0
بازگشت

ویژگیهای یک خمیردندان مناسب

ویژگیهای یک خمیردندان مناسب را به دو بخش ظاهری (حسی) و ذاتی تقسیم می کنیم :
 

1) ویژگیهای ظاهری :

این بخش بوسیله مصرف کننده قابل مشاهده و محسوس است. نوع وظاهر بسته بندی اولین ویژگی ظاهری خمیردندان است. هنگام مصرف نیز این مشخصات یک به یک خود را نشان می دهد و عبارتند از : نیرویی که صرف خروج خمیر از تیوپ آن می شود، خروج و ظاهر یکنواخت خمیردندان، قوام مناسب خمیر(نه آنقدر سفت که از روی مسواک به آسانی بیافتد و نه آنقدر شل که درون موهای مسواک فرو رود)، برش راحت ریبون خمیر، پخش آسان و یکنواخت در دهان، آزاد شدن سریع طعم دهنده، شستشوی راحت از دهان و عدم رسوب در لابلای دندانها، حجم وکیفیت مناسب کف، شستشوی راحت در سینک، طعم خوب و ماندگار و . . .

البته ویژگیهای ذاتی یک خمیردندان که به سادگی و به سرعت قابل مشاهده و محسوس نیستند از اهمیت بالاتری برخوردارند و سلامت دندانها و لثه ها به این ویژگیها مربوط است.

 

2) ویژگی های ذاتی :

1- سایندگی مناسب : یعنی اینکه خمیردندان بدون آسیب رساندن به مینای دندان و لثه، عمل سایندگی و لایه برداری را انجام دهد. امروزه ثابت شده است که بهترین ساینده بدین منظور "سیلیکا" می باشد.

 

2- ضد پوسیدگی دندان : این کار توسط فلوراید موجود در خمیردندان صورت می گیرد. فلوراید باعث سخت شدن دندان و تخریب سیستم آنزیم باکتریهای مسبب پوسیدگی می شود. بهترین مقدار فلوراید برای خمیردندانهای بزرگسال حدود ppm 1500 – 1000 و برای خمیردندانهای بچه ppm 500-400 می باشد.

 

3- جلوگیری از تشکیل جرم : این کار بوسیله ترکیباتی مانند تتراسدیم پیروفسفات (TSPP) صورت می گیرد. این ترکیب با جذب یونهای کلسیم (و منیزیم) موجود در بزاق دهان از تشکیل پلاکهای کلسیته که در نهایت منجر به جرم دندان می شود جلوگیری می کند. بر خلاف تصور عموم هیچ خمیردندانی قادر به از بین بردن جرم دندان نیست و تنها می تواند سرعت تشکیل آنرا کند نماید. جرم دندان را فقط دندانپزشک می تواند از بین ببرد. جرمها معمولاً در مرز بین دندان و لثه تشکیل می شود که علاوه بر کاهش زیبایی ظاهری، باعث اتلاف چسبندگی لثه به دندان شده و در سنین بالا سبب لق شدن و حتی افتادن زودرس دندانها می شود.

 

4- ضد پلاک : این یکی از ویژگیهای مهم خمیردندانهای پیشرفته است. این کار بوسیله یک ماده ضدباکتری بنام "تری کلوزان" انجام می شود. تری کلوزان باعث از بین رفتن باکتریهای سطح دندان و لثه ها می شود. این عمل کمک شایانی به جلوگیری از پوسیدگی دندانها و بیماریهای لثه ای می کند. البته تری کلوزان به تنهایی چسبندگی مناسبی با بافتهای دهان ندارد و بنابراین نمی توان انتظار داشت که بیش از 4 ساعت به وظیفه خود عمل کند. اما دانشمندان برای جبران این نقص نیز به نتایج چشمگیری دست یافته اند. امروزه خمیردندانهایی روانه بازار شده اند که با استفاده از فناوری پوشش ضد میکروبی، کارایی تری کلوزان را در سطح دهان تا 12 ساعت افزایش می دهد. این کار بوسیله افزودن یک کوپلیمر ویژه و بی ضرر بنام "گانترز" صورت می گیرد. گانترز به سطح دندان و لثه ها می چسبد و بتدریج تری کلوزان را آزاد می کند و ماندگاری آنرا تا 12 ساعت افزایش می دهد. بدین ترتیب ماده ضد باکتری تری کلوزان در طول این مدت در سطح دندان و لثه وجود دارد و هر گونه حمله میکروبی برای تشکیل پلاک با این پدافند دفع می شود. بنابراین با یکبار مصرف این خمیردندان، دندانها و لثه های شما تا 12 ساعت محافظت می شود. گانترز همچنین ماندگاری طعم خمیردندان و کارایی TSPP را تا دو برابر افزایش می دهد. تحقیقات عمده ای در رابطه با خمیردندان حاوی "تری کلوزان / گانترز" انجام گرفته است که نشان دهنده ویژگیهای منحصربفرد زیر می باشد :

 • کاهش اتلاف چسبندگی بافتهای پیرادندانی در سنین بلوغ در مقایسه با خمیردندانهای معمولی
 • افزایش میزان جلوگیری از تشکیل جرم در مقایسه با خمیردندانهای معمولی
 • افزایش کارایی ضد پلاک در مقایسه با خمیردندانهای معمولی
 • کاهش بیماریهای لثه در مقایسه با خمیردندانهای معمولی
 • افزایش ماندگاری تری کلوزان در مقایسه با خمیردندانهای معمولی
 • کاهش قابل توجه باکتریهای مولد بوی بد در دهان در مقایسه با خمیردندانهای معمولی

روش ساخت خمیر دندان در منزل!

روش ساخت خمیر دندان در منزل !

این کار قابل اجرا می باشد و می توان یک نوع ساده از خمیر دندان را در خانه ایجاد کرد. این کار ارزش امتحان کردن دارد و به ویژه برای کودکان؛ به این علت که هم یک آزمایش جالب را انجام می دهند و هم به مسواک زدن تشویق می شوند. اجزا خمیر دندان زیاد می باشد و تهیه آنها در منزل امکانپذیر نیست. پس ناچاریم فقط به این مواد اکتفا کنیم.
 

جوش شیرین؛ از این ماده می توان به عنوان یک ساینده جهت پولیش دندان ها استفاده نمود. بعضی از خمیر دندان ها و آدامسها این ماده را درون خودشان دارند که تا حدودی باعث سفیدی و جلوگیری از پوسیدگی دندان ها می شود.

