0
بازگشت

انتخاب مسواک مناسب

اینکه از میان انواع مختلف مسواک هایی که در شکل ها و اندازه های مختلف در بازار موجودند، کدامیک را بخریم می تواند موجب سردرگمی ما شود. در اینجا به نکاتی که در انتخاب مسواک باید به آنها توجه کرد اشاره می کنیم:

بیشتر متخصصین دندان بر این باور هستند که مسواک های دارای موهای نرم برای زدودن پلاک و ذرات باقیمانده از دهان بهترین عملکرد را دارند. مسواک های زبر موجب آسیب رساندن به بافت لثه می شوند.مسواک های سرکوچک از این مزیت برخوردار هستندکه بهتر میتوانند به تمام نواحی دهان از جمله سطوح دور ازدسترس دندان ها ی عقب برسند.

 از میان انواع مسواک با دسته های متفاوت (مانند دسته های دارای برجستگی و غیر لغزنده و یا دارای گلوگاه انعطاف پذیر)، شکل های مختلف سر (نوک تیز یا مستطیلی)، مدل های برس (موجدار، مسطح یا گنبدی شکل)، مسواکی را بردارید که راحت تر می توانید با آن کار کنید. بهترین مسواکها آنهایی هستند که با اندازه دهان شما همخوانی داشته و به آسانی به تمام نقاط دهان برسند.

برای بسیاری از افراد مسواک های برقی جایگزین مناسبی محسوب می شوند چرا که مسواک های برقی وظیفه پاک کردن دندان ها را بهتر انجام می دهند. به ویژه برای  افرادی که مسواک زدن برای آنها سخت است یا از ناراحتی های جسمی رنج می برند.

روش صحیح مسواک زدن

مسواک زدن صحیح حداقل دو دقیقه طول خواهد کشید. درست شنیدید یعنی معادل 120 ثانیه !

اغلب افراد این مقدار زمان صرف مسواک زدن نمی کنند. برای اینکه این مدت زمان را خوب حس کنید سعی کنید هنگام مسواک زدن از یک تایمر استفاده کنید.

برای اینکه دندان ها را صحیح مسواک نمایید مسواک را با حرکت کوتاه وبا ضربه ملایم بر روی سطوح دندان حرکت دهید. بر روی خط لثه، سطوح دور از دسترس دندان های عقب، بخشهای نزدیک پرکردگیها، تاج دندانها و بقیه ترمیمها توجه بیشتری اعمال کنید. برای پاک کردن کامل هر ناحیه به ترتیب زیر عمل کنید :

 • ابتدا سطوح خارجی دندانهای بالا و سپس دندان های پایین را مسواک بزنید .
 • سطوح داخلی دندان های بالا و سپس دندان های پایین را مسواک بزنید.
 • سطوح جونده را پاک کنید.
 • برای اینکه نفس خوشبوتری داشته باشید مسواک را به ملایمت بر روی سطح زبان بکشید.

چه زمانی باید مسواک خود را عوض کنیم؟

شما باید هر زمان که موهای مسواک شروع به فرسوده شدن می کنند یا هر سه ماه یک بار مسواک قدیمی خود را با با مسواک جدید عوض کنید. همچنین استفاده از مسواک جدید پس از سرما خوردگی و سینوزیت از اهمیت زیادی برخوردار است، زیرا تجمع میکروب ها بر روی موهای مسواک می تواند موجب بازگشت بیماری شما شود.

چرا مسواک میزنیم؟

دلیل اصلی مسواک زدن برداشتن یک لایه مضر نامرئی از سطح دندان ولثه است که حتی بدون خوردن و آشامیدن نیز بوجود می آید. نام این لایه "پلاک"(plaque) است.

پلاک مهمترین علت پوسیدگی دندان و بیماریهای لثه ای است. اگر دندانها و لثه های شما کاملا تمیز و بهداشتی باشد، پس از 15 دقیقه یک لایه نازک در سطح دندانها و لثه های شما تشکیل می شود که ناشی از رسوب پروتئینها و گلیکو پروتئینهای موجود در بزاق شماست. این لایه نازک"پلیکل"(pellicle) نام دارد. پس از حدود 2 ساعت، باکتریها در این لایه متراکم شده و پلاک تشکیل می شود. این باکتریها بتدریج رشد کرده و زیاد می شوند. پس از 5 روز تعداد آنها به حداکثر رسیده و تقریبا ثابت می شود.

نکته مهم این است که باکتریها در دهان و بزاق وجود دارند و پسمانده های غذا (بویژه ترکیبات قندی) فقط باعث تسریع رشد آنها در سطح دندان و لثه می شوند. پلاک علاوه بر ایجاد یکسری بیماریهای لثه ای با ترشح اسید از باکتریهای موجود در آن سبب پوسیدگی و تخریب دندان می شود.

