0
بازگشت

نشانه های دندان عقل نهفته

دندان عقل 4 دندان آخر از 32 دندان ما هستند که در می آیند. طبق گفته متخصصین این دندان ها معمولا بین 17 تا 25 سالگی ظاهر می شوند. زمانی که یکی از این دندان ها فضای کافی نداشته باشد که بتواند به صورت طبیعی در آید، آن را نهفته در نظر می گیرند. ممکن است دندان زمانی که تلاش می کند خارج شود بپیچد، کج شود و یا از جای خود خارج شود.

به گفته متخصصین نهفتگی دندان عقل با توجه به جایی که دندان در فک شما قرار دارد، دارای درجات مختلفی می تواند باشد. نهفتگی بافت نرم زمانی رخ می دهد که تاج دندان از استخوان خارج شده ولی همچنان بخشی از آن توسط لثه پوشانده شده است. زمانی که بخشی از دندان بالا آمده ولی بخش دیگر آن در همچنان در استخوان فک قرار دارد، آن را نهفتگی جزیی استخوانی می نامند. تهفتگی کامل استخوانی زمانی رخ می دهد که دندان کاملا در استخوان فک گیر کند.

دندان عقل نهفته همیشه با نشانه و عوارض همراه نیست، به این معنی که شما ممکن است دارای دندان عقل نهفته باشید و خودتان خبر نداشته باشید. اگر عوارض خود را نشان دهند معمولا به دلیل التهاب یا عفونت لثه روی دندان عقل است. عوارض می تواند شامل درد، لثه ملتهب و دارای خونریزی، تورم در نزدیکی فک، نفس بدبو، سردرد یا فک درد و احساس مزه بد در دهان هنگام خوردن. برخی افراد ممکن است دچار سفتی فک و یا تورم غدد لنفاوی در گردن شوند.

چنانچه هرکدام از این عوارض دندان عقل نهفته را داشتید، به دندانپزشک مراجعه کنید. چنانچه دندان عقل نهفته را درمان نکنید، منجر به بیماری های لثه و پوسیدگی دندان ها می شود. همچنین ممکن است دندان عقل نهفته به سایر دندان های شما آسیب هایی، مانند عفونت و یا کج شدن دندان ها، وارد کند. در موارد نادری می تواند منجر به ایجاد کیست و تومور شود.

مراجعه مرتب سالانه به دندانپزشک و عکس های اشعه ایکس می تواند قبل از بروز عوارض و نشانه ها دندان های عقل نهفته را شناسایی کند. معمولا برای برداشتن دندان عقل نهفته از باید از جراحی استفاده شود.

آیا از رفتن به دندانپزشک وحشت دارید؟!

چنانچه مدتیست به دندانپزشک سر نزده اید، دانستن اینکه از کجا باید شروع کرد، مشکل است. در اینجا راهنمایی هایی جهت شروع ایجاد این عادت در خود آورده ایم:

 1. یک دندان را نخ دندان بکشید

به نظر ساده می رسد اما همیشه جواب می دهد. ممکن است شما بگویید: چه فرقی خواهد کرد؟ اما بگذارید به شما بگوییم که تفاوت زیادی ایجاد خواهد کرد. زمانی که شما هر روز یک دندان را نخ دندان می کشید بعد از گذشت چند روز، در آن نقطه احساس تمیزی خوشایندی خواهید داشت و پس از گذشت مدتی که این کار برای شما عادت شد، با خود می گویید: از امروز دندان های بیشتری را نخ دندان خواهم کشید.

استفاده از نخ دندان برای تمام دندان ها شاید در ابتدا کار دشواری به نظر برسد اما استفاده از آن برای یک دندان کار ساده ایست و زمانی که شما همه کاری که باید انجام دهید تمیز کردن تنها یکی از دندان هایتان است، نمی توانید بهانه بیاورید.

این موضوع در مورد مراجعه به دندانپزشک نیز صدق می کند، زمانی که با قدم های کوچک متوجه تفاوت های بزرگ شوید، این کار برای شما تبدیل به عادت خواهد شد.

 1. کار را برای خود ساده کنید

گاهی اگر ما کاری را برای خود ساده کنیم ممکن است به نظر تقلب بیاید اما واقعیت این نیست و این امر حتی یک استراتژی بسیار عالی جهت آغاز عادات جدید است. ممکن است در بسیاری از مواقع ما به خود گفته باشیم "من چند بار این کار را امتحان کردم و موفق نشدم. حتما مشکلی وجود دارد و ..." اما در حقیقت اگر شما بتوانید روشی بیابید که مناسب شما باشد، احتمال موفق شدن شما چندین برابر خواهد بود.

