام حرکت و ورزش تکان نخورده و در جای خود باقی می ماند
 • تا حد زیادی احساس راحتی ایجاد می کند
 • با دوام بوده و تمیز کردن آن آسان است
 • حالت ارتجاعی دارد، دچار پارگی نمی شود، بدون بو و مزه است

نگهداری و تعویض محافظ دهان

محافظ را به محض اینکه نشانه هایی از فرسودگی و یا آسیب را مشاهده کردید، تعویض کنید. کودکان و نوجوانان ممکن است لازم باشد در فواصل زمانی کوتاهتری اقدام به تعویض محافظ دهان کنند چرا که در سن رشد هستند و صورت و فک آن ها دائما در حال تغییر است.

رعایت بهداشت محافظ دندانی ورزشی و تعویض آن در صورت نیاز، اهمیت بالایی دارد و پیشنهاد می شود موارد زیر را برای نتیجه بهتر، انجام دهید:

 • محافظ را به خوبی آبکشی کنید و در صورت لزوم با مسواک آن را تمیز کنید
 • به طور مرتب محافظ دندان را در آب سرد و صابون قرار داده و به خوبی آبکشی کنید
 • می توانید در زمان مراجعه به دندانپزشک محافظ دندان ورزشی خود را همراه داشته باشید تا دندانپزشک شما نیز آن را بررسی کند.
 • محافظ دندانی خود را در محفظه ای محکم و دارای دریچه هوا نگهداری کنید تا خشک بماند و باکتری در آن رشد نکند
 • هیچگاه محافظ دندانی خود را در آب داغ یا زیر نور آفتاب رها نکنید
 • همیشه با چک کردن محافظ دندانی ورزشی خود به دنبال نشانه های استهلاک باشید که در صورت مشاهده این نشانه ها نسبت به تعویض آن اقدام کنید.

پنج درمان برای خونریزی لثه

ممکن است هنگام مسواک زدن با خونریزی لثه مواجه شوید، هرچند که وسوسه نادیده گرفتن آن قوی است اما فراموش نکنید که خونریزی لثه از نشانه های اولیه بیماری های لثه است. اگر چنین اتفاقی برای شما افتاد حتما به دندانپزشک مراجعه کنید اما کارهایی نیز هست که شما می توانید با انجام آن خونریزی لثه را متوقف کنید. با این درمان ها آشنا شوید:

رژیم غذایی سالمتری در پیش بگیرید                                        

بهبود رژیم غذایی می تواند نقش مهمی در بهبود سلامت دهان و دندان و درمان خونریزی لثه داشته باشد. رژیم غذایی شامل غذاهایی مانند میوه و سبزی، مواد غذایی لازم برای لثه های شما را فراهم می کند. اگر رژیم غذایی شما دارای مواد مغذی لازم نبوده و در آن مواد شیرین، آبنبات، سودا و نان تصفیه شده وجود داشته باشد، لثه های شما مواد غذایی لازم را دریافت نخواهند کرد. افزایش ویتامین آ، ویتامین ث، کلسیم و منیزیم در رژیم غذایی، به سلامت لثه های شما می انجامد.

بهبود روند رسیدگی به دندان ها

مراقبت صحیح از دندان ها درمنزل می تواند خونریزی لثه را متوقف کند. مسواک و نخ دندان چنانچه به طور منظم استفاده شود، باکتری هایی که می توانند موجب التهاب شوند را از بین ببرند. همیشه از مسواک و نخ دندان مناسب استفاده کنید، به عنوان مثال استفاده از مسواک با دندانه های زبر یا متوسط در صورتی که با فشار همراه شود می تواند هنگام استفاده به لثه آسیب بزند.

ریلکس باشید

اگر همیشه در حال حرکت هستید و یا همیشه با ضرب الاجل رو برو هستید، این میزان استرس می تواند منجر به خونریزی لثه شود. استرس التهاب را در بدن شما افزایش می دهد که ریسک خونریزی لثه را بالا می برد. استرس بیش از حد، ایمنی بدن را کاهش داده و درمان و مبارزه با عفونت ها را با مشکل رو برو می سازد. مطالعات نشان داده زنانی که دچار افسردگی مرتبط با استرس هستند، در معرض سطح بالاتری از التهاب در لثه و افزایش پلاک هستند.

زمانی که شما استرس دارید، کمتر از خود مراقبت می کنید و ممکن است استفاده از مسواک یا نخ دندان را پشت گوش بیندازید و یا از غذاهای حاضری به جای غذای سالم استفاده کنید. استرس خود را کاهش دهید و زمانی که فرصتی برای انجام کارها ندارید از پذیرفتن کار جدید اجتناب کنید.

سیگار نکشید

سیگار برای سلامتی شما بسیار مضر است. در کنار افزایش ریسک سرطان و بیماری قلبی، سیگار نقش مهمی در ابتلا به بیماری های لثه دارد. توکسین های موجود در تنباکو از رسیدن مواد مغذی به دندان های شما جلوگیری کرده و در نتیجه منجر به التهاب لثه می شود. ترک سیگار کار بسیار دشواریست اما یکی از مهم ترین کارها جهت حفظ سلامتی دهان و دندان و سلامتی کل بدن شماست.

از لوازم شخصی دیگران استفاده نکنید

بیماری های لثه و خونریزی لثه مسری هستند. چنانچه شریک زندگی شما یا اعضای خانواده شما دارای باکتری در دهان خود باشد و شما از وسایل آن ها استفاده کنید احتمال ابتلا به بیماری و خونریزی لثه را افزایش خواهید داد. از هر وسیله ای که به نحوی با دهان در تماس است به طور مشترک استفاده نکنید، از مسواک گرفته تا لیوان.

اهمیت بهداشت زبان

همیشه در مورد اهمیت مسواک و نخ دندان زیاد صحبت می شود اما آیا در مورد تمیز کردن زبان و اهمیت آن برای سلامتی اطلاعاتی دارید؟

زبانی که تمیز نشده باشد غیر بهداشتی و بدبو بوده و برای سلامتی شما مضر است. اگر شما زبانتان را تمیز نمی کنید ما برای شما یک خبر خوب داریم: اینکار بسیار ساده است و انجام آن تنها چند ثانیه زمان می برد.

در اینجا 6 دلیل اصلی برای پاک کردن زبان را مطالعه کنید:

 1. طعم غذای شما را بهبود می بخشد

تمیز کردن زبان با برداشتن کثیفی های جمع شده بر روی زبان، موجب می شود حسگرهای چشایی شما بهتر عمل کرده و شما طعم ها را بهتر حس کنید. زمانی که زبان شما توسط این مواد پوشانده شده باشد، نمی توانید حسگرهای چشایی خود را کاملا مورد استفاده قرار دهید و در نتیجه نمی توانید مزه غذا را به خوبی حس کنید.

 1. بهبود سلامت قلب

عدم رعایت بهداشت دهان و دندان موجب بیماری های قلبی و همچنین دیابت و ناباروری می شود. ممکن است شما فکر کنید، من خیلی به بهداشت دهان و دندانم اهمیت می دهم! اما اگر شما زبان خود را تمیز نمی کنید، سطحی بزرگ در دهان خود را غیر بهداشتی نگه می دارید.

 1. پیشگیری از پوسیدگی

با تمیز کردن زبان، به خصوص قسمت پشتی آن، باکتری و مواد سمی که باعث ایجاد پلاک می شوند را از بین می برید. این امر به این معناست که تجمع پلاک بر روی دندان های شما کمتر شده که در نهایت باعث پیشگیری از پوسیدگی و بیماری های لثه می شود.

 1. خلاصی از بوی بد دهان

برخی مطالعات نشان داده اند که 80 تا95 درصد بوی بد دهان به علت تجمع غذا، باکتری، قارچ و سلول های مرده است که در انتهای زبان جمع می شود. ممکن است جلوی زبان شما صورتی و تمیز به نظر برسد، اما زبان خود را جلوی آینه کامل بیرون بیاورید و پشت آن را بررسی کنید. متوجه خواهید شد که به رنگ سفید، زرد و یا حتی قهوه ای درآمده است- و دیگران می توانند بوی آن را احساس کنند (و حتی اگر بلند بخندید می توانند آن را ببیند).