بنابراین حذف متناوب این لایه برای بهداشت دهان، جلوگیری از پوسیدگی دندان و بیماریهای لثه ای کاملا الزامی است. دو بار مسواک زدن صحیح با یک خمیر دندان مناسب در طول شبانه روز این اطمینان را به شما می دهد که دندانها و لثه های شما عاری از این لایه آلوده و خطرناک باشد.

آیا مسواک زدن واقعا بوی بد دهان را از بین می برد؟

بوی بد دهان می تواند ناشی از عوامل گوناگونی باشد که مهمترین آن ها ناشی از ترکیبات سولفور دار می باشد که توسط باکتریهای موجود در دهان تولید می شود. مسواک زدن پیوسته با خمیر دندان های ضد باکتری موثرترین روش در کاهش و از بین بردن این بو می باشد. البته مسواک زدن سطح زبان هم که محل مناسبی برای تجمع باکتریهاست در کاهش بو خیلی موثر می باشد.

 

در اینکه مسواک زدن، بویژه با خمیر دندان های ضد باکتری بخشی از بوی بد دهان را از بین می برد شکی نیست، اما افرادی که حتی با مسواک زدن از بوی بد دهان دائما رنج می برند باید به پزشک متخصص رجوع کنند.

 

آیا مسواک زدن برای بچه هایی که دندان شیری دارند مفید می باشد؟

شکی نیست. چون بهداشت دهان و دندان شامل آن ها هم می شود. نکته مهم این است که باید برای بچه های کمتر از 7 سال از خمیر دندان های کم فلوراید استفاده کرد. همچنین باید مراقب بود که بچه ها در این سن خمیر دندان را قورت ندهند.

اگر این کار بطور مداوم تکرار شود فلوراید خورده شده باعث مسمومیت فلوروزی و ایجاد لکه های سفید روی مینای دندان های اصلی می شود. این موضوع را کاملا جدی بگیرید.

 

استفاده از نخ دندان سخت است؟ از مسواک میان دندانی استفاده کنید

اگر به دنبال داشتن دندان­هایی سالم هستید،یکی از کارهایی که می­بایست به طور روزانه انجام دهید، تمیز کردن فضای بین دندان­ها است. اکثر افراد برای این­کار از نخ دندان استفاده می­کنند اما چنانچه استفاده از نخ دندان برای شما مشکل است، میتوانید از مسواک های میان دندانی استفاده کنید.

مسواک میان دندانی چیست؟

 قسمت سر این مسواک­ ها بسیار باریک و معمولا گرد یا مخروطی شکل است و موهای این مسواک با سیم­ هایی بسیار باریک به بدنه وصل شده­ است. سایز این مسواک­ها متفاوت است تا شما سایز مناسب دندان­ های خود را بر اساس فاصله میان دندان­ هایتان انتخاب کنید.  این مسواک­ها برای تمیز کردن فضای بین دندان­های مصنوعی، ایمپلنت، بریج و همچنین لثه نیز مورد استفاده قرار گیرد.

مسواک میان دندانی برای چه کسانی مناسب است؟

 • افرادی با توانایی حرکتی محدود: افرادی که بیماری های مفصلی دارند و یا توانایی­ حرکتی آنها محدود است، احتمالا استفاده از مسواک میان دندانی را به نخ دندان ترجیح خواهند داد.
 • افراد دارای ارتودنسی دندان: استفاده از نخ دندان برای افراد دارای ارتدنسی ثابت معمولا میسر نیست. این مسواک ­های باریک برای خارج کردن باقیمانده غذا و پلاک از بین دندان­ ها و گوشه براکت ­های ارتودنسی مناسب است.
 • افرادی که بین دندان­هایشان فاصله دارند: اگر فاصله بین دندان های شما زیاد است، سطح دندان­های شما ناصاف است و یا لثه های شما در حال تحلیل است، نمی­توانید با استفاده از نخ دندان، آن را به طور کامل تمیز کنید چرا که نخ دندان فضاهای خالی را به طور کامل پر نمی کند. در این موارد استفاده از مسواک­های میان دندانی، انتخابی مناسب جهت خارج کردن پلاک و باقی مانده غذا است.
 • افرادی که علاقه به استفاده از نخ دندان ندارند: استفاده از نخ دندان برای بسیاری از افراد خوشایند نیست، به عنوان مثال ممکن است این کار برای آنها سخت باشد و یا از حس آن خوششان نیاید. در هر صورت چنانچه علاقه ای به استفاده از نخ دندان ندارید، مسواک های میان دندانی انتخابی بهتر برای شما بوده و به علاوه استفاده از آن نیز ساده تر است.