دندانپزشک خود را در مکانی که دسترسی به آن برای شما آسان باشد انتخاب کنید. یا حتی می توانید دندانپزشک خود را در جایی انتخاب کنید که نزدیک جایی باشد که برای شما خوشایند است مثلا خانه یکی از دوستان، رستوران یا پارک مورد علاقه. وقت خود را برای زمانی ست کنید که برنامه دارید به آن منطقه بروید. این کار مراجعه به دندانپزشک را برای شما ساده خواهد کرد.

 1. دندانپزشک مناسب پیدا کنید.

این موضوع بسیار مهم است. برای پیدا کردن دندانپزشک مناسب وقت بگذارید. دندانپزشکی را انتخاب کنید که به سلامت شما اهمیت بدهد و فقط به دنبال ترمیم دندان هایتان نباشد.

 1. این کار را تبدیل به بازی کنید

این کار می تواند به شدت انگیزه بخش باشد. به عنوان مثال اگر خونریزی لثه دارید، سعی کنید مسواک و نخ دندان را بیشتر در آن منطقه استفاده کنید. زمانی که عادات خود را تغییر می دهید، نتایج مثبتی می گیرید و این کار برای شما تبدیل به فعالیتی مفرح می شود.

توصیه هایی در خصوص مراجعه به دندانپزشک در زمان بارداری

با اینکه بارداری زمانی دوست داشتنی و هیجان انگیز است، اما زمان دریافت بیش از حد اطلاعات و سر در گمی است. همه به شما در باره باید ها و نباید ها می گویند. خوشبختانه زمانی که بحث بهداشت دهان و دندان می شود، تنها چندکار اساسی باید انجام دهید:

 1. به دندانپزشک خود بگویید

مراجعه منظم به دندانپزشک در این دوره بسیار مفید و امن است اما حتما به دندانپزشک خود در خصوص تاریخ زایمان، تغییرات ایجاد شده در سلامتی و داروهایی که مصرف می کنید، اطلاع رسانی کنید.

 1. در مورد استفاده از عکس های اشعه ایکس با احتیاط عمل کنید.

اگر به طور مرتب به دندانپزشک مراجعه می کنید، عکس های ایکس ری را می توانید تا زمان زایمان به تعویق بیندازید. با این حال چنانچه استفاده از این عکس ها ضروری بود حتما باید از پیشبند سربی دارای یقه استفاده کند تا ناحیه شکم و غده تیرویید در معرض این اشعه ها قرار نگیرد.

 1. سه ماهه دوم بارداری بهترین زمان برای انجام درمان های دندانپزشکی است

در این زمان اعضای بدن جنین تشکیل شده است و هم چنین حالت تهوع هم احتمالا کاهش یافته است و شما هنوز می توانید به راحتی به پشت دراز بکشید. چنانچه مشکلی اورژانسی پیش آمد شما می توانید در این دوره با مراقبت های ویژه درمان های لازم را پیش ببرید تا دچار درد یا عفونت نشوید. با این حال جراحی ها و درمان پیشرفته را باید تا بعد از زایمان به تعویق انداخت.

 1. چنانچه نیاز به درمان دندانپزشکی در زمان بارداری شد...

ابتدا از دندانپزشک بپرسید که آیا می توان درمان را به سه ماهه دوم بارداری و یا بعد از زایمان منتقل کرد یا خیر. البته در نظر داشته باشید که ریسک های درمان نکردن درد دندان ، تورم یا عفونت از ریسک های جزیی درمان های دندانپزشکی در زمان بارداری خیلی بالاتر است. بی حسی موضعی، آنتی بیوتیک و مسکن ها را می توان در دوره بارداری استفاده کرد.

 1. حتما در هنگام درمان احساس راحتی کنید

اگر برای شما خوابیدن به پشت سخت است یک بالش همراه خود ببرید و از دندانپزشک بخواهید به طور منظم در هنگام کار وقفه ایجاد کند. شما می توانید با خود هدفون برده و به موسیقی مورد علاقه خود گوش کنید. اگر درمان طولانی است ببینید آیا می توان آن را به چند جلسه کوتاه تقسیم کرد یا خیر.