 
کتیرا؛ برای ایجاد ژل
 

عصاره نعناع؛ برای خوشبو کردن خمیر دندان بکار می رود.

 
برای ساخت بهتر است یک قاشق مربا خوری از پودر کتیرا را درون نصف یک لیوان کوچک آب بریزید و هم بزنید. پس از چند ساعت ژلی تشکیل می شود که باید دو قاشق جوش شیرین و چند قطره عصاره نعناع به آن افزود. البته اگر خمیر دندانی را که ساختید امتحان کنید متوجه خواهید شد که مزه خوبی ندارد و این کار باعث می شود که شما قدر خمیر دندان را بهتر بدانید! به نظر شما این خمیر دندان خانگی چه چیزهایی کم دارد؟!
در اساس ما هم مثل شما خمیر دندان می سازیم، ابتدا سعی می کنیم یک پایه ژله ای درست کرده و مواد ساینده، کف کننده، ضد پوسیدگی و .... را در آن حل کنیم. البته تمام این عملیات در خلا انجام می شود تا خمیر دندان عاری از حبابهای هوا باشد. مشابه این عملیات، اما در مقیاس بزرگتر برای تولید صنعتی خمیر دندان انجام می شود. خمیر دندان ساخته شده به دستگاه تمام اتوماتیک پرکنندة خمیر دندان منتقل شده و سپس بسته بندی می گردد. 

کف خمیر دندان چقدر باید باشد؟

کف باید متعادل باشد. یعنی نه زیاد و نه کم. کف کم حتی اگر نشانه عدم کارایی پاک کنندگی نباشد برای مصرف کننده این ذهنیت را ایجاد می کند. اما کف بیش از اندازه نیز مصرف کننده را آزار خواهد داد و در ضمن از تماس ساینده های خمیر دندان با دندان کم می کند. 

آیا خمیر دندان جرم را از بین می برد؟

 
لفظ ضد جرم متاسفانه موجب برداشت اشتباه از سوی مصرف کنندگان شده است. هیچ خمیر دندانی نمی تواند جرم تشکیل شده را از بین ببرد، چرا که استحکام جرم، دست کمی از مینای دندان ندارد و اگر خمیر دندانی قادر به چنین کاری باشد طبعا مینای دندان را نیز از بین می برد. اما منظور از ضد جرم چیست؟ اصطلاح صحیح، پیشگیری از تشکیل جرم است. مثلاً تترا سدیم پیرو فسفات موجود در خمیر دندان مریدنت با حذف یونهای کلسیم بزاق از تشکیل جرم به میزان 50 درصد جلوگیری می کند. 

خمیر دندانی که استفاده می کنیم چقدر اهمیت دارد؟

انتخاب خمیر دندان مناسب براساس نوع نیاز شما از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد.

امروزه انواع گوناگونی از خمیردندان ها با کاربردهای متفاوت به بازار عرضه شده اند از جمله برای برطرف کردن پوسیدگی، التهابات لثه (ژینژیویت) ، جرم ، زرد و لک شدن دندانها و حساسیت. برای اینکه بدانید کدام نوع خمیردندان برای شما مناسب می باشد با دندانپزشک خود مشورت نمایید.

آیا خمیر دندان های ضد حساسیت واقعا کارایی دارند؟

بیش از 72 درصد افرادی که به حساسیت دندان مبتلا هستند با استفاده از خمیر دندان های ضد حساسیت درمان می شوند. اگر شما هم با خوردن شیرینی و ترشی، آب یخ یا تنفس هوای سرد احساس درد ناگهانی در دندان هایتان می کنید به احتمال زیاد دندان های حساسی دارید. اگر با مصرف خمیر دندان ضد حساسیت مشکل شما رفع نشد حتما به دندانپزشک مراجعه کنید. 

آیا خمیر دندانها در قدرت پاک کنندگی و سفید کنندگی متفاوت هستند؟

اصولا خمیر دندانها در قدرت پاک کنندگی فرق چندانی با هم ندارند، اما احساسی که از تمیزی باقی می گذارند بسیار تفاوت دارد. در رابطه با سفید کنندگی، آنهایی که ادعای سفید کنندگی دارند کمی بهتر عمل می کنند، البته نه اینکه معجزه کنند. اصطلاح بهتر برای این خمیر دندانها سفید نگهدارندگی بهتر است. با این وجود بهترین سفید کننده های دندان، ژلهای پروکسید است که البته استفاده از آنها محدودیتهایی نیز دارد.

آیا واقعاً بعضی از خمیر دندان ها تمیز کنندگی بیشتری دارند؟!

پس از مسواک وقتی با انگشت دندان ها را ماساژ می دهیم از صدایی که ایجاد می شود متوجه می شویم بعضی از خمیر دندان ها تمیز کنندگی بیشتری دارند، علت چیست؟

گاهی حس مصرف کننده می تواند موجب نتیجه گیری اشتباه شود، مانند تصور اشتباهی که در مورد ارتباط میان غلظت مایع ظرفشویی و کارایی آن رایج است. نظیر چنین اشتباهی در مورد تمیز کنندگی خمیردندان توسط لمس دندانها بوسیله انگشت یا زبان و صدای مخصوص آن در میان بسیاری از مصرف کننده ها وجود دارد.

واقعیت این است که ارتباط دقیقی بین این دو وجود ندارد و حتی بیشتر خمیر دندان های سفید کننده با اینکه قدرت سایندگی بیشتری دارند به خاطر پی اچ بالاترشان، حس تمیز کنندگی خوبی را از طریق لمس با انگشت یا زبان به مصرف کننده القا نمی کنند. در هر حال تولید کنندگان موفق سعی می کنند حتی الامکان به برداشتهای احساسی مصرف کنندگان احترام بگذارند و اگر در مواردی بعضی از این احساسها به نتیجه گیری اشتباهی منجر شده فقط از طریق آموزش و آگاهی مصرف کنندگان قابل تصحیح می باشد. 