مزایا و معایب استفاده از مسواک­های میان دندانی

مزایا:

 • استفاده آسان (دسته مسواک را بگیرید و دندان­هایتان را تمیز کنید)
 • سادگی تمیز کردن مسواک میان دندانی
 • قابلیت تمیز کردن فواصل بزرگ میان دندان­ها، مخصوصا میان دندان­های کج، تاج دندان یا بریج دندان.
 • بر عکس نخ دندان های مومی، لایه مومی از خود بر روی سطح دندان بر جا نمی گذارد (لایه های مومی روی دندان، موجب تجمع پلاک می شوند)

معایب:

 • قیمت بالاتر نسبت به نخ دندان
 • مسواک میان دندانی در مرکز خود دارای یک سیم ظریف بوده که معمولا هنگام استفاده به لثه ها آسیب می زند.
 • با وجود اینکه می­ توانید آن را تمیز کنید اما امکان استریل کردن آن وجود ندارد. از آنجایی که استفاده از مسواک میان دندانی ممکن است به لثه آسیب بزند، این امر باعث ایجاد عفونت  خواهد شد.

مسواک قبل از صبحانه یا بعد از صبحانه؟

برای اینکه بهتر متوجه شویم، هر سناریو (مسواک قبل از صبحانه و بعد ازآن) را جداگانه بررسی خواهیم کرد. ما به صورت علمی می دانیم که فلوراید با جلوگیری از ساییدگی و تحلیل مینای دندان و کمک به ترمیم مینای دندان از پوسیدگی دندان ها پیشگیری می کند. چنانچه دندان ها را قبل از صبحانه مسواک بزنید، تجمع پلاک را از روی دندان ها برداشته و واکنش اسیدی ایجاد شده توسط باکتری های موجود در غذا را به حداقل می رسانید.

بعد از صبحانه، اسیدی شدن فضای دهان رخ د اده است و همچنین سطح دندان به علت پایین رفتن شدید PH (گاهی تا 5/5 هم بسته به نوع غذا می تواند کاهش یابد) نرم شده است.مسواک زدن در این زمان، با توجه به تحریک پذیری دندان ها پس از خوردن صبحانه، به فرسایش دندان می انجامد.  فلورایدی که در این زمان به دندان ها می رسد نمی تواند اثر بخشی مناسبی در پیشگیری از فرسایش مینای دندان و بهبود ترمیم آن انجام دهد.

با اینحال عوامل دیگری همچون ترجیحات و عادات شخصی، تاثیر مسواک زدن بر روی مزه غذا نیز در تصمیم مسواک قبل یا بعد از صبحانه  دخیل است.

به علت واکنش اسیدی ایجاد شده در هنگام خوردن غذا پیشنهاد می شود صبر کنید بزاق شماPH موجود در دهان را خنثی کند و سپس مسواک بزنید تا دندان های شما کمتر دچار تحلیل شوند. پیشنهاد گروهی از متخصصین دهان و دندان این است که باید بین 20 تا 60 دقیقه بعد از اتمام غذا مسواک زده شود و گروهی دیگر پیشنهاد می کنند که قبل از خوردن غذا دندان ها را مسواک بزنید و بعد از اتمام آن، دهان خود را با آب بشویید.

در واقعیت، این بحث کاملا آکادمیک بوده و مساله اصلی این است که هر فرد باید دوبار در روز (یک بار صبح و یک بار قبل از خواب) مسواک بزند. در مورد کودکان نیز والدین می بایست مسئولیت نظارت بر زمان و نحوه مسواک زدن آن ها را بر عهده گیرند.

منبع: انجمن اروپایی دندانپزشکی کودکان

مسواک برقی یا مسواک معمولی

انتخاب مسواک مناسب به منظور حفظ بهداشت دهان و دندان ضروریست. با وجود تعداد زیاد مسواک های موجود در بازار، انتخاب مسواک مناسب سخت خواهد بود. اما در هر صورت در اولین قدم شما باید تصمیم بگیرید که می خواهید از مسواک معمولی استفاده کنید یا برقی. برای ساده کردن تصمیم گیری شما ما در این مقاله مزایا و معایب هر دو نوع مسواک را برای شما جمع آوری کرده ایم:

مسواک معمولی

مزایا:

 • با وجود تکنیک مسواک زدن، مسواک معمولی می تواند به شکلی اثر بخش دندان ها را تمیز کند.
 • حمل آن در طول سفر ساده است.
 • نیازی به نگرانی برای باتری و یا وجود شارژر نیست.
 • ارزان بوده و به راحتی می توان آن را جایگزین کرد. شما باید هر سه ماه مسواکتان را تعویض کنید و اینکار با هزینه پایین انجام می شود.

معایب:

 • به منظور از بین بردن پلاک، تکنیک مناسب مسواک زدن مهم است.
 • از آنجایی که مسواک های معمولی دارای تایمر نیستند باید حواستان به زمان مسواک زدن باشد.