 1. بهبود سیستم ایمنی

تمیز کردن زبان از جذب دوباره مواد سمی به بدن جلوگیری می کند. تمیز کردن زبان زمانی ضروریست که شما مریض هستید و مقادیر زیادی کثیفی ناشی از سرفه، عطسه و یا شربت سینه و سایر داروها در پشت زبان شما جمع می شود.

 1. بهبود سلامت دستگاه گوارش

تمیز کردن زبان و داشتن زبان تمیز هر دو به تولید بزاق  منجر می شوند که به گوارش شما کمک می کنند.

 

آیا برای اولین دندان های کودک باید از خمیردندان استفاده کرد؟

درآمدن اولین دندان کودک خیلی هیجان انگیز است بخصوص زمانی که کودک با آن نقطه های سفید به شما لبخند می زند. به عنوان والدین شما باید از همان ابتدا رسیدگی به دندان ها را تبدیل به یک عادت خوشایند برای فرزندتان کنید. زمانی که فرزند شما اولین دندان های خود را در می آورد، استفاده از خمیردندان کودک نقش مهمی در عادات بعدی رسیدگی به دهان و دندان دارد، اما چه زمانی باید کودک خود را با مسواک زدن با خمیر دندان آشنا کنید؟

با احتیاط عمل کنید

در مراحل اولیه رشد دندان ها،  حتما با آرامش و احتیاط با دندان ها و لثه های کودک رفتار کنید. از مسواک کودک نرم استفاده کنید و یا با انگشت به آرامی دندان کودک را تمیز کنید. در این مرحله فقط از آب استفاده کنید، نیازی به استفاده از خمیردندان نیست مگر اینکه دندانپزشک کودک شما این را بگوید. با استفاده از مسواک، لثه های کودک را به آرامی ماساژ دهید، حتی اگر دندانی وجود نداشته باشد. شما با این کار کودک را به حس مسواک در دهان عادت می دهید همچنین کمک می کنید که کودک بیاموزد مسواک زدن کاری لذت بخش است و نه عملی آزاردهنده یا  عملی که باید از آن ترسید.

نیاز به خمیردندان

خمیردندان نباید برای کودکان زیر 2 سال استفاده شود، چرا که کودکان توانایی صاف کردن سینه (تف کردن) را ندارند.

فلوراید ماده ای مفید است، به میزان کافی و در سن مناسب اما نه در دوره نوزادی. برای نوزاد خود، از خمیر دندان بدون فلوراید استفاده کنید و زمانی که دندانپزشک کودکتان پیشنهاد کرد و یا زمانی که کودک به حدود 2 سالگی رسید از خمیردندان حاوی فلوراید استفاده کنید.

برای اطمینان یافتن از زمان استفاده از خمیردندان حاوی فلوراید و سایر نیازهای دهان و دندان فرزند خود با دندانپزشک یا پزشک متخصص اطفال مشورت کنید.

آیا مزه خوبی دارد؟

هنگامی که زمان استفاده از خمیردندان فرا رسید، ابتدا خودتان خمیردندان کودکتان را مزه کنید. خمیردندانی انتخاب کنید که کمی شیرین بوده و احساسی طبیعی و خوشایند هنگام برخورد با لثه برای کودک ایجاد کند. این تست مزه خیلی مفید است، چرا که اکثر کودکان از خمیردندانی که مزه آن زیاد باشد، استقبال نمی کنند. خمیردندان نعناعی که شما از آن لذت می برید می تواند برای کودک شما بسیار ناخوشایند باشد.

خاطره بسازید

بعد از انتخاب خمیردندان مناسب برای فرزندتان و مسواک کردن اولین دندان های او، حتما از لبخند زیبای کودکتان عکس بگیرید. این عکس، یک دندان معمولی، خمیردندان و مسواک کودک را تبدیل به یک خاطره دلنشین می کند.

روش های سریع متوقف کردن دندان درد

پاسخ دندان درد همیشه مراجعه به دندانپزشک است. اما این توصیه زمانی که شما دچار درد شدید هستید و نمی توانید سریعا دندانپزشک خود را ببینید، چندان کاربردی نیست.

در اینجا ما روش های سریع برای از بین بردن درد دندان و لثه تا زمانی که بتوانید به دندان پزشک مراجعه کنید را برای شما جمع آوری کرده ایم.

روش 3-3-3 برای دندان درد

 زمانی که تصمیم دارید دندان درد خود را ساکت کنید باید روش های کاهش التهاب را بیاموزید. کاهش التهاب برابر با کاهش درد است. به صورت کوتاه مدت، بهترین روش برای کاهش این التهاب، روش 3-3-3 است: 3 عدد ادویل (در مجموع 600 میلی گرم) را سه بار در روز و به مدت سه روز بخورید.

چه کاری را انجام ندهیم: اگر درد شما متوقف شد، درمان را متوقف نکنید. هنگام استفاده از این متد باید سطح دارو را بالا نگه دارید، تاثیر گذاری ادویل مدت زمانی طول می  کشد و به همین دلیل برای تاثیر گذاری مجدد ممکن است برای مدتی زمان نیاز باشد.

در نظر داشته باشید که این روش در درمان مشکل ریشه ای شما موثر نیست. همچنین باید با پزشک خود در مورد خوردن این دارو مشورت کنید. دندان درد هیچ گاه به خودی خود از بین نمی رود – برای هیچ درد دیگری از این روش استفاده نکنید.

درمان های طبیعی دندان درد

اگر نمی توانید ادویل بخورید (بسیاری افراد نمی توانند ادویل بخورند) از روش های طبیعی برای کاهش درد دندان استفاده کنید.

آب نمک: در یک لیوان، آب گرم رو به داغ  ریخته و به آرامی به آن نمک اضافه کرده و هم بزنید. زمانی که نمک های ته نشین شده دیگر حل نشدند، محلول شما آماده است. روزی 4-5 بار با این محلول دهان خود را شستشو دهید تا التهاب را کاهش داده و بافت لثه را منقبض کند. این عمل به خصوص برای درد لثه موثر است.

روغن میخک:  تاثیر روغن میخک به اندازه بنزوکایین است. برای استفاده مقدار بسیار کمی روغن میخک را بر روی یک تکه پنبه یا دستمال کاغذی ریخته و بر روی عصبی که بر اثر پوسیدگی دچار مشکل شده است، قرار دهید. برای عملکرد مناسب حتما باید روغن را بر روی نقطه مناسبی از دندان قرار دهید  تا روغن میخک نزدیک به قسمت مشکل دار باشد.

استفاده از بالش: همیشه سر خود را بالا نگه دارید. هنگام خواب می توانید با استفاده از چند بالش سطح سر خود را بالا بیاورید. زمانی که هنگام خواب سر خود را هم سطح قلب خود نگه می دارید، گردش خون به سر باعث بدتر شدن التهاب و درد می شود.

منطقه را سرد نگه دارید: شما می توانید در یک کیسه دربسته یخ و آب را ترکیب کرده و بر روی صورت خود نگه دارید.

 

آیا آنتی بیوتیک های تتراسایکلین دندان ها را لک می کند؟

یکی از مسائل مهمی که به اندازه کافی به آن پرداخته نمی شود، این است که آنتی بیوتیک هایی که پایه آن ها، تتراسایکلین است (که حاوی داکسی سایکلین می باشد) می تواند در کودکان زیر 10 سال تا حد زیادی باعث تغییر شکل دندان ها شود. در بیشتر مواقع این امر خود را به شکل لکه و یا تغییر رنگ نواری نشان می دهد اما در موارد خاص می تواند کاملا شکل و ساختار ترکیبی دندان را تغییر دهد. این امر ساختار دندان را تغییر داده و در سنین پایین دندان نیاز به روکش پیدا می کند. خبر خوب این که شما می توانید بعد از 10 سالگی با خیالی آسوده از این دسته از آنتی بیوتیک ها استفاده کنید و نگران لک شدن دندان ها نباشید.