دندان هایی سفید و لبخندی جذاب

همه ما به دنبال داشتن دندان­هایی سفید و لبخندی هالیوودی هستیم و برای رسیدن به این هدف به دنبال راه حل­های مختلف، از خمیردندان و ژل­های سفیدکننده گرفته تا استفاده از لیزر و  سفیدکننده های خانگی هستیم. اما کدام یک از این روش­ها برای ما مناسب­تر است؟ این موضوع به عوامل مختلفی بستگی دارد، من جمله: سطح سلامت لثه­ های شما، تعداد پرکردگی ­های سفید و میزان تغییر رنگ دندان های شما.

عوامل تغییر رنگ دندان­ها

با افزایش سن، رنگ دندان­ ها به طور طبیعی به سمت تیرگی می­ رود. علل آن هم درونی و هم بیرونی است. علل درونی شامل پوسیدگی دندان، ترمیم، آسیب­ها و استفاده از برخی انتی بیوتیک­ها دردوران کودکی و علل بیرونی شامل خوردن غذاهای دارای تنین مانند قهوه، چای، شراب قرمز، هویج و پرتقال می باشد. استعمال دخانیات نیز عامل بسیار مهمی  در زرد شدن دندان­ ها است.

راه­های سفیدکردن دندان­ها

 1. مراجعه به متخصص

موادی ­که دندانپزشک شما جهت سفیدکردن دندان­های شما استفاده می­کند، از تمامی موادی که شما از مغازه یا به صورت آنلاین می­خرید قوی ­تر است.

ژل­های سفیدکننده مورد استفاده دندانپزشکان معمولا دارای 25% تا 40% هیدروژن پروکسید می­باشد. هیدروژن پروکسید ماده­ایست که رنگ دندان­های شما را تغییر می­ دهد.

ژل­ها ی سفید کننده معمولا به مدت 15 تا 20 دقیقه بر روی دندان باقی می­ ماند. گاهی اوقات دندانپزشکان از نورهایی بر روی دندان استفاده می­ کنند تا سرعت فرایند را افزایش دهند (هرچند که تحقیقات نشان داده این نورها زیاد تاثیرگذار نیستند). به طور متوسط تاثیر این سفیدکننده ­ها بعد از گذشت 45 دقیقه نمایان می­ شود.

 1. استفاده از سفیدکننده ­های موجود در داروخانه­ ها

شما می­توانید با قیمتی مناسب تر از نوارها یا خمیردندان­ های سفید کننده استفاده کنید. هرچند که پیشنهاد می­شود قبل از خرید این محصولات با دندانپزشک خود مشورت کنید. خمیردندان­های سفیدکننده به منظور از بین بردن لکه­ های دندان طراحی شده­اند و از این طریق دندان­های شما را درخشان­تر می­کنند اما رنگ دندان­ها را تغییر نمی­دهند. برخی از این خمیردندان­ها حاوی مقادیر کمی پروکسید هستند، اما این مقدار به منظور تغییر رنگ دندان کافی نیست. چنانچه دندان­های خود را توسط متخصص سفید کرده ­اید، این محصولات به حفظ سفیدی دندان­ها کمک می­کنند. هنگام خرید حتما به وجود فلوراید در خمیردندان دقت کنید.

 1. روش­های طبیعی سفیدکردن دندان­ها

برخی از این روش­ ها عبارتند از استفاده از روغن (روغن کنجد، نارگیل و زیتون) در دهان به منظور از بین بردن­ باکتری­ های موجود در دهان. یکی از بهترین روش­های جهت سفید کردن دندان­ها، پرهیز از خوردن غذاهایست که موجب تغییر رنگ دندان­ ها می­شود. موادی مانند قهوه، چای و سودا. البته این امر بدین معنا نیست که باید این مواد را کنار بگذارید بلکه این مواد را به اندازه مصرف کنید و همچنین دهان خود را بعد از خوردن این مواد غذایی با آب بشویید تا احتمال اثر گذاری بر روی دندان­ها را کاهش دهید.

حفظ سفیدی دندان­ها

به منظور حفظ سفیدی دندان­ ها، باید آن­ها را هر 6 ماه یا سالی یکبار سفید کنید تا رنگ مطلوب شما حفظ شود. بعد از سفیدکردن دندان ­ها و به منظور حفظ سفیدی آن­ها از استعمال دخانیات خودداری کنید و مصرف موادی که باعث تغییر رنگ دندان­ می­ شوند را محدود کنید.

توصیه آخر

در آخر با وجود اینکه همه ما به دنبال داشتن لبخندی هالیوودی هستیم، اما دندانپزشکان با بلیچ کردن زیاد دندان­ها موافق نیستند. همچنین چنانچه دندان­های شما از سفیدی چشم­هایتان، سفیدتر باشد، ظاهرشما غیر طبیعی خواهد شد و مطمئنا شما چنین چیزی را نمی خواهید.

 

 

بهترین خمیردندان برای لثه های شما

مسواک و نخ دندان برای حفظ سلامتی دهان و دندان شما ضروری هستند اما محصولی که شما استفاده می کنید بر نتایج تاثیر زیادی خواهد داشت. اگر نگران التهاب لثه  و یا بیماری پریودنتال هستید بهتر است بدانید که استفاده از خمیر دندان مناسب لثه در رفع این نگرانی موثر است.

دهان میزبان انواع باکتری هاست، که این باکتری ها با وجود اینکه به صورت طبیعی در آنجا زندگی می کنند اما در صورتیکه به آنها اجازه تکثیر دهید، مشکلات بسیاری برای شما ایجاد خواهند کرد. این باکتری ها تجمیع شده و ماده سفید و چسبنده­ ای را تشکیل خواهند داد که ما آن را به عنوان پلاک می شناسیم. اگر پلاک به طور مرتب از روی دندان شسته نشود، تبدیل به تارتار می شود.

تجمع تارتار (پلاک و باکتری موجب التهاب) منجربه عفونت و در نهایت عقب نشینی لثه می شود. با گسترش عفونت، لثه، استخوان و بافت همبند محافظ دندان آسیب دیده و چنانچه تحت درمان قرار نگیرد موجب فرسایش لثه می شود تا جایی که ریسک افتادن دندان را افزایش می دهد.

مسواک زدن چگونه به سلامت لثه ها کمک می کند

مسواک و نخ دندان نه تنها به سالم ماندن دندان های شما کمک می کند، بلکه بهترین راه جهت پیشگیری از بیماری های لثه است. مسواک زدن باعث تمیز شدن پلاک از سطح دندان و زیر خط لثه می شود. نخ دندان، پلاک و ذرات غذا را از بین دندان ها خارج کرده و از پایین خط لثه، جایی که مسواک نمی تواند به راحتی به آن دست یابد، محافظت می کند.