مسواک برقی

مزایا:

 • مطالعات نشان داده که مسواک برقی در تمیز کردن دندان ها از مسواک معمولی اثربخش تر است.
 • تایمر موجود در مسواک زمان مناسب برای مسواک زدن را حدس زده و پس از 2 دقیقه به صورت خودکار خاموش می شود.
 • استفاده از آن بسیار ساده است. کل کاری که شما باید انجام دهید این است که سر مسواک را با زاویه 45 درجه نگه دارید و خود مسواک همه کارها را انجام می دهد.
 • استفاده از آن برای کودکان جالب است. مسواک زدن بچه ها یکی از کارهاییت که ممکن است به درستی انجام نشود. استفاده از مسواک برقی به فرایند مسواک زدن هیجان داده و باعث می شود کودکان بیشتر مسواک بزنند

معایب

 • قیمت مسواک برقی بسیار از مسواک معمولی بالاتر است.
 • مسواک برقی نیاز به شارژ دارد
 • سفر کردن با مسواک برقی نسبت به مسواک معمولی مشکلات بسیاری دارد. این مسواک ها بزرگتر هستند و شما باید به دنبال راهی جهت شارژ کردن مسواک باشید.
 • اگر مسواک برقی از دست شما بیفتد، احتمال شکستن آن بالا است و با توجه به قیمت بالای آن، جایگزین کردن آن می تواند مشکل ساز باشد.
 • شما باید سری های قابل تعویض بخرید که با بدنه مسواک شما جور باشد. این سری ها خود به تنهایی از مسواک معمولی گران تر هستند.

از مسواک نرم استفاده کنیم یا زبر؟

مسواک  راهی طولانی را طی کرده است. اولین مسواک ها در واقع شاخه هایی بودند که افراد برای خلاص شدن از شر باقی مانده غذا و سایر مواد بر روی دندان های خود می کشیدند. مسواک در طی ده ها سال تکامل یافته و کم کم از موی گراز به عنوان موهای مسواک استفاده شد. بلاخره در دهه 30 میلادی، دوپونت دی نمورس مسواک هایی را معرفی کرد که موهای آن نایلونی بودند، که مردم همچنان نیز از این مسواک ها استفاده می کنند.

انواع موهای مسواک

زمانی که در مورد موی مسواک صحبت می کنیم شما معمولا می توانید مسواک خیلی نرم، نرم و متوسط پیدا کنید. مسواکی که موهای آن زبر باشد را معمولا به راحتی نمی توان یافت. نوع مسواک مناسب شما بسته به نیازهای خاص دهان و دندان شما و مشکلاتی که در آن زمان دارید، متفاوت خواهد بود.

به عنوان یک قانون کلی، سعی کنید در حالت عادی از مسواک های نرم استفاده کنید و نه مسواک زبر یا متوسط. اگر شما دندان هایی حساس و یا نشانه های فرسایش مینای دندان را داشته باشید ممکن است حتی پیشنهاد شود از مسواک خیلی نرم استفاده کنید.

کاربرد موی مسواک چیست؟

اشتباه مسواک زدن با توجه به نوع موی مسواک و میزان نیروی به کار گرفته شده از طرف فرد، می تواند آسیب های زیادی به دندان و لثه های شما وارد کند. یکی از مطالعاتی که در این زمینه انجام شده، به شناسایی عواملی می پردازد که هنگام مسواک زدن بیشتر از منفعت برای دندان ها و لثه ضرر دارد. هرچند وقت یکبار مسواک میزنید، فشاری که بر روی دندان های خود هنگام مسواک زدن وارد می کنید، میزان زبری موی مسواک و کیفیت خمیر دندان مورد استفاده شما می تواند در فرایند تمیز کردن پلاک و باکتری، دارای عوارض جانبی نیز باشد.

مطالعه دیگری که در سال 2015 انجام شد به اتفاقی که برای لثه ها زمان مسواک زدن میفتد، پرداخت. هدف این مطالعه بررسی تاثیر مسواک زدن خشن بر روی فرسایش لثه و ضایعات روی لثه بود. عوامل مختلفی بر روی فرسوده شدن لثه افراد مورد مطالعه تاثیر گذاشته بود: چگونه مسواک میزنند، هر چند وقت یکبار مسواک می زنند و میزان نرمی موهای مسواک آنها چقدر است.

انتخاب مسواک

آیا کلا دلیلی برای اینتخاب مسواک زبر وجود دارد؟ معمولا خیر. اما هستند افرادی که مسواک زبر را ترجیح می دهند اما این مسواک ها بیشتر موجب فرسایش لثه و مینای دندان می شوند و معمولا انتخاب مناسبی نیست. مزیت شناخته شده مسواک زبر نسبت به مسواک نرم این است که کمی بیشتر از مسواک نرم می تواند پلاک را از بین ببرد که این مزیت نیز برای انتخاب این نوع مسواک کافی نیست.