این موضوع برای جنین هم صادق است: زنان باردار، در هر سنی، نباید از تتراسایکلین یا داکسی سایکلین استفاده کنند. دندان ها در رحم شکل گرفته و آنتی بیوتیک هم در دندان های جنین وارد می شود (که در فک قرار دارند). طبیعتا نمی توان این دندان ها را سفید کرد و باید حتما آن ها را با روکش پوشاند تا لک های آن ها دیده نشود. در موارد خاص ساختار دندان ها به حدی ضعیف می شود که ممکن است بشکنند و نیاز به استفاده از ایمپلنت باشد.

اگر بالای 10 سال سن دارید، دندان های شما لک نمی شود اما آثار دیگری ممکن است پدیدار شود. در میان آن ها حساسیت های پوستی،  حساسیت به نور و آنافیلاکسی وجود دارد. این آنتی بیوتیک فقط برای آکنه نیست، برای عفونت های ادراری، مالاریا و بیماری لایک (بیماری ناشی از نیش کنه) نیز به کار می رود.

اگر قصد بارداری دارید حتما با پزشک خود در مورد مصرف این دسته از آنتی بیوتیک ها مشورت کنید.

زمان مناسب برای مراجعه به ارتودنتیست

امروزه به کسانی که نیاز به ارتودنسی دارند پیشنهاد می شود در سن 8 سالگی به متخصص مراجعه کنند. همیشه در نظر داشته باشید که اگر زود به ارتودنتیست مراجعه کنید مشکلی پیش نمی آید اما اگر دیر مراجعه کنید مشکلات بسیاری پیش می آید.

در 8 سالگی شاید نشود درمان های ارتودنسی را آغاز کرد اما زمان مناسبی برای تشخیص نوع درمان مناسب برای سال های تغییر دندان ها است. منظور از تغییر، زمانی است که دندان های دائمی در آمده و هم زمان دندان های شیری می افتند.

آنچه که برای متخصص ارتودنسی مهم است رشد استخوان فک است. مثلا اینکه آیا رشد فک پایین با فک بالا همراستا است؟ معمولا یکی از فک ها سریع تر از دیگری رشد می کند و تشخیص به موقع و درمان سریع این شرایط، نسبت به زمانی که تمامی دندان های دائمی درآمده اند، نتایج بهتری خواهد داشت.

زمانی که استخوان های فک شما همراستا باشند، نیاز به حرکت دندان ها کمتر شده و این امر به این معناست که زمان درمان کوتاه تر شده و احتمال بازگشت نیز کمتر می شود.

بنابراین فاز اول درمان مربوط به رشد هماهنگ استخوان های فک می شود. با حصول اطمینان از این امر که استخوان فک بالا و پایین در تعادل با یکدیگر رشد می کنند، فاز دوم آغاز می شود و با وجود این اطمینان این فاز زمان کوتاهتری نیاز داشته و احتمال بازگشت آن نیز پایین تر است. منظور از بازگشت، برگشت دندان ها به حالت نامنظم پیشین با ورود به دوره بزرگسالی است.

به عبارت دیگر، فاز یک به این معناست که فضای موجود در دهان شما برای درآمدن صحیح دندان های دائمی مناسب باشد و همچنین فاز دو را ساده تر و کوتاه تر می کند.

تصور کنید در حال ساخت موشک هستید و می خواهید آن را به کره ماه بفرستید. برنامه ریزی و بررسی برنامه پرواز در ابتدا تعیین می کند که آیا اصلا ماهی وجود دارد که بر روی آن فرود بیایید یا نه. برنامه ریزی صحیح فاز یک به فرود موفقیت آمیز بر روی ماه منجر می شود چرا که شما زمان بندی را به درستی انجام داده اید. برنامه پرواز خود را در سن 8 یا 9 سالگی به درستی بنویسید تا در 12 -13 سالگی فرودی موفقیت آمیز داشته باشید.

 

بدون مسواک زدن نخوابید!

هر بار که شما غذا می خورید، باکتری که به طور طبیعی در دهان شما وجود دارد از غذایی که شما می خورید تغذیه می کند. درست مانند هر موجود زنده دیگری این باکتری ها بعد از خوردن غذا موادی بسیار اسیدی از خود بر جا می گذارند که می تواند مینای دندان را از بین برده و منجر به ایجاد پوسیدگی یا حفره های دندانی شود.

زمانی که شما بدون مسواک زدن به خواب می روید، پلاک بر روی دندان های شما تجمع کرده و سخت می شود. زمانی که این اتفاق بیفتد و پلاک کلسیفید یا تکلیس شود نمی توان آن را با مسواک یا نخ دندان از بین برد و تنها با مراجعه به دندان پزشک می توان آن را از میان برد.

اتفاقات بدتری نیز میفتد. لثه ها، تجمع پلاک را به عنوان عفونت می بینند و سیستم ایمنی شما دست به کار می شود تا این عفونت را از بین ببرد. با حمله به تجمع پلاک، بدن شما بافت های سالمی که دندان های شما را سر جای خود نگه می دارد را نیز از میان برده و لثه را از دندان دور می کند.

التهاب به بدن شما کمک می کند از خود محافظت کند اما اگر برای مدت طولانی باقی بماند می تواند آسیب هایی ایجاد کند. التهاب مزمن بدن را به شدت مستهلک می کند و تحقیقات، التهاب مزمن در دهان را به آسیب های شنوایی، زوال عقل و بیماری های قلبی مرتبط می دانند.

آیا تمام این اتفاقات در یک شب اتفاق میفتند؟ خیر. اما اگر شما مسواک نزدن و نخ دندان نکشیدن قبل از خواب را به عادت تبدیل کنید، این اتفاقات مطمئنا در طول زمان رخ خواهد داد.

پس اگر لازم بود بین شستن صورت، پوشیدن لباس راحت و استفاده از مسواک و نخ دندان یکی را انتخاب کنید، نظر مریدنت را می دانید. صرف دو دقیقه جهت مسواک و نخ دندان  قبل از خواب شما را از شر سال ها درد رها کرده و حتی می تواند عمر شما را نیز افزایش دهد.

دندان ها بعد از سفید کردن تا چه حد سفید خواهند شد

تغییر 2 تا 3 درجه ای رنگ دندان ها می تواند تغییراتی قابل ملاحظه در لبخند افراد ایجاد کند. هدف دستیابی به نهایت سفیدی در عین حفظ ظاهر طبیعی دندان ها می باشد.

اینکه دندان های شما چقدر سفید خواهد شد بستگی به عوامل متفاوتی دارد – برخی از آن ها را می توانید کنترل کنید (مثل استفاده از روش بلیچ یا روش های دیگر، درصد ترکیبات فعال موجود در سفید کننده) و برخی دیگر را نمی توانید کنترل کنید (مانند رنگ طبیعی دندان هایتان و یا میزان پاسخگویی دندان های شما به سفید کننده ها).

بیشتر سفید کننده ها دائمی نیستند

افراد غیر سیگاری که زیاد قهوه و چای نمی نوشند تا 5 سال بعد از سفید کردن دندان ها، تغییر رنگی مشاهده نخواهند کرد. نتایج بلند مدت شما به عادات شما و غذاهایی که می خورید، بستگی دارد. چنانچه شما، مانند بسیاری از افراد حذف قهوه، چای، نوشابه سیاه و سایر موادی که موجب تغییر رنگ دندان ها می شوند را جزو محالات می دانید می بایست در بازه های زمانی مشخص به منظور سفیدکردن دندان ها به دندانپزشک مراجعه کنید.

6 فعالیتی که به مینای دندان شما آسیب می زند

برخی عادات به طور روزانه به دندان های شما آسیب می زند، اما به این 7 مورد که میتواند به مینای دندان شما آسیب جدی وارد کند توجه کنید.

 1. جویدن خودکار

برای بسیاری از ما پیش آمده است که بخواهیم ته خودکار، در بطری آب یا سودا را بجویم اما فراموش نکنید که این عمل برای دندان های شما مشکل ایجاد خواهد کرد

 1. بازکردن بسته بندی ها با دندان

از پاکت چیپس تا بسته بندی آب نبات، همه ما زمانی مجبور شده ایم برای باز کردن بسته بندی ها از دندان های خود استفاده کنیم. اما به خاطر دندان هایتان هم که شده، از این کار اجتناب کنید و با صرف زمان بیشتر ابزار دیگری به جز دندان هایتان برای باز کردن بسته بندی ها پیدا کنید.