در زمان مسواک زدن شما لثه های خود را نیز ماساژ داده و گردش خون مناسب به این بافت حیاتی را تسهیل می کنید. به همین دلیل است که در ترکیبات خمیردندان هایی مانند خمیردندان مریدنت، موادی مانند تری کلوزان وجود دارد که تجمع باکتری ها را کاهش داده و با حرکت مسواک در سطح دهان به سلامت لثه های شما کمک می کند.

ترکیباتی که این کار را ممکن می سازند:

با وجود اینکه مسواک زدن با هر خمیر دندانی به ماساژ دادن لثه و حفظ سلامتی آن منجر می شود اما بهترین خمیر دندان برای لثه، خمیردندانیست که ترکیبات آن در راستای پیشگیری از التهاب و بیماری های لثه در نظر گرفته شده باشند. یکی از این ترکیبات تری کلوزان می باشد که در بالا به آن اشاره شد. یکی از مهم ترین ترکیبات برای حفظ سلامت کلی دهان و دندان شما فلوراید است. این ماده معدنی به منظورپیشگیری از پوسیدگی به خمیردندان اضافه می شود و می تواند حتی مراحل اولیه پوسیدگی را نیز معکوس کند. در نهایت، تمیز و بدون پوسیدگی نگه داشتن دندان و لثه، به پیشگیری از التهاب لثه های شما کمک می کند.

ماده ای که به طور خاص احتمال التهاب و بیماری های لثه را محدود می کند، تری کلوزان، یک ماده آنتی باکتریال است. مطالعات نشان داده که تری کلوزان رشد باکتری های مولد پلاک را متوقف می کند.

با رعایت بهداشت دهان و دندان با استفاده از خمیردندان مناسب لثه، حاوی تری کلوزان و فلوراید، میتوانید از سلامت لثه های خود اطمینان حاصل کنید.

آیا افراد مبتلا به دیابت نیاز به استفاده از خمیر دندان خاصی دارند؟

خوشبختانه خمیر دندان اثر مستقیم بر روی دیابت ندارد. برای افراد دارای دیابت مهم پیشگیری از بیماری های لثه است چرا که بیماری لثه دارای ارتباط بسیار زیادی با دیابت است.

چنانچه بیماران دیابتی به بیماری لثه دچار شوند، کنترل قند خون برای آن ها دشوار تر خواهد شد. از طرف دیگر افراد دیابتی بیشتر به بیماری های لثه دچار می شوند. در واقع افراد دارای دیابت دوبرابر بیشتر از سایرین در معرض ابتلا به بیماری های لثه قرار دارند. بدن افراد مبتلا به دیابت بیشتر در معرض ابتلا به عفونت های باکتریایی بوده و توانایی کمتری در مقابله با باکتری های که به لثه آسیب می زند، دارند. به همین دلیل کنترل دیابت نقش بسیار موثری در کاهش ریسک ابتلا به بیماری های لثه دارد که خود موجب سخت شدن کنترل دیابت می شود. تقریبا مثل یک چرخه.

برای افراد دیابتی، مسواک و خمیر دندان دارای اهمیت بالایی بوده و باید حتما از خمیردندان های خوب و استاندارد استفاده شود وهمچنین استفاده از نخ دندان کاملا ضروریست. پیشنهاد می شود حتما با دندانپزشک خود در خصوص نحوه و تعداد دفعات استفاده از نخ دندان مشورت کنید.

راهنمایی هایی جهت انتخاب خمیردندان مناسب

انواع زیادی خمیردندان وجود دارد که شما می توانید از بین آن ها انتخاب کنید با این حال هرکدام  با توجه به نیاز شما هدف خاصی دارند. هرچند که هدف اصلی خمیردندان تمیز کردن دندان ها می باشد اما هدف دومی هم وجود دارد که بین انواع خمیر دندان متفاوت است. انواع خمیر دندان ها می تواند به شما در حفاظت از دندان ها در برابر لک شدن، تحریک لثه، حساسیت و سایر مشکلات رایج کمک کند

5 نوع خمیردندان و راهنمایی هایی جهت انتخاب خمیر دندان مناسب

 1. خمیردندان سفید کننده

انتخاب این نوع خمیر دندان رایج است. برای بسیاری از افرادلکه های موجود بر روی سطح دندان بسیار رایج بوده و می تواند از طریق انواع غذاها و نوشیدنی ها ایجاد شود. استفاده روزانه از خمیردندان سفیدکننده راه مناسبی جهت از بین بردن این لکه ها بدون حذف کامل نوشیدنی ها وخوردنی هاییست که موجب لک شدن دندان ها می شود. اگر دندان های شما در معرض لک شدن قرار داشته خمیردندان سفید کننده می تواند در از بین بردن این لکه ها و سفید نگه داشتن دندان ها در آینده به شما کمک کند

 1. خمیردندان ضدپلاک

اگر دندان های شما در معرض پلاک قرار دارد، استفاده از خمیردندان ضد پلاک می تواند به شما در کنترل تحمع پلاک بر روی دندان ها، کمک کند. این نوع خمیردندان برای افرادی که در معرض ریسک ابتلا به بیماری های لثه هستند مفید است چرا که تجمع باکتری ناشی از پلاک را کاهش می دهد. ترکیبات این خمیردندان به گونه ایست که از تجمع باکتری در خط لثه و سایر نواحی در معرض ریسک پیشگیری می کند.

 1. خمیردندان ضد حساسیت

اگر از حساسیت دندان یا لثه رنج می برید باید از خمیردندان ضد حساسیت استفاده کنید.این نوع خمیردندان معمولا حاوی ترکیباتی است که می تواند از واکنش های دردناک به سرما و گرما که بسیاری از دندان های حساس از ان رنج می برند رامهار کند. فراموش نکنید که باید ابتدا با دندانپزشک خود در مورد علت اصلی حساسیت دندان ها مشورت کنید و مطمئن شوید مشکل بزرگتری وجود ندارد.