اگر شما فکر می کنید که مسواک زبر انتخاب بهتری برای شماست و یا به سلامت دهان و دندان شما کمک می کند، بهترین کار مشورت با دندانپزشک است. شاید استفاده از مسواک برقی به شما حس تمیزی بیشتر را بدون آسیب به لثه ها، بدهد.

کدام مهم تر است؟ مسواک یا نخ دندان

مسواک و نخ دندان قدم های کلیدی در حفظ بهداشت دهان هستند. انجمن دندانپزشکی امریکا توصیه می کند روزانه حداقل دوبار و هربار به مدت 2 دقیقه مسواک بزنید و همچنین توصیه می کندحداقل روزی یک بار از نخ دندان استفاده کنید. با این حال این سوال باقی می ماند که: آیا نخ دندان از مسواک مهم تر است؟ جواب این است: بله!

چنانچه به درستی انجام شود نخ دندان ازمسواک در از بین بردن پلاک مهم تر است چرا که به فضای بین دندان ها و زیر لثه ها دسترسی دارد، برخلاف مسواک که فقط پشت و جلوی دندان را می تواند تمیز کند. این نقاط که دسترسی به آن ها دشوار می باشد، نقاطی هستند که در آنها خطرناک ترین میکروب ها رشد می کنند. اگر نتوانید این میکروب ها را از بین ببرید در معرض بیماری های جدی نظیر ژنژویت قرار میگیرید.

البته فراموش نکنید که نخ دندان زمانی کارآمد است که به درستی مورد استفاده قرار گیرد. شما باید تا حد امکان سطح دندان را با نخ دندان تمیز کنید و خط لثه را فراموش نکنید. حفظ بهداشت دهان و دندان نه تنها برای داشتن لبخندی زیبا و دندان و لثه ای سالم ضروریست بلکه به رفع مشکلاتی جدی مانند بیماری های لثه نیز کمک می کند. بیماری لثه می تواند منجر به بیماری های قلبی و افزایش ریسک دیابت شود.

بنابراین دفعه بعدی که مسواک می زنید فراموش نکنید که از نخ دندان هم باید استفاده کنید. عادت ساده نخ دندان به طور روزانه نه تنها لبخند شما را زیباتر می کند بلکه برای سلامتی کلی بدن شما نیز مفید است. جایگزین کردن مسواک به جای نخ دندان یا نخ دندان به جای مسواک ایده خوبی نیست. شما باید هردو را در راستای حفظ بهداشت دهان و دندان در نظر داشته باشید. پیشنهاد می کنیم در مورد اهمیت مسواک و خمیر دندان با دندانپزشک خود صحبت کرده و طبق دستورالعمل او رفتار کنید.

بازگشت
مسواک

اینکه از میان انواع مختلف مسواک هایی که در شکل ها و اندازه های مختلف در بازار موجودند، کدامیک را بخریم می تواند موجب سردرگمی ما شود. در اینجا به نکاتی که در انتخاب مسواک باید به آنها توجه کرد اشاره می کنیم:

بیشتر متخصصین دندان بر این باور هستند که مسواک های دارای موهای نرم برای زدودن پلاک و ذرات باقیمانده از دهان بهترین عملکرد را دارند. مسواک های زبر موجب آسیب رساندن به بافت لثه می شوند.مسواک های سرکوچک از این مزیت برخوردار هستندکه بهتر میتوانند به تمام نواحی دهان از جمله سطوح دور ازدسترس دندان ها ی عقب برسند.

 از میان انواع مسواک با دسته های متفاوت (مانند دسته های دارای برجستگی و غیر لغزنده و یا دارای گلوگاه انعطاف پذیر)، شکل های مختلف سر (نوک تیز یا مستطیلی)، مدل های برس (موجدار، مسطح یا گنبدی شکل)، مسواکی را بردارید که راحت تر می توانید با آن کار کنید. بهترین مسواکها آنهایی هستند که با اندازه دهان شما همخوانی داشته و به آسانی به تمام نقاط دهان برسند.

برای بسیاری از افراد مسواک های برقی جایگزین مناسبی محسوب می شوند چرا که مسواک های برقی وظیفه پاک کردن دندان ها را بهتر انجام می دهند. به ویژه برای  افرادی که مسواک زدن برای آنها سخت است یا از ناراحتی های جسمی رنج می برند.

مسواک زدن صحیح حداقل دو دقیقه طول خواهد کشید. درست شنیدید یعنی معادل 120 ثانیه !