آیا به عصب کشی نیاز دارم؟

عصب کشی یا روت کانال زمانی انجام می شود که عصب یا پالپ دندان بر اثر پوسیدگی، ترک یا شکستگی یا آسیب دیدگی دندان  دچار التهاب یا عفونت شده باشد. در طی این فرایند، دندانپزشک عصب و پالپ دندان را خارج کرده و با استفاده از روکش از آسیب بیشتر به دندان جلوگیری می کند.  در ادامه به نشانه های نیاز به روت کانال می پردازیم:

نشانه های عمومی نیاز به عصب کشی

رایج ترین نشانه که می تواند نشانه نیاز به روت کانال باشد دندان درد است. میزان درد می تواند از ملایم تا شدید باشد و ممکن است در طول روز شدید شده یا کاهش یابد و یا فقط زمانی تشدید شود که شما با آن دندان چیزی بخورید. بعضی افراد به طور مزمن نسبت به غذا یا نوشیدنی های داغ دچار حساسیت می شوند. لثه های شما نیز ممکن است در اطراف محل دارای مشکل، ملتهب و دردناک شوند.

اولین اقدامات

چنانچه هر یک از نشانه های بالا را تجربه کردید، به دندانپزشک مراجعه کنید. برای کاهش درد و تورم، یک کیسه یخ بر روی قسمت بیرونی فک خود قرار دهید.

اقداماتی که دندانپزشک انجام خواهد داد

ابتدا دندانپزشک دندان شما را معاینه کرده و با گرفتن عکس علت نشانه ها را درخواهد یافت. بعد از معاینه کامل دندانپزشک درمانی مناسب برای نشانه های شما در نظر خواهد گرفت. بسته به علت درد و مشکل دندانپزشک ممکن است برای شما عصب کشی و یا درمانی آسان تر تجویز کند.

تنها دندانپزشک می تواند به این سوال که "آیا به عصب کشی نیاز دارم؟" پاسخ دهد. پس چنانچه نشانه هایی نظر درد، تورم و یا التهاب در دندان ها تجربه کردید سریعا به دندانپزشک مراجعه کنید.

دندان عقل

دندان عقل یکی از راز های موجود در دهان ماست. چرا؟ چون ما هیچگاه نمی دانیم چه زمانی و چگونه قرار است با حضور خود زندگی ما را تحت تاثیر قرار دهند. دانستن اینکه انتظار چه چیزی را باید داشته باشیم می تواند در پیشگیری از درد، مشکلات و فرایند های گرانقیمت به ما کمک کند.

نشانه های دندان عقل:

 • درد شدید که به سمت گوش، چشم یا حتی سر هم می رسد می تواند نشانه دندان آبسه کرده باشد.
 • دندان عقل نهفته در معرض ابتلا به عفونت هستند اما آبسه می تواند به دلیل پوسیدگی نیز ایجاد شود.
 • درد فک یا درد قسمت پایینی دهان می تواند به دلیل درآمدن دندان عقل باشد اما می تواند به دلیل مشکلاتی در مفاصل فک نیز باشد.
 • فشار در لثه های قسمت عقبی دهان می تواند به این معنی باشد که دندان عقل شما در حال بیرون آمدن است.
 • لثه های ملتهب و خراش در لثه می تواند به دلیل درآمدن دندان عقل باشد.
 • دندان درد و گوش درد مزمن ممکن است به این دلیل باشد که دندان عقل در راه درآمدن باشد ولی جای کافی در دهان وجود نداشته باشد. فشار ایجاد شده در اطراف دندان و بافت اطراف آن ممکن است در دهان و بخش های دیگر صورت ایجاد شود.

یکی از اشتباهات رایجی که اکثر مردم مرتکب آن می شوند این است که تغییر در تراز بودن دندان ها می تواند به دلیل درآمدن دندان عقل باشد اما هیچ شاهدی مبنی بر این امر وجود ندارد.

نشانه هایی که نشان می دهد مشکل از دندان عقل نیست:

 • حساسیت موقتی به شیرینی، نوشیدنی داغ، نوشیدنی سرد و بستنی و حتی هوای سرد می تواند نشانه مشکلات ریشه ای دندان و از بین رفتن لایه محافظ ریشه دندان باشد که این امر خود شایع ترین دلیل دندان درد است.
 • درد متوسط تا شدید زمان جویدن، سوراخ واضح در دندان و لک شدن دندان به احتمال قوی به دلیل پوسیدگی است.
 • دندان درد یا حساسیت مزمن که هر بار پس از خوردن غذای داغ، سرد یا شیرین ایجاد شده و  به مدت چند دقیقه نیز باقی می ماند معمولا به دلیل آسیب های عصبی است.

درد راهیست که بدن از آن طریق به ما می گوید یک جای کار می لنگد! درد در شکل های مختلفی وجود دارد و در نامناسب ترین اوقات خود را نشان می دهد و همچنین چون در یک جا نمی ماند،  نمی توان ریشه اصلی آن را دریافت.