 1. خمیردندان طبیعی

خمیردندان های طبیعی یا گیاهی برای افرادی که به خمیردندان های عادی آلرژی دارند مناسب است. این نوع خمیردندان ها معمولا حاوی مواد طبیعی هستند اما در بسیاری مواقع حاوی فلوراید نیستند. اگر از این خمیردندان ها استفاده می کنید اطمینان حاصل کنید که دندان های شما فلوراید لازم را از طرق دیگر دریافت می کنند.

 1. خمیردندان کودک

این نوع خمیردندان برای کودکان مناسب است که در معرض قورت دادن خمیردندن در حین مسواک زدن هستند. سطح فلوراید موجود در این خمیردندان از خمیردندان بزرگسال پایین تر است که ریسک قورت دادن فلوراید را کاهش می دهد. همچنین خمیردندان کودک در طعم های مختلف ارائه می شود که تشویق کودکان به مسواک زدن را برای والدین ساده می کند.

بازگشت
خمیردندان
ویژگیهای یک خمیردندان مناسب را به دو بخش ظاهری (حسی) و ذاتی تقسیم می کنیم :
 

1) ویژگیهای ظاهری :

این بخش بوسیله مصرف کننده قابل مشاهده و محسوس است. نوع وظاهر بسته بندی اولین ویژگی ظاهری خمیردندان است. هنگام مصرف نیز این مشخصات یک به یک خود را نشان می دهد و عبارتند از : نیرویی که صرف خروج خمیر از تیوپ آن می شود، خروج و ظاهر یکنواخت خمیردندان، قوام مناسب خمیر(نه آنقدر سفت که از روی مسواک به آسانی بیافتد و نه آنقدر شل که درون موهای مسواک فرو رود)، برش راحت ریبون خمیر، پخش آسان و یکنواخت در دهان، آزاد شدن سریع طعم دهنده، شستشوی راحت از دهان و عدم رسوب در لابلای دندانها، حجم وکیفیت مناسب کف، شستشوی راحت در سینک، طعم خوب و ماندگار و . . .

البته ویژگیهای ذاتی یک خمیردندان که به سادگی و به سرعت قابل مشاهده و محسوس نیستند از اهمیت بالاتری برخوردارند و سلامت دندانها و لثه ها به این ویژگیها مربوط است.

 

2) ویژگی های ذاتی :

1- سایندگی مناسب : یعنی اینکه خمیردندان بدون آسیب رساندن به مینای دندان و لثه، عمل سایندگی و لایه برداری را انجام دهد. امروزه ثابت شده است که بهترین ساینده بدین منظور "سیلیکا" می باشد.

 

2- ضد پوسیدگی دندان : این کار توسط فلوراید موجود در خمیردندان صورت می گیرد. فلوراید باعث سخت شدن دندان و تخریب سیستم آنزیم باکتریهای مسبب پوسیدگی می شود. بهترین مقدار فلوراید برای خمیردندانهای بزرگسال حدود ppm 1500 – 1000 و برای خمیردندانهای بچه ppm 500-400 می باشد.

 

3- جلوگیری از تشکیل جرم : این کار بوسیله ترکیباتی مانند تتراسدیم پیروفسفات (TSPP) صورت می گیرد. این ترکیب با جذب یونهای کلسیم (و منیزیم) موجود در بزاق دهان از تشکیل پلاکهای کلسیته که در نهایت منجر به جرم دندان می شود جلوگیری می کند. بر خلاف تصور عموم هیچ خمیردندانی قادر به از بین بردن جرم دندان نیست و تنها می تواند سرعت تشکیل آنرا کند نماید. جرم دندان را فقط دندانپزشک می تواند از بین ببرد. جرمها معمولاً در مرز بین دندان و لثه تشکیل می شود که علاوه بر کاهش زیبایی ظاهری، باعث اتلاف چسبندگی لثه به دندان شده و در سنین بالا سبب لق شدن و حتی افتادن زودرس دندانها می شود.

 

4- ضد پلاک : این یکی از ویژگیهای مهم خمیردندانهای پیشرفته است. این کار بوسیله یک ماده ضدباکتری بنام "تری کلوزان" انجام می شود. تری کلوزان باعث از بین رفتن باکتریهای سطح دندان و لثه ها می شود. این عمل کمک شایانی به جلوگیری از پوسیدگی دندانها و بیماریهای لثه ای می کند. البته تری کلوزان به تنهایی چسبندگی مناسبی با بافتهای دهان ندارد و بنابراین نمی توان انتظار داشت که بیش از 4 ساعت به وظیفه خود عمل کند. اما دانشمندان برای جبران این نقص نیز به نتایج چشمگیری دست یافته اند. امروزه خمیردندانهایی روانه بازار شده اند که با استفاده از فناوری پوشش ضد میکروبی، کارایی تری کلوزان را در سطح دهان تا 12 ساعت افزایش می دهد. این کار بوسیله افزودن یک کوپلیمر ویژه و بی ضرر بنام "گانترز" صورت می گیرد. گانترز به سطح دندان و لثه ها می چسبد و بتدریج تری کلوزان را آزاد می کند و ماندگاری آنرا تا 12 ساعت افزایش می دهد. بدین ترتیب ماده ضد باکتری تری کلوزان در طول این مدت در سطح دندان و لثه وجود دارد و هر گونه حمله میکروبی برای تشکیل پلاک با این پدافند دفع می شود. بنابراین با یکبار مصرف این خمیردندان، دندانها و لثه های شما تا 12 ساعت محافظت می شود. گانترز همچنین ماندگاری طعم خمیردندان و کارایی TSPP را تا دو برابر افزایش می دهد. تحقیقات عمده ای در رابطه با خمیردندان حاوی "تری کلوزان / گانترز" انجام گرفته است که نشان دهنده ویژگیهای منحصربفرد زیر می باشد :

روش ساخت خمیر دندان در منزل !

این کار قابل اجرا می باشد و می توان یک نوع ساده از خمیر دندان را در خانه ایجاد کرد. این کار ارزش امتحان کردن دارد و به ویژه برای کودکان؛ به این علت که هم یک آزمایش جالب را انجام می دهند و هم به مسواک زدن تشویق می شوند. اجزا خمیر دندان زیاد می باشد و تهیه آنها در منزل امکانپذیر نیست. پس ناچاریم فقط به این مواد اکتفا کنیم.
 

جوش شیرین؛ از این ماده می توان به عنوان یک ساینده جهت پولیش دندان ها استفاده نمود. بعضی از خمیر دندان ها و آدامسها این ماده را درون خودشان دارند که تا حدودی باعث سفیدی و جلوگیری از پوسیدگی دندان ها می شود.