اغلب افراد این مقدار زمان صرف مسواک زدن نمی کنند. برای اینکه این مدت زمان را خوب حس کنید سعی کنید هنگام مسواک زدن از یک تایمر استفاده کنید.

برای اینکه دندان ها را صحیح مسواک نمایید مسواک را با حرکت کوتاه وبا ضربه ملایم بر روی سطوح دندان حرکت دهید. بر روی خط لثه، سطوح دور از دسترس دندان های عقب، بخشهای نزدیک پرکردگیها، تاج دندانها و بقیه ترمیمها توجه بیشتری اعمال کنید. برای پاک کردن کامل هر ناحیه به ترتیب زیر عمل کنید :

شما باید هر زمان که موهای مسواک شروع به فرسوده شدن می کنند یا هر سه ماه یک بار مسواک قدیمی خود را با با مسواک جدید عوض کنید. همچنین استفاده از مسواک جدید پس از سرما خوردگی و سینوزیت از اهمیت زیادی برخوردار است، زیرا تجمع میکروب ها بر روی موهای مسواک می تواند موجب بازگشت بیماری شما شود.

دلیل اصلی مسواک زدن برداشتن یک لایه مضر نامرئی از سطح دندان ولثه است که حتی بدون خوردن و آشامیدن نیز بوجود می آید. نام این لایه "پلاک"(plaque) است.

پلاک مهمترین علت پوسیدگی دندان و بیماریهای لثه ای است. اگر دندانها و لثه های شما کاملا تمیز و بهداشتی باشد، پس از 15 دقیقه یک لایه نازک در سطح دندانها و لثه های شما تشکیل می شود که ناشی از رسوب پروتئینها و گلیکو پروتئینهای موجود در بزاق شماست. این لایه نازک"پلیکل"(pellicle) نام دارد. پس از حدود 2 ساعت، باکتریها در این لایه متراکم شده و پلاک تشکیل می شود. این باکتریها بتدریج رشد کرده و زیاد می شوند. پس از 5 روز تعداد آنها به حداکثر رسیده و تقریبا ثابت می شود.

نکته مهم این است که باکتریها در دهان و بزاق وجود دارند و پسمانده های غذا (بویژه ترکیبات قندی) فقط باعث تسریع رشد آنها در سطح دندان و لثه می شوند. پلاک علاوه بر ایجاد یکسری بیماریهای لثه ای با ترشح اسید از باکتریهای موجود در آن سبب پوسیدگی و تخریب دندان می شود.

بنابراین حذف متناوب این لایه برای بهداشت دهان، جلوگیری از پوسیدگی دندان و بیماریهای لثه ای کاملا الزامی است. دو بار مسواک زدن صحیح با یک خمیر دندان مناسب در طول شبانه روز این اطمینان را به شما می دهد که دندانها و لثه های شما عاری از این لایه آلوده و خطرناک باشد.

بوی بد دهان می تواند ناشی از عوامل گوناگونی باشد که مهمترین آن ها ناشی از ترکیبات سولفور دار می باشد که توسط باکتریهای موجود در دهان تولید می شود. مسواک زدن پیوسته با خمیر دندان های ضد باکتری موثرترین روش در کاهش و از بین بردن این بو می باشد. البته مسواک زدن سطح زبان هم که محل مناسبی برای تجمع باکتریهاست در کاهش بو خیلی موثر می باشد.

 

در اینکه مسواک زدن، بویژه با خمیر دندان های ضد باکتری بخشی از بوی بد دهان را از بین می برد شکی نیست، اما افرادی که حتی با مسواک زدن از بوی بد دهان دائما رنج می برند باید به پزشک متخصص رجوع کنند.

 

شکی نیست. چون بهداشت دهان و دندان شامل آن ها هم می شود. نکته مهم این است که باید برای بچه های کمتر از 7 سال از خمیر دندان های کم فلوراید استفاده کرد. همچنین باید مراقب بود که بچه ها در این سن خمیر دندان را قورت ندهند.

اگر این کار بطور مداوم تکرار شود فلوراید خورده شده باعث مسمومیت فلوروزی و ایجاد لکه های سفید روی مینای دندان های اصلی می شود. این موضوع را کاملا جدی بگیرید.

 

اگر به دنبال داشتن دندان­هایی سالم هستید،یکی از کارهایی که می­بایست به طور روزانه انجام دهید، تمیز کردن فضای بین دندان­ها است. اکثر افراد برای این­کار از نخ دندان استفاده می­کنند اما چنانچه استفاده از نخ دندان برای شما مشکل است، میتوانید از مسواک های میان دندانی استفاده کنید.