 1. دندان قروچه

برخی افراد نسبت به اضطراب واکنش های طبیعی دارند که ممکن است شامل دندان قروچه کردن، چه در خواب و چه در بیداری، باشد. دندان قروچه موجب فرسایش و مستهلک شدن دندان های شما می شود. دندان قروچه همچنین موجب فرسایش مینای دندان و ایجاد فرصت برای پوسیدگی می شود. اگر شما هم این عادت را دارید با دندانپزشک خود در مورد لزوم استفاده از محافظ دهان و دندان صحبت کنید

 1. سفید کردن بیش از حد دندان ها

امروزه محصولات زیادی برای سفید کردن دندان ها وجود دارد اما سعی کنید تنها به تعداد محدودی بسنده کرده و دقیقا مطابق دستورالعمل از آن ها استفاده کنید. اگر دندان ها را با فواصل زمانی کوتاه و با استفاده از تعداد زیادی محصول، سفید کنید، دندان های شما دچار حساسیت خواهد شد. اگر مینای دندان شما دچار ساییدگی باشد یا دندان های شما دچار حساسیت باشند، سفید کردن دندان شاید زیاد ایده خوبی نباشد. چنانچه هر مشکلی در دندان، لثه و دندان خود دارید، قبل از استفاده از محصولات سفید کننده با دندانپزشک خود مشورت کنید. (در مورد سفید کردن دندان ها بیشتر بدانید)

 1. استعمال دخانیات

استعمال دخانیات موجب تغییر رنگ دندان های شما می شود و لکه های موجود بر روی دندان های شما نه تنها ظاهری نامناسب به شما می دهد بلکه این لکه ها در واقع دندان های شما را در برابر انواع باکتری های مضر، آسیب پذیر می کند.

 1. داروها

برخی داروهایی که بدون نسخه نیز قابل خریداری هستند، مانند شربت سینه که سرشار از شکر و آنتی هیستامین است می تواند موجب خشک شدن دهان و در نتیجه پوسیدگی دندان ها شود.

معایب نفس کشیدن با دهان

فراموش نکنید، تنفس به طور طبیعی باید از طریق بینی صورت گیرد. دهان برای خوردن و بینی برای تنفس وجود دارند با این حال سبک زندگی ما به اشتباه موجب از بین رفتن این تفاوت شده است.

به اطرافیان خود دقت کنید. متوجه خواهید شد که بسیاری از آنها با دهان نفس می کشند. تنفس با دهان باز فشار خون و ضربان قلب را بالا می برد، برای آسم و آلرژی مضر بوده و قلب، مغز و سایر ارگان ها را از اکسیژن لازم محروم می کند.

تنفس با بینی به علت نیتریک اکسید، که در سینوس ها تولید می شود، اهمیت دارد. زمانی که با بینی نفس می کشید از مزایای فوق العاده نیتریک اکسید استفاده می کنید. 25% نیتریک اکسید مورد نیاز بدن از طریق تنفس با بینی تولید می شود. اگر با دهان نفس بکشید، نیتریک اکسید کم می آورید.

نیتریک اکسید حافظه و یادگیری را بهبود می بخشد، التهاب را کاهش می دهد، کیفیت خواب را بهبود می دهد، مقاومت و قدرت را افزایش می دهد و عملکرد سیستم ایمنی را بهبود می بخشد.

زمانی که در طول شب بیشتر با بینی نفس می کشید، شما:

 • صبح بدون احساس خستگی بیدار می شوید.
 • فشار خون بالا و ریسک بیماری های قلبی شما کاهش می یابد.
 • اضطراب و افسردگی کاهش پیدا می کند.
 • تمرکز و حافظه بهبود می یابد.
 • مشکلات عدم تمرکز و بیش فعالی را کاهش می دهد.
 • سردرد، میگرن، سیاتیک، پشت درد و دردهای عصبی را کاهش می دهد.
 • گوارش و کاهش وزن را بهبود می دهد.
 • سیستم ایمنی شما و مقاومت بدن در برابر سرما خوردگی را بالا می برد.

تا به حال پیش آمده که با دهان خشک از خواب بیدار شوید؟ این امر طبیعی نیست. دهان خشک نه تنها آزاردهنده است، بلکه برای میکروبیوم دهان شما نیز مضر است و می تواند در نهایت بر سایر اعضای بدن شما تاثیر بگذارد. دهان خشک موجب پوسیدگی دندان ها نیز می شود، چرا که دندان های شما در بزاقتان قرار ندارند، وجود بزاق به دندان ها کمک می کند در فرایند ریمینرالیزاسیون با پوسیدگی مقابله کنند.همچنین با باز ماندن دهان در خواب پی اچ دهان پایین آمده و اسیدی می شود و این امر خود موجب پوسیدگی می شود. علاوه بر این، تنفس با دهان موجب بدبو شدن نفس هم می شود.چناچه با دهان نفس می کشید حتما با مراجعه به پزشک علل آن را دریافته و نسبت به درمان آن اقدام کنید.

 

 

5 راه برای حفظ سلامتی استخوان فک با بالا رفتن سن

با بالا رفتن سن مفاصل ما فرسوده شده و تراکم استخوان ها کاهش می یابد. این امر مشکلات مربوط به اختلال مفاصل گیجگاهی فکی را افزایش می دهد. اما با مراقبت صحیح و اقدامات پیشگیرانه می توانید فک خود را تا سالهای طلایی زندگی خود سالم نگاه دارید. متخصصین ما لیستی از فعالیت هایی را که به سلامت فک کمک می کند تهیه نموده اند:

 1. مکمل کلسیم بخورید

پوکی استخوان یکی از مشکلات مهم با بالا رفتن سن است. با بالا رفتن سن تشکیل بافت استخوان کند شده و تراکم استخوان در تمامی نقاط بدن من جمله استخوان آرواره و فک کاهش می یابد. با کاهش تراکم استخوان، در استخوان ها ناهماهنگی ایجاد شده و و استخوان فک حمایت خود را از دست می دهد. شما می توانید با مصرف مکمل های کلسیم با پوکی استخوان مقابله کنید. افزایش مصرف کلسیم به بدن شما کمک می کند بافت استخوان تولید کرده تا استخوان های شما قوی بمانند.

 1. به طور مرتب به عضلات فک کشش دهید

سال ها به ما گفته شده که قبل از شروع ورزش به عضلات خود کشش دهیم تا از آسیب ها پیشگیری کنیم. عضلات بسیاری در اطراف فک وجود دارد که هر روزه باید به سختی فعالیت کنند تا ما بتوانیم بجویم یا حرف بزنیم. هر روز صبح چند دقیقه زمان برای کشش عضلات فک زمان بگذارید. این کار عضلات شما را آرام کرده و آن ها را منعطف می کند.

 1. بیش از حد از فک کار نکشید

مفصل فک یکی از مفاصل پر استفاده در بدن است. جویدن آدامس، خوردن غذاهای سفت و صحبت بیش از حد در طول زمان بر روی فک شما تاثیر می گذارد.هر زمان که شما از مفاصل بیش از حد کار بکشید، عضلات خسته شده و بیشتر در معرض آسیب دیدگی قرار می گیرند. مفاصل فک درست مانند سایر اعضای بدن نیاز به استراحت دارند به خصوص در روزهایی که شما بسیار مشغول صحبت یا خوردن هستید.

 1. غذای سالم بخورید

شما همان چیزی هستید که می خورید! این گفته قدیمی به خصوص در مورد سلامت دهان کاربرد دارد. مصرف یک رژیم غذایی سالم با میوه ها و سبزی های تازه، پروتئین های بدون چربی و غلات کامل به طور کلی به سلامت بدن، من جمله مفاصل فک، کمک می کند. کاهش مصرف غذاهای حاوی قند و دارای نشاسته ضروری است چرا که این غذاها در دندان فرسایش اسیدی ایجاد می کند.

 1. به طور مرتب به دندانپزشک مراجعه کنید

دندان های شما امروزه با زمانی که به تازگی از لثه سر درآورده بودند، تفاوت های بسیاری دارد. دندان ها به نسبت کاری که باید انجام دهند، بسیار مقاوم هستند اما استهلاک در هر حال رخ می دهد و برای افرادی که مشکل دندان قروچه دارند این مشکلات خیلی سریعتر ایجاد می شود چرا که این کار فشار بالایی بر دندان ها وارد می کند.