 
کتیرا؛ برای ایجاد ژل
 

عصاره نعناع؛ برای خوشبو کردن خمیر دندان بکار می رود.

 
برای ساخت بهتر است یک قاشق مربا خوری از پودر کتیرا را درون نصف یک لیوان کوچک آب بریزید و هم بزنید. پس از چند ساعت ژلی تشکیل می شود که باید دو قاشق جوش شیرین و چند قطره عصاره نعناع به آن افزود. البته اگر خمیر دندانی را که ساختید امتحان کنید متوجه خواهید شد که مزه خوبی ندارد و این کار باعث می شود که شما قدر خمیر دندان را بهتر بدانید! به نظر شما این خمیر دندان خانگی چه چیزهایی کم دارد؟!
در اساس ما هم مثل شما خمیر دندان می سازیم، ابتدا سعی می کنیم یک پایه ژله ای درست کرده و مواد ساینده، کف کننده، ضد پوسیدگی و .... را در آن حل کنیم. البته تمام این عملیات در خلا انجام می شود تا خمیر دندان عاری از حبابهای هوا باشد. مشابه این عملیات، اما در مقیاس بزرگتر برای تولید صنعتی خمیر دندان انجام می شود. خمیر دندان ساخته شده به دستگاه تمام اتوماتیک پرکنندة خمیر دندان منتقل شده و سپس بسته بندی می گردد. 

کف باید متعادل باشد. یعنی نه زیاد و نه کم. کف کم حتی اگر نشانه عدم کارایی پاک کنندگی نباشد برای مصرف کننده این ذهنیت را ایجاد می کند. اما کف بیش از اندازه نیز مصرف کننده را آزار خواهد داد و در ضمن از تماس ساینده های خمیر دندان با دندان کم می کند. 

 
لفظ ضد جرم متاسفانه موجب برداشت اشتباه از سوی مصرف کنندگان شده است. هیچ خمیر دندانی نمی تواند جرم تشکیل شده را از بین ببرد، چرا که استحکام جرم، دست کمی از مینای دندان ندارد و اگر خمیر دندانی قادر به چنین کاری باشد طبعا مینای دندان را نیز از بین می برد. اما منظور از ضد جرم چیست؟ اصطلاح صحیح، پیشگیری از تشکیل جرم است. مثلاً تترا سدیم پیرو فسفات موجود در خمیر دندان مریدنت با حذف یونهای کلسیم بزاق از تشکیل جرم به میزان 50 درصد جلوگیری می کند. 

انتخاب خمیر دندان مناسب براساس نوع نیاز شما از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد.

امروزه انواع گوناگونی از خمیردندان ها با کاربردهای متفاوت به بازار عرضه شده اند از جمله برای برطرف کردن پوسیدگی، التهابات لثه (ژینژیویت) ، جرم ، زرد و لک شدن دندانها و حساسیت. برای اینکه بدانید کدام نوع خمیردندان برای شما مناسب می باشد با دندانپزشک خود مشورت نمایید.

بیش از 72 درصد افرادی که به حساسیت دندان مبتلا هستند با استفاده از خمیر دندان های ضد حساسیت درمان می شوند. اگر شما هم با خوردن شیرینی و ترشی، آب یخ یا تنفس هوای سرد احساس درد ناگهانی در دندان هایتان می کنید به احتمال زیاد دندان های حساسی دارید. اگر با مصرف خمیر دندان ضد حساسیت مشکل شما رفع نشد حتما به دندانپزشک مراجعه کنید. 

اصولا خمیر دندانها در قدرت پاک کنندگی فرق چندانی با هم ندارند، اما احساسی که از تمیزی باقی می گذارند بسیار تفاوت دارد. در رابطه با سفید کنندگی، آنهایی که ادعای سفید کنندگی دارند کمی بهتر عمل می کنند، البته نه اینکه معجزه کنند. اصطلاح بهتر برای این خمیر دندانها سفید نگهدارندگی بهتر است. با این وجود بهترین سفید کننده های دندان، ژلهای پروکسید است که البته استفاده از آنها محدودیتهایی نیز دارد.

پس از مسواک وقتی با انگشت دندان ها را ماساژ می دهیم از صدایی که ایجاد می شود متوجه می شویم بعضی از خمیر دندان ها تمیز کنندگی بیشتری دارند، علت چیست؟

گاهی حس مصرف کننده می تواند موجب نتیجه گیری اشتباه شود، مانند تصور اشتباهی که در مورد ارتباط میان غلظت مایع ظرفشویی و کارایی آن رایج است. نظیر چنین اشتباهی در مورد تمیز کنندگی خمیردندان توسط لمس دندانها بوسیله انگشت یا زبان و صدای مخصوص آن در میان بسیاری از مصرف کننده ها وجود دارد.

واقعیت این است که ارتباط دقیقی بین این دو وجود ندارد و حتی بیشتر خمیر دندان های سفید کننده با اینکه قدرت سایندگی بیشتری دارند به خاطر پی اچ بالاترشان، حس تمیز کنندگی خوبی را از طریق لمس با انگشت یا زبان به مصرف کننده القا نمی کنند. در هر حال تولید کنندگان موفق سعی می کنند حتی الامکان به برداشتهای احساسی مصرف کنندگان احترام بگذارند و اگر در مواردی بعضی از این احساسها به نتیجه گیری اشتباهی منجر شده فقط از طریق آموزش و آگاهی مصرف کنندگان قابل تصحیح می باشد. 

همه ما به دنبال داشتن دندان­هایی سفید و لبخندی هالیوودی هستیم و برای رسیدن به این هدف به دنبال راه حل­های مختلف، از خمیردندان و ژل­های سفیدکننده گرفته تا استفاده از لیزر و  سفیدکننده های خانگی هستیم. اما کدام یک از این روش­ها برای ما مناسب­تر است؟ این موضوع به عوامل مختلفی بستگی دارد، من جمله: سطح سلامت لثه­ های شما، تعداد پرکردگی ­های سفید و میزان تغییر رنگ دندان های شما.