مسواک میان دندانی چیست؟

 قسمت سر این مسواک­ ها بسیار باریک و معمولا گرد یا مخروطی شکل است و موهای این مسواک با سیم­ هایی بسیار باریک به بدنه وصل شده­ است. سایز این مسواک­ها متفاوت است تا شما سایز مناسب دندان­ های خود را بر اساس فاصله میان دندان­ هایتان انتخاب کنید.  این مسواک­ها برای تمیز کردن فضای بین دندان­های مصنوعی، ایمپلنت، بریج و همچنین لثه نیز مورد استفاده قرار گیرد.

مسواک میان دندانی برای چه کسانی مناسب است؟

مزایا و معایب استفاده از مسواک­های میان دندانی

مزایا:

معایب:

برای اینکه بهتر متوجه شویم، هر سناریو (مسواک قبل از صبحانه و بعد ازآن) را جداگانه بررسی خواهیم کرد. ما به صورت علمی می دانیم که فلوراید با جلوگیری از ساییدگی و تحلیل مینای دندان و کمک به ترمیم مینای دندان از پوسیدگی دندان ها پیشگیری می کند. چنانچه دندان ها را قبل از صبحانه مسواک بزنید، تجمع پلاک را از روی دندان ها برداشته و واکنش اسیدی ایجاد شده توسط باکتری های موجود در غذا را به حداقل می رسانید.

بعد از صبحانه، اسیدی شدن فضای دهان رخ د اده است و همچنین سطح دندان به علت پایین رفتن شدید PH (گاهی تا 5/5 هم بسته به نوع غذا می تواند کاهش یابد) نرم شده است.مسواک زدن در این زمان، با توجه به تحریک پذیری دندان ها پس از خوردن صبحانه، به فرسایش دندان می انجامد.  فلورایدی که در این زمان به دندان ها می رسد نمی تواند اثر بخشی مناسبی در پیشگیری از فرسایش مینای دندان و بهبود ترمیم آن انجام دهد.

با اینحال عوامل دیگری همچون ترجیحات و عادات شخصی، تاثیر مسواک زدن بر روی مزه غذا نیز در تصمیم مسواک قبل یا بعد از صبحانه  دخیل است.

به علت واکنش اسیدی ایجاد شده در هنگام خوردن غذا پیشنهاد می شود صبر کنید بزاق شماPH موجود در دهان را خنثی کند و سپس مسواک بزنید تا دندان های شما کمتر دچار تحلیل شوند. پیشنهاد گروهی از متخصصین دهان و دندان این است که باید بین 20 تا 60 دقیقه بعد از اتمام غذا مسواک زده شود و گروهی دیگر پیشنهاد می کنند که قبل از خوردن غذا دندان ها را مسواک بزنید و بعد از اتمام آن، دهان خود را با آب بشویید.

در واقعیت، این بحث کاملا آکادمیک بوده و مساله اصلی این است که هر فرد باید دوبار در روز (یک بار صبح و یک بار قبل از خواب) مسواک بزند. در مورد کودکان نیز والدین می بایست مسئولیت نظارت بر زمان و نحوه مسواک زدن آن ها را بر عهده گیرند.

منبع: انجمن اروپایی دندانپزشکی کودکان

انتخاب مسواک مناسب به منظور حفظ بهداشت دهان و دندان ضروریست. با وجود تعداد زیاد مسواک های موجود در بازار، انتخاب مسواک مناسب سخت خواهد بود. اما در هر صورت در اولین قدم شما باید تصمیم بگیرید که می خواهید از مسواک معمولی استفاده کنید یا برقی. برای ساده کردن تصمیم گیری شما ما در این مقاله مزایا و معایب هر دو نوع مسواک را برای شما جمع آوری کرده ایم:

مسواک معمولی

مزایا:

معایب:

مسواک برقی

مزایا:

معایب

مسواک  راهی طولانی را طی کرده است. اولین مسواک ها در واقع شاخه هایی بودند که افراد برای خلاص شدن از شر باقی مانده غذا و سایر مواد بر روی دندان های خود می کشیدند. مسواک در طی ده ها سال تکامل یافته و کم کم از موی گراز به عنوان موهای مسواک استفاده شد. بلاخره در دهه 30 میلادی، دوپونت دی نمورس مسواک هایی را معرفی کرد که موهای آن نایلونی بودند، که مردم همچنان نیز از این مسواک ها استفاده می کنند.

انواع موهای مسواک

زمانی که در مورد موی مسواک صحبت می کنیم شما معمولا می توانید مسواک خیلی نرم، نرم و متوسط پیدا کنید. مسواکی که موهای آن زبر باشد را معمولا به راحتی نمی توان یافت. نوع مسواک مناسب شما بسته به نیازهای خاص دهان و دندان شما و مشکلاتی که در آن زمان دارید، متفاوت خواهد بود.