درد دندان عقل نیز استثنا نیست. با اینکه بسیاری از افراد دچار ناراحتی نمی شوند اما اگر بین 16 تا 25 سال سن دارید باید نسبت به نشانه های دندان عقل حساس باشید.

در مورد آلرژی به دستکش لاتکس دندانپزشکان چه می دانید؟

اگر بعد از مراجعه به دندانپزشک صورت شما قرمز و متورم شد، احتمال دارد به دستکش لاتکس دندانپزشک آلرژی داشته باشید. در صورت بروز چنین شرایطی به پزشک متخصص آلرژی مراجعه کنید اما در این زمان اصلا خود را در معرض لاتکس قرار ندهید چرا که آلرژی در برخوردهای بعدی می تواند شدیدتر شده و حتی جلوی راه تنفسی را نیز بگیرد و تبدیل به شرایطی بسیار خطرناک شود.

برای تشخیص آلرژی به لاتکس به دنبال این نشانه ها باشید:

 • حساسیت های پوستی
 • کهیر
 • آبریزش و حساس شدن چشم
 • خارش
 • مشکلات تنفسی
 • خس خس سینه

برای تشخیص وجود آلرژی حتما با دندانپزشک و پزشک متخصص آلرژی مشورت کنید.

معاینه دندانپزشکی

برای داشتن لبخند زیبا و درخشان، می توانید دندانپزشک را همچون عضوی از خانواده خود به حساب آورید. برنامه زمانی منظمی برای معاینه دندانپزشکی افراد خانواده خود تنظیم نمایید. اولین معاینه دندانپزشکی کودک قبل از سه سالگی او باید انجام پذیرد. معاینه دندانپزشکی در ابتدای زندگی بچه ها به آنها اجازه می دهد تجربه مثبتی از سلامت دهان و دندان داشته باشند. بدین منظور وقتی به مطب دندانپزشکی می روید کودک نوپای خود را نیز به همراه خود ببرید تا با محیط مطب آشنا شده و با آن انس بگیرد.

رایج ترین علت دندان درد چیست؟

یکی از رایج ترین درد های دندان، درد مربوط به ریشه دندان است. این نوع دندان درد بر اثر فرسایش لثه و از بین رفتن محافظ ریشه دندان به وجود می آید.

چه عواملی باعث دندان درد می شود؟

بسیاری از ما زمانی که به سن 30 یا 35 سالگی می رسیم، به حدی دندانهای خود را به هم ساییده ایم که پایه دندان در جایی که به خط لثه می رسد، مستهلک شده است. در واقع دندان بر اثر فشارهای عمودی وارد شده ضعیف می شود. به همین دلیل دندان از گوشه ها می ریزد و به علت از بین رفتن محافظ عاج دندان، دندان ها دچار حساسیت می شوند. برخی مواقع ممکن است لثه عقب رفته و باعث از بین رفتن محافظ ریشه دندان شود و ریشه دندان معمولا نسبت به دما کمی حساس تر بوده و همچنین نسبت به شیرینی.

بنابراین چنانچه زمان خوردن شیرینی و یا غذاها و نوشیدنی های سرد یا داغ کمی احساس درد می کنید و درد سریعا هم فروکش می کند و اگر درد به صورت خود به خود ایجاد نمی شود، به احتمال زیاد به علت از بین رفتن لثه ها محافظ ریشه دندان است.

برای درمان درد ریشه دندان چه باید کرد؟

در این موارد معمولا پیشنهاد  می شود:

 • از خمیر دندان قوی حاوی فلوراید استفاده کنید،
 • بیش از حد مسواک نزنید،
 • مسواک خود را زود به زود تعویض کنید
 • از مسواک نرم استفاده کنید
 • با حرکات افقی مسواک نزنید

اما مهم ترین کاری که باید انجام دهید این است که مطمئن شوید علت دندان درد شما چیست و برای این کار حتما باید به دندانپزشک مراجعه کنید.

بازگشت
مراجعه به دندانپزشک

دندان عقل 4 دندان آخر از 32 دندان ما هستند که در می آیند. طبق گفته متخصصین این دندان ها معمولا بین 17 تا 25 سالگی ظاهر می شوند. زمانی که یکی از این دندان ها فضای کافی نداشته باشد که بتواند به صورت طبیعی در آید، آن را نهفته در نظر می گیرند. ممکن است دندان زمانی که تلاش می کند خارج شود بپیچد، کج شود و یا از جای خود خارج شود.