بازگشت
توصیه هایی در خصوص بهداشت دهان و دندان

جنس دندان های شما از محکم ترین مواد در دنیاست اما این امر به این معنی نیست که دندان های شما نمی شکنند. چنانچه ضربه ای محکم، مثل زمانی که توپ فوتبال به صورت شما برخورد کند و یا از روی دوچرخه به زمین بیفتید،  به دهان شما وارد شوداحتمال آسیب به دندان های شما زیاد است. به همین دلیل است که دندانپزشکان توصیه می کنند از محافظ دندانی ورزشی هنگام ورزش یا سایر فعالیت های فیزیکی استفاده کنید.

محافظ های دندان ورزشی در اشکال مختلفی وجود دارند. برخی از آن ها بخشی را برای محافظت از لب ها دارند و برخی دیگر تنها از دندان های جلویی محافظت می کنند. اولین گام جهت انتخاب محافظ مناسب برای دندان های شما دانستن این است که در هر ورزشی چه نوع آسیبی شایع است و انواع محافظ دندان چگونه از دندان ها محافظت می کنند.

آسیب های دندانی مرتبط با ورزش

زمانی که صحبت از آسیب های دندان مرتبط با ورزش می شود معمولا فکر ما به سمت دندان های افتاده یا ترک خورده می رود اما تحقیقات نشان داده که آسیب به بافت های نرم بیشتر اتفاق میفتد. 90 درصد آسیب ها به لب، فک بالا و و دندان های میانی ردیف بالا وارد می شود.

محافظ های دندان به شکل های مختلفی از دندان ها، لب و سایر بخش های دهان محافظت می کنند. این محافظ ها ضربه گیر هستند و از وارد شدن فشار ضربه به صورت پیشگیری می کند. همچنین این محافظ بین دندان ها و لب یا سایر بخش های دهان، مانعی ایجاد می کند که از ایجاد بریدگی جلوگیری می کند. همچنین درصورتیکه ورزشکار دارای سیم های ارتودنسی باشد، این محافظ مانع وارد شدن آسیب به سیم ها و همچنین بریدگی لپ و لب بر اثر ضربه می شود. استفاده از این محافظ ها همچنین می تواند از آسیب های احتمالی به گردن نیز جلوگیری کند.

محافظ دهان ایده آل دارای ویژگی های زیر نیز می باشد:

نگهداری و تعویض محافظ دهان

محافظ را به محض اینکه نشانه هایی از فرسودگی و یا آسیب را مشاهده کردید، تعویض کنید. کودکان و نوجوانان ممکن است لازم باشد در فواصل زمانی کوتاهتری اقدام به تعویض محافظ دهان کنند چرا که در سن رشد هستند و صورت و فک آن ها دائما در حال تغییر است.

رعایت بهداشت محافظ دندانی ورزشی و تعویض آن در صورت نیاز، اهمیت بالایی دارد و پیشنهاد می شود موارد زیر را برای نتیجه بهتر، انجام دهید:

ممکن است هنگام مسواک زدن با خونریزی لثه مواجه شوید، هرچند که وسوسه نادیده گرفتن آن قوی است اما فراموش نکنید که خونریزی لثه از نشانه های اولیه بیماری های لثه است. اگر چنین اتفاقی برای شما افتاد حتما به دندانپزشک مراجعه کنید اما کارهایی نیز هست که شما می توانید با انجام آن خونریزی لثه را متوقف کنید. با این درمان ها آشنا شوید:

رژیم غذایی سالمتری در پیش بگیرید                                        

بهبود رژیم غذایی می تواند نقش مهمی در بهبود سلامت دهان و دندان و درمان خونریزی لثه داشته باشد. رژیم غذایی شامل غذاهایی مانند میوه و سبزی، مواد غذایی لازم برای لثه های شما را فراهم می کند. اگر رژیم غذایی شما دارای مواد مغذی لازم نبوده و در آن مواد شیرین، آبنبات، سودا و نان تصفیه شده وجود داشته باشد، لثه های شما مواد غذایی لازم را دریافت نخواهند کرد. افزایش ویتامین آ، ویتامین ث، کلسیم و منیزیم در رژیم غذایی، به سلامت لثه های شما می انجامد.

بهبود روند رسیدگی به دندان ها

مراقبت صحیح از دندان ها درمنزل می تواند خونریزی لثه را متوقف کند. مسواک و نخ دندان چنانچه به طور منظم استفاده شود، باکتری هایی که می توانند موجب التهاب شوند را از بین ببرند. همیشه از مسواک و نخ دندان مناسب استفاده کنید، به عنوان مثال استفاده از مسواک با دندانه های زبر یا متوسط در صورتی که با فشار همراه شود می تواند هنگام استفاده به لثه آسیب بزند.

ریلکس باشید

اگر همیشه در حال حرکت هستید و یا همیشه با ضرب الاجل رو برو هستید، این میزان استرس می تواند منجر به خونریزی لثه شود. استرس التهاب را در بدن شما افزایش می دهد که ریسک خونریزی لثه را بالا می برد. استرس بیش از حد، ایمنی بدن را کاهش داده و درمان و مبارزه با عفونت ها را با مشکل رو برو می سازد. مطالعات نشان داده زنانی که دچار افسردگی مرتبط با استرس هستند، در معرض سطح بالاتری از التهاب در لثه و افزایش پلاک هستند.

زمانی که شما استرس دارید، کمتر از خود مراقبت می کنید و ممکن است استفاده از مسواک یا نخ دندان را پشت گوش بیندازید و یا از غذاهای حاضری به جای غذای سالم استفاده کنید. استرس خود را کاهش دهید و زمانی که فرصتی برای انجام کارها ندارید از پذیرفتن کار جدید اجتناب کنید.

سیگار نکشید

سیگار برای سلامتی شما بسیار مضر است. در کنار افزایش ریسک سرطان و بیماری قلبی، سیگار نقش مهمی در ابتلا به بیماری های لثه دارد. توکسین های موجود در تنباکو از رسیدن مواد مغذی به دندان های شما جلوگیری کرده و در نتیجه منجر به التهاب لثه می شود. ترک سیگار کار بسیار دشواریست اما یکی از مهم ترین کارها جهت حفظ سلامتی دهان و دندان و سلامتی کل بدن شماست.

از لوازم شخصی دیگران استفاده نکنید

بیماری های لثه و خونریزی لثه مسری هستند. چنانچه شریک زندگی شما یا اعضای خانواده شما دارای باکتری در دهان خود باشد و شما از وسایل آن ها استفاده کنید احتمال ابتلا به بیماری و خونریزی لثه را افزایش خواهید داد. از هر وسیله ای که به نحوی با دهان در تماس است به طور مشترک استفاده نکنید، از مسواک گرفته تا لیوان.

همیشه در مورد اهمیت مسواک و نخ دندان زیاد صحبت می شود اما آیا در مورد تمیز کردن زبان و اهمیت آن برای سلامتی اطلاعاتی دارید؟

زبانی که تمیز نشده باشد غیر بهداشتی و بدبو بوده و برای سلامتی شما مضر است. اگر شما زبانتان را تمیز نمی کنید ما برای شما یک خبر خوب داریم: اینکار بسیار ساده است و انجام آن تنها چند ثانیه زمان می برد.

در اینجا 6 دلیل اصلی برای پاک کردن زبان را مطالعه کنید:

 1. طعم غذای شما را بهبود می بخشد

تمیز کردن زبان با برداشتن کثیفی های جمع شده بر روی زبان، موجب می شود حسگرهای چشایی شما بهتر عمل کرده و شما طعم ها را بهتر حس کنید. زمانی که زبان شما توسط این مواد پوشانده شده باشد، نمی توانید حسگرهای چشایی خود را کاملا مورد استفاده قرار دهید و در نتیجه نمی توانید مزه غذا را به خوبی حس کنید.

 1. بهبود سلامت قلب

عدم رعایت بهداشت دهان و دندان موجب بیماری های قلبی و همچنین دیابت و ناباروری می شود. ممکن است شما فکر کنید، من خیلی به بهداشت دهان و دندانم اهمیت می دهم! اما اگر شما زبان خود را تمیز نمی کنید، سطحی بزرگ در دهان خود را غیر بهداشتی نگه می دارید.