به عنوان یک قانون کلی، سعی کنید در حالت عادی از مسواک های نرم استفاده کنید و نه مسواک زبر یا متوسط. اگر شما دندان هایی حساس و یا نشانه های فرسایش مینای دندان را داشته باشید ممکن است حتی پیشنهاد شود از مسواک خیلی نرم استفاده کنید.

کاربرد موی مسواک چیست؟

اشتباه مسواک زدن با توجه به نوع موی مسواک و میزان نیروی به کار گرفته شده از طرف فرد، می تواند آسیب های زیادی به دندان و لثه های شما وارد کند. یکی از مطالعاتی که در این زمینه انجام شده، به شناسایی عواملی می پردازد که هنگام مسواک زدن بیشتر از منفعت برای دندان ها و لثه ضرر دارد. هرچند وقت یکبار مسواک میزنید، فشاری که بر روی دندان های خود هنگام مسواک زدن وارد می کنید، میزان زبری موی مسواک و کیفیت خمیر دندان مورد استفاده شما می تواند در فرایند تمیز کردن پلاک و باکتری، دارای عوارض جانبی نیز باشد.

مطالعه دیگری که در سال 2015 انجام شد به اتفاقی که برای لثه ها زمان مسواک زدن میفتد، پرداخت. هدف این مطالعه بررسی تاثیر مسواک زدن خشن بر روی فرسایش لثه و ضایعات روی لثه بود. عوامل مختلفی بر روی فرسوده شدن لثه افراد مورد مطالعه تاثیر گذاشته بود: چگونه مسواک میزنند، هر چند وقت یکبار مسواک می زنند و میزان نرمی موهای مسواک آنها چقدر است.

انتخاب مسواک

آیا کلا دلیلی برای اینتخاب مسواک زبر وجود دارد؟ معمولا خیر. اما هستند افرادی که مسواک زبر را ترجیح می دهند اما این مسواک ها بیشتر موجب فرسایش لثه و مینای دندان می شوند و معمولا انتخاب مناسبی نیست. مزیت شناخته شده مسواک زبر نسبت به مسواک نرم این است که کمی بیشتر از مسواک نرم می تواند پلاک را از بین ببرد که این مزیت نیز برای انتخاب این نوع مسواک کافی نیست.

اگر شما فکر می کنید که مسواک زبر انتخاب بهتری برای شماست و یا به سلامت دهان و دندان شما کمک می کند، بهترین کار مشورت با دندانپزشک است. شاید استفاده از مسواک برقی به شما حس تمیزی بیشتر را بدون آسیب به لثه ها، بدهد.

مسواک و نخ دندان قدم های کلیدی در حفظ بهداشت دهان هستند. انجمن دندانپزشکی امریکا توصیه می کند روزانه حداقل دوبار و هربار به مدت 2 دقیقه مسواک بزنید و همچنین توصیه می کندحداقل روزی یک بار از نخ دندان استفاده کنید. با این حال این سوال باقی می ماند که: آیا نخ دندان از مسواک مهم تر است؟ جواب این است: بله!

چنانچه به درستی انجام شود نخ دندان ازمسواک در از بین بردن پلاک مهم تر است چرا که به فضای بین دندان ها و زیر لثه ها دسترسی دارد، برخلاف مسواک که فقط پشت و جلوی دندان را می تواند تمیز کند. این نقاط که دسترسی به آن ها دشوار می باشد، نقاطی هستند که در آنها خطرناک ترین میکروب ها رشد می کنند. اگر نتوانید این میکروب ها را از بین ببرید در معرض بیماری های جدی نظیر ژنژویت قرار میگیرید.

البته فراموش نکنید که نخ دندان زمانی کارآمد است که به درستی مورد استفاده قرار گیرد. شما باید تا حد امکان سطح دندان را با نخ دندان تمیز کنید و خط لثه را فراموش نکنید. حفظ بهداشت دهان و دندان نه تنها برای داشتن لبخندی زیبا و دندان و لثه ای سالم ضروریست بلکه به رفع مشکلاتی جدی مانند بیماری های لثه نیز کمک می کند. بیماری لثه می تواند منجر به بیماری های قلبی و افزایش ریسک دیابت شود.

بنابراین دفعه بعدی که مسواک می زنید فراموش نکنید که از نخ دندان هم باید استفاده کنید. عادت ساده نخ دندان به طور روزانه نه تنها لبخند شما را زیباتر می کند بلکه برای سلامتی کلی بدن شما نیز مفید است. جایگزین کردن مسواک به جای نخ دندان یا نخ دندان به جای مسواک ایده خوبی نیست. شما باید هردو را در راستای حفظ بهداشت دهان و دندان در نظر داشته باشید. پیشنهاد می کنیم در مورد اهمیت مسواک و خمیر دندان با دندانپزشک خود صحبت کرده و طبق دستورالعمل او رفتار کنید.