عوامل تغییر رنگ دندان­ها

با افزایش سن، رنگ دندان­ ها به طور طبیعی به سمت تیرگی می­ رود. علل آن هم درونی و هم بیرونی است. علل درونی شامل پوسیدگی دندان، ترمیم، آسیب­ها و استفاده از برخی انتی بیوتیک­ها دردوران کودکی و علل بیرونی شامل خوردن غذاهای دارای تنین مانند قهوه، چای، شراب قرمز، هویج و پرتقال می باشد. استعمال دخانیات نیز عامل بسیار مهمی  در زرد شدن دندان­ ها است.

راه­های سفیدکردن دندان­ها

 1. مراجعه به متخصص

موادی ­که دندانپزشک شما جهت سفیدکردن دندان­های شما استفاده می­کند، از تمامی موادی که شما از مغازه یا به صورت آنلاین می­خرید قوی ­تر است.

ژل­های سفیدکننده مورد استفاده دندانپزشکان معمولا دارای 25% تا 40% هیدروژن پروکسید می­باشد. هیدروژن پروکسید ماده­ایست که رنگ دندان­های شما را تغییر می­ دهد.

ژل­ها ی سفید کننده معمولا به مدت 15 تا 20 دقیقه بر روی دندان باقی می­ ماند. گاهی اوقات دندانپزشکان از نورهایی بر روی دندان استفاده می­ کنند تا سرعت فرایند را افزایش دهند (هرچند که تحقیقات نشان داده این نورها زیاد تاثیرگذار نیستند). به طور متوسط تاثیر این سفیدکننده ­ها بعد از گذشت 45 دقیقه نمایان می­ شود.

 1. استفاده از سفیدکننده ­های موجود در داروخانه­ ها

شما می­توانید با قیمتی مناسب تر از نوارها یا خمیردندان­ های سفید کننده استفاده کنید. هرچند که پیشنهاد می­شود قبل از خرید این محصولات با دندانپزشک خود مشورت کنید. خمیردندان­های سفیدکننده به منظور از بین بردن لکه­ های دندان طراحی شده­اند و از این طریق دندان­های شما را درخشان­تر می­کنند اما رنگ دندان­ها را تغییر نمی­دهند. برخی از این خمیردندان­ها حاوی مقادیر کمی پروکسید هستند، اما این مقدار به منظور تغییر رنگ دندان کافی نیست. چنانچه دندان­های خود را توسط متخصص سفید کرده ­اید، این محصولات به حفظ سفیدی دندان­ها کمک می­کنند. هنگام خرید حتما به وجود فلوراید در خمیردندان دقت کنید.

 1. روش­های طبیعی سفیدکردن دندان­ها

برخی از این روش­ ها عبارتند از استفاده از روغن (روغن کنجد، نارگیل و زیتون) در دهان به منظور از بین بردن­ باکتری­ های موجود در دهان. یکی از بهترین روش­های جهت سفید کردن دندان­ها، پرهیز از خوردن غذاهایست که موجب تغییر رنگ دندان­ ها می­شود. موادی مانند قهوه، چای و سودا. البته این امر بدین معنا نیست که باید این مواد را کنار بگذارید بلکه این مواد را به اندازه مصرف کنید و همچنین دهان خود را بعد از خوردن این مواد غذایی با آب بشویید تا احتمال اثر گذاری بر روی دندان­ها را کاهش دهید.

حفظ سفیدی دندان­ها

به منظور حفظ سفیدی دندان­ ها، باید آن­ها را هر 6 ماه یا سالی یکبار سفید کنید تا رنگ مطلوب شما حفظ شود. بعد از سفیدکردن دندان ­ها و به منظور حفظ سفیدی آن­ها از استعمال دخانیات خودداری کنید و مصرف موادی که باعث تغییر رنگ دندان­ می­ شوند را محدود کنید.

توصیه آخر

در آخر با وجود اینکه همه ما به دنبال داشتن لبخندی هالیوودی هستیم، اما دندانپزشکان با بلیچ کردن زیاد دندان­ها موافق نیستند. همچنین چنانچه دندان­های شما از سفیدی چشم­هایتان، سفیدتر باشد، ظاهرشما غیر طبیعی خواهد شد و مطمئنا شما چنین چیزی را نمی خواهید.

 

 

مسواک و نخ دندان برای حفظ سلامتی دهان و دندان شما ضروری هستند اما محصولی که شما استفاده می کنید بر نتایج تاثیر زیادی خواهد داشت. اگر نگران التهاب لثه  و یا بیماری پریودنتال هستید بهتر است بدانید که استفاده از خمیر دندان مناسب لثه در رفع این نگرانی موثر است.

دهان میزبان انواع باکتری هاست، که این باکتری ها با وجود اینکه به صورت طبیعی در آنجا زندگی می کنند اما در صورتیکه به آنها اجازه تکثیر دهید، مشکلات بسیاری برای شما ایجاد خواهند کرد. این باکتری ها تجمیع شده و ماده سفید و چسبنده­ ای را تشکیل خواهند داد که ما آن را به عنوان پلاک می شناسیم. اگر پلاک به طور مرتب از روی دندان شسته نشود، تبدیل به تارتار می شود.

تجمع تارتار (پلاک و باکتری موجب التهاب) منجربه عفونت و در نهایت عقب نشینی لثه می شود. با گسترش عفونت، لثه، استخوان و بافت همبند محافظ دندان آسیب دیده و چنانچه تحت درمان قرار نگیرد موجب فرسایش لثه می شود تا جایی که ریسک افتادن دندان را افزایش می دهد.

مسواک زدن چگونه به سلامت لثه ها کمک می کند

مسواک و نخ دندان نه تنها به سالم ماندن دندان های شما کمک می کند، بلکه بهترین راه جهت پیشگیری از بیماری های لثه است. مسواک زدن باعث تمیز شدن پلاک از سطح دندان و زیر خط لثه می شود. نخ دندان، پلاک و ذرات غذا را از بین دندان ها خارج کرده و از پایین خط لثه، جایی که مسواک نمی تواند به راحتی به آن دست یابد، محافظت می کند.

در زمان مسواک زدن شما لثه های خود را نیز ماساژ داده و گردش خون مناسب به این بافت حیاتی را تسهیل می کنید. به همین دلیل است که در ترکیبات خمیردندان هایی مانند خمیردندان مریدنت، موادی مانند تری کلوزان وجود دارد که تجمع باکتری ها را کاهش داده و با حرکت مسواک در سطح دهان به سلامت لثه های شما کمک می کند.