 1. پیشگیری از پوسیدگی

با تمیز کردن زبان، به خصوص قسمت پشتی آن، باکتری و مواد سمی که باعث ایجاد پلاک می شوند را از بین می برید. این امر به این معناست که تجمع پلاک بر روی دندان های شما کمتر شده که در نهایت باعث پیشگیری از پوسیدگی و بیماری های لثه می شود.

 1. خلاصی از بوی بد دهان

برخی مطالعات نشان داده اند که 80 تا95 درصد بوی بد دهان به علت تجمع غذا، باکتری، قارچ و سلول های مرده است که در انتهای زبان جمع می شود. ممکن است جلوی زبان شما صورتی و تمیز به نظر برسد، اما زبان خود را جلوی آینه کامل بیرون بیاورید و پشت آن را بررسی کنید. متوجه خواهید شد که به رنگ سفید، زرد و یا حتی قهوه ای درآمده است- و دیگران می توانند بوی آن را احساس کنند (و حتی اگر بلند بخندید می توانند آن را ببیند).

 1. بهبود سیستم ایمنی

تمیز کردن زبان از جذب دوباره مواد سمی به بدن جلوگیری می کند. تمیز کردن زبان زمانی ضروریست که شما مریض هستید و مقادیر زیادی کثیفی ناشی از سرفه، عطسه و یا شربت سینه و سایر داروها در پشت زبان شما جمع می شود.

 1. بهبود سلامت دستگاه گوارش

تمیز کردن زبان و داشتن زبان تمیز هر دو به تولید بزاق  منجر می شوند که به گوارش شما کمک می کنند.

 

درآمدن اولین دندان کودک خیلی هیجان انگیز است بخصوص زمانی که کودک با آن نقطه های سفید به شما لبخند می زند. به عنوان والدین شما باید از همان ابتدا رسیدگی به دندان ها را تبدیل به یک عادت خوشایند برای فرزندتان کنید. زمانی که فرزند شما اولین دندان های خود را در می آورد، استفاده از خمیردندان کودک نقش مهمی در عادات بعدی رسیدگی به دهان و دندان دارد، اما چه زمانی باید کودک خود را با مسواک زدن با خمیر دندان آشنا کنید؟

با احتیاط عمل کنید

در مراحل اولیه رشد دندان ها،  حتما با آرامش و احتیاط با دندان ها و لثه های کودک رفتار کنید. از مسواک کودک نرم استفاده کنید و یا با انگشت به آرامی دندان کودک را تمیز کنید. در این مرحله فقط از آب استفاده کنید، نیازی به استفاده از خمیردندان نیست مگر اینکه دندانپزشک کودک شما این را بگوید. با استفاده از مسواک، لثه های کودک را به آرامی ماساژ دهید، حتی اگر دندانی وجود نداشته باشد. شما با این کار کودک را به حس مسواک در دهان عادت می دهید همچنین کمک می کنید که کودک بیاموزد مسواک زدن کاری لذت بخش است و نه عملی آزاردهنده یا  عملی که باید از آن ترسید.

نیاز به خمیردندان

خمیردندان نباید برای کودکان زیر 2 سال استفاده شود، چرا که کودکان توانایی صاف کردن سینه (تف کردن) را ندارند.

فلوراید ماده ای مفید است، به میزان کافی و در سن مناسب اما نه در دوره نوزادی. برای نوزاد خود، از خمیر دندان بدون فلوراید استفاده کنید و زمانی که دندانپزشک کودکتان پیشنهاد کرد و یا زمانی که کودک به حدود 2 سالگی رسید از خمیردندان حاوی فلوراید استفاده کنید.

برای اطمینان یافتن از زمان استفاده از خمیردندان حاوی فلوراید و سایر نیازهای دهان و دندان فرزند خود با دندانپزشک یا پزشک متخصص اطفال مشورت کنید.

آیا مزه خوبی دارد؟

هنگامی که زمان استفاده از خمیردندان فرا رسید، ابتدا خودتان خمیردندان کودکتان را مزه کنید. خمیردندانی انتخاب کنید که کمی شیرین بوده و احساسی طبیعی و خوشایند هنگام برخورد با لثه برای کودک ایجاد کند. این تست مزه خیلی مفید است، چرا که اکثر کودکان از خمیردندانی که مزه آن زیاد باشد، استقبال نمی کنند. خمیردندان نعناعی که شما از آن لذت می برید می تواند برای کودک شما بسیار ناخوشایند باشد.

خاطره بسازید

بعد از انتخاب خمیردندان مناسب برای فرزندتان و مسواک کردن اولین دندان های او، حتما از لبخند زیبای کودکتان عکس بگیرید. این عکس، یک دندان معمولی، خمیردندان و مسواک کودک را تبدیل به یک خاطره دلنشین می کند.

پاسخ دندان درد همیشه مراجعه به دندانپزشک است. اما این توصیه زمانی که شما دچار درد شدید هستید و نمی توانید سریعا دندانپزشک خود را ببینید، چندان کاربردی نیست.

در اینجا ما روش های سریع برای از بین بردن درد دندان و لثه تا زمانی که بتوانید به دندان پزشک مراجعه کنید را برای شما جمع آوری کرده ایم.

روش 3-3-3 برای دندان درد

 زمانی که تصمیم دارید دندان درد خود را ساکت کنید باید روش های کاهش التهاب را بیاموزید. کاهش التهاب برابر با کاهش درد است. به صورت کوتاه مدت، بهترین روش برای کاهش این التهاب، روش 3-3-3 است: 3 عدد ادویل (در مجموع 600 میلی گرم) را سه بار در روز و به مدت سه روز بخورید.

چه کاری را انجام ندهیم: اگر درد شما متوقف شد، درمان را متوقف نکنید. هنگام استفاده از این متد باید سطح دارو را بالا نگه دارید، تاثیر گذاری ادویل مدت زمانی طول می  کشد و به همین دلیل برای تاثیر گذاری مجدد ممکن است برای مدتی زمان نیاز باشد.

در نظر داشته باشید که این روش در درمان مشکل ریشه ای شما موثر نیست. همچنین باید با پزشک خود در مورد خوردن این دارو مشورت کنید. دندان درد هیچ گاه به خودی خود از بین نمی رود – برای هیچ درد دیگری از این روش استفاده نکنید.

درمان های طبیعی دندان درد

اگر نمی توانید ادویل بخورید (بسیاری افراد نمی توانند ادویل بخورند) از روش های طبیعی برای کاهش درد دندان استفاده کنید.

آب نمک: در یک لیوان، آب گرم رو به داغ  ریخته و به آرامی به آن نمک اضافه کرده و هم بزنید. زمانی که نمک های ته نشین شده دیگر حل نشدند، محلول شما آماده است. روزی 4-5 بار با این محلول دهان خود را شستشو دهید تا التهاب را کاهش داده و بافت لثه را منقبض کند. این عمل به خصوص برای درد لثه موثر است.

روغن میخک:  تاثیر روغن میخک به اندازه بنزوکایین است. برای استفاده مقدار بسیار کمی روغن میخک را بر روی یک تکه پنبه یا دستمال کاغذی ریخته و بر روی عصبی که بر اثر پوسیدگی دچار مشکل شده است، قرار دهید. برای عملکرد مناسب حتما باید روغن را بر روی نقطه مناسبی از دندان قرار دهید  تا روغن میخک نزدیک به قسمت مشکل دار باشد.

استفاده از بالش: همیشه سر خود را بالا نگه دارید. هنگام خواب می توانید با استفاده از چند بالش سطح سر خود را بالا بیاورید. زمانی که هنگام خواب سر خود را هم سطح قلب خود نگه می دارید، گردش خون به سر باعث بدتر شدن التهاب و درد می شود.

منطقه را سرد نگه دارید: شما می توانید در یک کیسه دربسته یخ و آب را ترکیب کرده و بر روی صورت خود نگه دارید.

 

یکی از مسائل مهمی که به اندازه کافی به آن پرداخته نمی شود، این است که آنتی بیوتیک هایی که پایه آن ها، تتراسایکلین است (که حاوی داکسی سایکلین می باشد) می تواند در کودکان زیر 10 سال تا حد زیادی باعث تغییر شکل دندان ها شود. در بیشتر مواقع این امر خود را به شکل لکه و یا تغییر رنگ نواری نشان می دهد اما در موارد خاص می تواند کاملا شکل و ساختار ترکیبی دندان را تغییر دهد. این امر ساختار دندان را تغییر داده و در سنین پایین دندان نیاز به روکش پیدا می کند. خبر خوب این که شما می توانید بعد از 10 سالگی با خیالی آسوده از این دسته از آنتی بیوتیک ها استفاده کنید و نگران لک شدن دندان ها نباشید.

این موضوع برای جنین هم صادق است: زنان باردار، در هر سنی، نباید از تتراسایکلین یا داکسی سایکلین استفاده کنند. دندان ها در رحم شکل گرفته و آنتی بیوتیک هم در دندان های جنین وارد می شود (که در فک قرار دارند). طبیعتا نمی توان این دندان ها را سفید کرد و باید حتما آن ها را با روکش پوشاند تا لک های آن ها دیده نشود. در موارد خاص ساختار دندان ها به حدی ضعیف می شود که ممکن است بشکنند و نیاز به استفاده از ایمپلنت باشد.

اگر بالای 10 سال سن دارید، دندان های شما لک نمی شود اما آثار دیگری ممکن است پدیدار شود. در میان آن ها حساسیت های پوستی،  حساسیت به نور و آنافیلاکسی وجود دارد. این آنتی بیوتیک فقط برای آکنه نیست، برای عفونت های ادراری، مالاریا و بیماری لایک (بیماری ناشی از نیش کنه) نیز به کار می رود.

اگر قصد بارداری دارید حتما با پزشک خود در مورد مصرف این دسته از آنتی بیوتیک ها مشورت کنید.

امروزه به کسانی که نیاز به ارتودنسی دارند پیشنهاد می شود در سن 8 سالگی به متخصص مراجعه کنند. همیشه در نظر داشته باشید که اگر زود به ارتودنتیست مراجعه کنید مشکلی پیش نمی آید اما اگر دیر مراجعه کنید مشکلات بسیاری پیش می آید.

در 8 سالگی شاید نشود درمان های ارتودنسی را آغاز کرد اما زمان مناسبی برای تشخیص نوع درمان مناسب برای سال های تغییر دندان ها است. منظور از تغییر، زمانی است که دندان های دائمی در آمده و هم زمان دندان های شیری می افتند.

آنچه که برای متخصص ارتودنسی مهم است رشد استخوان فک است. مثلا اینکه آیا رشد فک پایین با فک بالا همراستا است؟ معمولا یکی از فک ها سریع تر از دیگری رشد می کند و تشخیص به موقع و درمان سریع این شرایط، نسبت به زمانی که تمامی دندان های دائمی درآمده اند، نتایج بهتری خواهد داشت.

زمانی که استخوان های فک شما همراستا باشند، نیاز به حرکت دندان ها کمتر شده و این امر به این معناست که زمان درمان کوتاه تر شده و احتمال بازگشت نیز کمتر می شود.

بنابراین فاز اول درمان مربوط به رشد هماهنگ استخوان های فک می شود. با حصول اطمینان از این امر که استخوان فک بالا و پایین در تعادل با یکدیگر رشد می کنند، فاز دوم آغاز می شود و با وجود این اطمینان این فاز زمان کوتاهتری نیاز داشته و احتمال بازگشت آن نیز پایین تر است. منظور از بازگشت، برگشت دندان ها به حالت نامنظم پیشین با ورود به دوره بزرگسالی است.

به عبارت دیگر، فاز یک به این معناست که فضای موجود در دهان شما برای درآمدن صحیح دندان های دائمی مناسب باشد و همچنین فاز دو را ساده تر و کوتاه تر می کند.

تصور کنید در حال ساخت موشک هستید و می خواهید آن را به کره ماه بفرستید. برنامه ریزی و بررسی برنامه پرواز در ابتدا تعیین می کند که آیا اصلا ماهی وجود دارد که بر روی آن فرود بیایید یا نه. برنامه ریزی صحیح فاز یک به فرود موفقیت آمیز بر روی ماه منجر می شود چرا که شما زمان بندی را به درستی انجام داده اید. برنامه پرواز خود را در سن 8 یا 9 سالگی به درستی بنویسید تا در 12 -13 سالگی فرودی موفقیت آمیز داشته باشید.

 

هر بار که شما غذا می خورید، باکتری که به طور طبیعی در دهان شما وجود دارد از غذایی که شما می خورید تغذیه می کند. درست مانند هر موجود زنده دیگری این باکتری ها بعد از خوردن غذا موادی بسیار اسیدی از خود بر جا می گذارند که می تواند مینای دندان را از بین برده و منجر به ایجاد پوسیدگی یا حفره های دندانی شود.

زمانی که شما بدون مسواک زدن به خواب می روید، پلاک بر روی دندان های شما تجمع کرده و سخت می شود. زمانی که این اتفاق بیفتد و پلاک کلسیفید یا تکلیس شود نمی توان آن را با مسواک یا نخ دندان از بین برد و تنها با مراجعه به دندان پزشک می توان آن را از میان برد.

اتفاقات بدتری نیز میفتد. لثه ها، تجمع پلاک را به عنوان عفونت می بینند و سیستم ایمنی شما دست به کار می شود تا این عفونت را از بین ببرد. با حمله به تجمع پلاک، بدن شما بافت های سالمی که دندان های شما را سر جای خود نگه می دارد را نیز از میان برده و لثه را از دندان دور می کند.

التهاب به بدن شما کمک می کند از خود محافظت کند اما اگر برای مدت طولانی باقی بماند می تواند آسیب هایی ایجاد کند. التهاب مزمن بدن را به شدت مستهلک می کند و تحقیقات، التهاب مزمن در دهان را به آسیب های شنوایی، زوال عقل و بیماری های قلبی مرتبط می دانند.

آیا تمام این اتفاقات در یک شب اتفاق میفتند؟ خیر. اما اگر شما مسواک نزدن و نخ دندان نکشیدن قبل از خواب را به عادت تبدیل کنید، این اتفاقات مطمئنا در طول زمان رخ خواهد داد.

پس اگر لازم بود بین شستن صورت، پوشیدن لباس راحت و استفاده از مسواک و نخ دندان یکی را انتخاب کنید، نظر مریدنت را می دانید. صرف دو دقیقه جهت مسواک و نخ دندان  قبل از خواب شما را از شر سال ها درد رها کرده و حتی می تواند عمر شما را نیز افزایش دهد.

تغییر 2 تا 3 درجه ای رنگ دندان ها می تواند تغییراتی قابل ملاحظه در لبخند افراد ایجاد کند. هدف دستیابی به نهایت سفیدی در عین حفظ ظاهر طبیعی دندان ها می باشد.

اینکه دندان های شما چقدر سفید خواهد شد بستگی به عوامل متفاوتی دارد – برخی از آن ها را می توانید کنترل کنید (مثل استفاده از روش بلیچ یا روش های دیگر، درصد ترکیبات فعال موجود در سفید کننده) و برخی دیگر را نمی توانید کنترل کنید (مانند رنگ طبیعی دندان هایتان و یا میزان پاسخگویی دندان های شما به سفید کننده ها).

بیشتر سفید کننده ها دائمی نیستند

افراد غیر سیگاری که زیاد قهوه و چای نمی نوشند تا 5 سال بعد از سفید کردن دندان ها، تغییر رنگی مشاهده نخواهند کرد. نتایج بلند مدت شما به عادات شما و غذاهایی که می خورید، بستگی دارد. چنانچه شما، مانند بسیاری از افراد حذف قهوه، چای، نوشابه سیاه و سایر موادی که موجب تغییر رنگ دندان ها می شوند را جزو محالات می دانید می بایست در بازه های زمانی مشخص به منظور سفیدکردن دندان ها به دندانپزشک مراجعه کنید.

برخی عادات به طور روزانه به دندان های شما آسیب می زند، اما به این 7 مورد که میتواند به مینای دندان شما آسیب جدی وارد کند توجه کنید.