ترکیباتی که این کار را ممکن می سازند:

با وجود اینکه مسواک زدن با هر خمیر دندانی به ماساژ دادن لثه و حفظ سلامتی آن منجر می شود اما بهترین خمیر دندان برای لثه، خمیردندانیست که ترکیبات آن در راستای پیشگیری از التهاب و بیماری های لثه در نظر گرفته شده باشند. یکی از این ترکیبات تری کلوزان می باشد که در بالا به آن اشاره شد. یکی از مهم ترین ترکیبات برای حفظ سلامت کلی دهان و دندان شما فلوراید است. این ماده معدنی به منظورپیشگیری از پوسیدگی به خمیردندان اضافه می شود و می تواند حتی مراحل اولیه پوسیدگی را نیز معکوس کند. در نهایت، تمیز و بدون پوسیدگی نگه داشتن دندان و لثه، به پیشگیری از التهاب لثه های شما کمک می کند.

ماده ای که به طور خاص احتمال التهاب و بیماری های لثه را محدود می کند، تری کلوزان، یک ماده آنتی باکتریال است. مطالعات نشان داده که تری کلوزان رشد باکتری های مولد پلاک را متوقف می کند.

با رعایت بهداشت دهان و دندان با استفاده از خمیردندان مناسب لثه، حاوی تری کلوزان و فلوراید، میتوانید از سلامت لثه های خود اطمینان حاصل کنید.

خوشبختانه خمیر دندان اثر مستقیم بر روی دیابت ندارد. برای افراد دارای دیابت مهم پیشگیری از بیماری های لثه است چرا که بیماری لثه دارای ارتباط بسیار زیادی با دیابت است.

چنانچه بیماران دیابتی به بیماری لثه دچار شوند، کنترل قند خون برای آن ها دشوار تر خواهد شد. از طرف دیگر افراد دیابتی بیشتر به بیماری های لثه دچار می شوند. در واقع افراد دارای دیابت دوبرابر بیشتر از سایرین در معرض ابتلا به بیماری های لثه قرار دارند. بدن افراد مبتلا به دیابت بیشتر در معرض ابتلا به عفونت های باکتریایی بوده و توانایی کمتری در مقابله با باکتری های که به لثه آسیب می زند، دارند. به همین دلیل کنترل دیابت نقش بسیار موثری در کاهش ریسک ابتلا به بیماری های لثه دارد که خود موجب سخت شدن کنترل دیابت می شود. تقریبا مثل یک چرخه.

برای افراد دیابتی، مسواک و خمیر دندان دارای اهمیت بالایی بوده و باید حتما از خمیردندان های خوب و استاندارد استفاده شود وهمچنین استفاده از نخ دندان کاملا ضروریست. پیشنهاد می شود حتما با دندانپزشک خود در خصوص نحوه و تعداد دفعات استفاده از نخ دندان مشورت کنید.

انواع زیادی خمیردندان وجود دارد که شما می توانید از بین آن ها انتخاب کنید با این حال هرکدام  با توجه به نیاز شما هدف خاصی دارند. هرچند که هدف اصلی خمیردندان تمیز کردن دندان ها می باشد اما هدف دومی هم وجود دارد که بین انواع خمیر دندان متفاوت است. انواع خمیر دندان ها می تواند به شما در حفاظت از دندان ها در برابر لک شدن، تحریک لثه، حساسیت و سایر مشکلات رایج کمک کند

5 نوع خمیردندان و راهنمایی هایی جهت انتخاب خمیر دندان مناسب

 1. خمیردندان سفید کننده

انتخاب این نوع خمیر دندان رایج است. برای بسیاری از افرادلکه های موجود بر روی سطح دندان بسیار رایج بوده و می تواند از طریق انواع غذاها و نوشیدنی ها ایجاد شود. استفاده روزانه از خمیردندان سفیدکننده راه مناسبی جهت از بین بردن این لکه ها بدون حذف کامل نوشیدنی ها وخوردنی هاییست که موجب لک شدن دندان ها می شود. اگر دندان های شما در معرض لک شدن قرار داشته خمیردندان سفید کننده می تواند در از بین بردن این لکه ها و سفید نگه داشتن دندان ها در آینده به شما کمک کند

 1. خمیردندان ضدپلاک

اگر دندان های شما در معرض پلاک قرار دارد، استفاده از خمیردندان ضد پلاک می تواند به شما در کنترل تحمع پلاک بر روی دندان ها، کمک کند. این نوع خمیردندان برای افرادی که در معرض ریسک ابتلا به بیماری های لثه هستند مفید است چرا که تجمع باکتری ناشی از پلاک را کاهش می دهد. ترکیبات این خمیردندان به گونه ایست که از تجمع باکتری در خط لثه و سایر نواحی در معرض ریسک پیشگیری می کند.

 1. خمیردندان ضد حساسیت

اگر از حساسیت دندان یا لثه رنج می برید باید از خمیردندان ضد حساسیت استفاده کنید.این نوع خمیردندان معمولا حاوی ترکیباتی است که می تواند از واکنش های دردناک به سرما و گرما که بسیاری از دندان های حساس از ان رنج می برند رامهار کند. فراموش نکنید که باید ابتدا با دندانپزشک خود در مورد علت اصلی حساسیت دندان ها مشورت کنید و مطمئن شوید مشکل بزرگتری وجود ندارد.

 1. خمیردندان طبیعی

خمیردندان های طبیعی یا گیاهی برای افرادی که به خمیردندان های عادی آلرژی دارند مناسب است. این نوع خمیردندان ها معمولا حاوی مواد طبیعی هستند اما در بسیاری مواقع حاوی فلوراید نیستند. اگر از این خمیردندان ها استفاده می کنید اطمینان حاصل کنید که دندان های شما فلوراید لازم را از طرق دیگر دریافت می کنند.

 1. خمیردندان کودک

این نوع خمیردندان برای کودکان مناسب است که در معرض قورت دادن خمیردندن در حین مسواک زدن هستند. سطح فلوراید موجود در این خمیردندان از خمیردندان بزرگسال پایین تر است که ریسک قورت دادن فلوراید را کاهش می دهد. همچنین خمیردندان کودک در طعم های مختلف ارائه می شود که تشویق کودکان به مسواک زدن را برای والدین ساده می کند.