 1. جویدن خودکار

برای بسیاری از ما پیش آمده است که بخواهیم ته خودکار، در بطری آب یا سودا را بجویم اما فراموش نکنید که این عمل برای دندان های شما مشکل ایجاد خواهد کرد

 1. بازکردن بسته بندی ها با دندان

از پاکت چیپس تا بسته بندی آب نبات، همه ما زمانی مجبور شده ایم برای باز کردن بسته بندی ها از دندان های خود استفاده کنیم. اما به خاطر دندان هایتان هم که شده، از این کار اجتناب کنید و با صرف زمان بیشتر ابزار دیگری به جز دندان هایتان برای باز کردن بسته بندی ها پیدا کنید.

 1. دندان قروچه

برخی افراد نسبت به اضطراب واکنش های طبیعی دارند که ممکن است شامل دندان قروچه کردن، چه در خواب و چه در بیداری، باشد. دندان قروچه موجب فرسایش و مستهلک شدن دندان های شما می شود. دندان قروچه همچنین موجب فرسایش مینای دندان و ایجاد فرصت برای پوسیدگی می شود. اگر شما هم این عادت را دارید با دندانپزشک خود در مورد لزوم استفاده از محافظ دهان و دندان صحبت کنید

 1. سفید کردن بیش از حد دندان ها

امروزه محصولات زیادی برای سفید کردن دندان ها وجود دارد اما سعی کنید تنها به تعداد محدودی بسنده کرده و دقیقا مطابق دستورالعمل از آن ها استفاده کنید. اگر دندان ها را با فواصل زمانی کوتاه و با استفاده از تعداد زیادی محصول، سفید کنید، دندان های شما دچار حساسیت خواهد شد. اگر مینای دندان شما دچار ساییدگی باشد یا دندان های شما دچار حساسیت باشند، سفید کردن دندان شاید زیاد ایده خوبی نباشد. چنانچه هر مشکلی در دندان، لثه و دندان خود دارید، قبل از استفاده از محصولات سفید کننده با دندانپزشک خود مشورت کنید. (در مورد سفید کردن دندان ها بیشتر بدانید)

 1. استعمال دخانیات

استعمال دخانیات موجب تغییر رنگ دندان های شما می شود و لکه های موجود بر روی دندان های شما نه تنها ظاهری نامناسب به شما می دهد بلکه این لکه ها در واقع دندان های شما را در برابر انواع باکتری های مضر، آسیب پذیر می کند.

 1. داروها

برخی داروهایی که بدون نسخه نیز قابل خریداری هستند، مانند شربت سینه که سرشار از شکر و آنتی هیستامین است می تواند موجب خشک شدن دهان و در نتیجه پوسیدگی دندان ها شود.

فراموش نکنید، تنفس به طور طبیعی باید از طریق بینی صورت گیرد. دهان برای خوردن و بینی برای تنفس وجود دارند با این حال سبک زندگی ما به اشتباه موجب از بین رفتن این تفاوت شده است.

به اطرافیان خود دقت کنید. متوجه خواهید شد که بسیاری از آنها با دهان نفس می کشند. تنفس با دهان باز فشار خون و ضربان قلب را بالا می برد، برای آسم و آلرژی مضر بوده و قلب، مغز و سایر ارگان ها را از اکسیژن لازم محروم می کند.

تنفس با بینی به علت نیتریک اکسید، که در سینوس ها تولید می شود، اهمیت دارد. زمانی که با بینی نفس می کشید از مزایای فوق العاده نیتریک اکسید استفاده می کنید. 25% نیتریک اکسید مورد نیاز بدن از طریق تنفس با بینی تولید می شود. اگر با دهان نفس بکشید، نیتریک اکسید کم می آورید.

نیتریک اکسید حافظه و یادگیری را بهبود می بخشد، التهاب را کاهش می دهد، کیفیت خواب را بهبود می دهد، مقاومت و قدرت را افزایش می دهد و عملکرد سیستم ایمنی را بهبود می بخشد.

زمانی که در طول شب بیشتر با بینی نفس می کشید، شما:

تا به حال پیش آمده که با دهان خشک از خواب بیدار شوید؟ این امر طبیعی نیست. دهان خشک نه تنها آزاردهنده است، بلکه برای میکروبیوم دهان شما نیز مضر است و می تواند در نهایت بر سایر اعضای بدن شما تاثیر بگذارد. دهان خشک موجب پوسیدگی دندان ها نیز می شود، چرا که دندان های شما در بزاقتان قرار ندارند، وجود بزاق به دندان ها کمک می کند در فرایند ریمینرالیزاسیون با پوسیدگی مقابله کنند.همچنین با باز ماندن دهان در خواب پی اچ دهان پایین آمده و اسیدی می شود و این امر خود موجب پوسیدگی می شود. علاوه بر این، تنفس با دهان موجب بدبو شدن نفس هم می شود.چناچه با دهان نفس می کشید حتما با مراجعه به پزشک علل آن را دریافته و نسبت به درمان آن اقدام کنید.

 

 

با بالا رفتن سن مفاصل ما فرسوده شده و تراکم استخوان ها کاهش می یابد. این امر مشکلات مربوط به اختلال مفاصل گیجگاهی فکی را افزایش می دهد. اما با مراقبت صحیح و اقدامات پیشگیرانه می توانید فک خود را تا سالهای طلایی زندگی خود سالم نگاه دارید. متخصصین ما لیستی از فعالیت هایی را که به سلامت فک کمک می کند تهیه نموده اند:

 1. مکمل کلسیم بخورید

پوکی استخوان یکی از مشکلات مهم با بالا رفتن سن است. با بالا رفتن سن تشکیل بافت استخوان کند شده و تراکم استخوان در تمامی نقاط بدن من جمله استخوان آرواره و فک کاهش می یابد. با کاهش تراکم استخوان، در استخوان ها ناهماهنگی ایجاد شده و و استخوان فک حمایت خود را از دست می دهد. شما می توانید با مصرف مکمل های کلسیم با پوکی استخوان مقابله کنید. افزایش مصرف کلسیم به بدن شما کمک می کند بافت استخوان تولید کرده تا استخوان های شما قوی بمانند.

 1. به طور مرتب به عضلات فک کشش دهید

سال ها به ما گفته شده که قبل از شروع ورزش به عضلات خود کشش دهیم تا از آسیب ها پیشگیری کنیم. عضلات بسیاری در اطراف فک وجود دارد که هر روزه باید به سختی فعالیت کنند تا ما بتوانیم بجویم یا حرف بزنیم. هر روز صبح چند دقیقه زمان برای کشش عضلات فک زمان بگذارید. این کار عضلات شما را آرام کرده و آن ها را منعطف می کند.

 1. بیش از حد از فک کار نکشید

مفصل فک یکی از مفاصل پر استفاده در بدن است. جویدن آدامس، خوردن غذاهای سفت و صحبت بیش از حد در طول زمان بر روی فک شما تاثیر می گذارد.هر زمان که شما از مفاصل بیش از حد کار بکشید، عضلات خسته شده و بیشتر در معرض آسیب دیدگی قرار می گیرند. مفاصل فک درست مانند سایر اعضای بدن نیاز به استراحت دارند به خصوص در روزهایی که شما بسیار مشغول صحبت یا خوردن هستید.

 1. غذای سالم بخورید

شما همان چیزی هستید که می خورید! این گفته قدیمی به خصوص در مورد سلامت دهان کاربرد دارد. مصرف یک رژیم غذایی سالم با میوه ها و سبزی های تازه، پروتئین های بدون چربی و غلات کامل به طور کلی به سلامت بدن، من جمله مفاصل فک، کمک می کند. کاهش مصرف غذاهای حاوی قند و دارای نشاسته ضروری است چرا که این غذاها در دندان فرسایش اسیدی ایجاد می کند.

 1. به طور مرتب به دندانپزشک مراجعه کنید

دندان های شما امروزه با زمانی که به تازگی از لثه سر درآورده بودند، تفاوت های بسیاری دارد. دندان ها به نسبت کاری که باید انجام دهند، بسیار مقاوم هستند اما استهلاک در هر حال رخ می دهد و برای افرادی که مشکل دندان قروچه دارند این مشکلات خیلی سریعتر ایجاد می شود چرا که این کار فشار بالایی بر دندان ها وارد می کند.