به گفته متخصصین نهفتگی دندان عقل با توجه به جایی که دندان در فک شما قرار دارد، دارای درجات مختلفی می تواند باشد. نهفتگی بافت نرم زمانی رخ می دهد که تاج دندان از استخوان خارج شده ولی همچنان بخشی از آن توسط لثه پوشانده شده است. زمانی که بخشی از دندان بالا آمده ولی بخش دیگر آن در همچنان در استخوان فک قرار دارد، آن را نهفتگی جزیی استخوانی می نامند. تهفتگی کامل استخوانی زمانی رخ می دهد که دندان کاملا در استخوان فک گیر کند.

دندان عقل نهفته همیشه با نشانه و عوارض همراه نیست، به این معنی که شما ممکن است دارای دندان عقل نهفته باشید و خودتان خبر نداشته باشید. اگر عوارض خود را نشان دهند معمولا به دلیل التهاب یا عفونت لثه روی دندان عقل است. عوارض می تواند شامل درد، لثه ملتهب و دارای خونریزی، تورم در نزدیکی فک، نفس بدبو، سردرد یا فک درد و احساس مزه بد در دهان هنگام خوردن. برخی افراد ممکن است دچار سفتی فک و یا تورم غدد لنفاوی در گردن شوند.

چنانچه هرکدام از این عوارض دندان عقل نهفته را داشتید، به دندانپزشک مراجعه کنید. چنانچه دندان عقل نهفته را درمان نکنید، منجر به بیماری های لثه و پوسیدگی دندان ها می شود. همچنین ممکن است دندان عقل نهفته به سایر دندان های شما آسیب هایی، مانند عفونت و یا کج شدن دندان ها، وارد کند. در موارد نادری می تواند منجر به ایجاد کیست و تومور شود.

مراجعه مرتب سالانه به دندانپزشک و عکس های اشعه ایکس می تواند قبل از بروز عوارض و نشانه ها دندان های عقل نهفته را شناسایی کند. معمولا برای برداشتن دندان عقل نهفته از باید از جراحی استفاده شود.

چنانچه مدتیست به دندانپزشک سر نزده اید، دانستن اینکه از کجا باید شروع کرد، مشکل است. در اینجا راهنمایی هایی جهت شروع ایجاد این عادت در خود آورده ایم:

 1. یک دندان را نخ دندان بکشید

به نظر ساده می رسد اما همیشه جواب می دهد. ممکن است شما بگویید: چه فرقی خواهد کرد؟ اما بگذارید به شما بگوییم که تفاوت زیادی ایجاد خواهد کرد. زمانی که شما هر روز یک دندان را نخ دندان می کشید بعد از گذشت چند روز، در آن نقطه احساس تمیزی خوشایندی خواهید داشت و پس از گذشت مدتی که این کار برای شما عادت شد، با خود می گویید: از امروز دندان های بیشتری را نخ دندان خواهم کشید.

استفاده از نخ دندان برای تمام دندان ها شاید در ابتدا کار دشواری به نظر برسد اما استفاده از آن برای یک دندان کار ساده ایست و زمانی که شما همه کاری که باید انجام دهید تمیز کردن تنها یکی از دندان هایتان است، نمی توانید بهانه بیاورید.

این موضوع در مورد مراجعه به دندانپزشک نیز صدق می کند، زمانی که با قدم های کوچک متوجه تفاوت های بزرگ شوید، این کار برای شما تبدیل به عادت خواهد شد.

 1. کار را برای خود ساده کنید

گاهی اگر ما کاری را برای خود ساده کنیم ممکن است به نظر تقلب بیاید اما واقعیت این نیست و این امر حتی یک استراتژی بسیار عالی جهت آغاز عادات جدید است. ممکن است در بسیاری از مواقع ما به خود گفته باشیم "من چند بار این کار را امتحان کردم و موفق نشدم. حتما مشکلی وجود دارد و ..." اما در حقیقت اگر شما بتوانید روشی بیابید که مناسب شما باشد، احتمال موفق شدن شما چندین برابر خواهد بود.

دندانپزشک خود را در مکانی که دسترسی به آن برای شما آسان باشد انتخاب کنید. یا حتی می توانید دندانپزشک خود را در جایی انتخاب کنید که نزدیک جایی باشد که برای شما خوشایند است مثلا خانه یکی از دوستان، رستوران یا پارک مورد علاقه. وقت خود را برای زمانی ست کنید که برنامه دارید به آن منطقه بروید. این کار مراجعه به دندانپزشک را برای شما ساده خواهد کرد.

 1. دندانپزشک مناسب پیدا کنید.

این موضوع بسیار مهم است. برای پیدا کردن دندانپزشک مناسب وقت بگذارید. دندانپزشکی را انتخاب کنید که به سلامت شما اهمیت بدهد و فقط به دنبال ترمیم دندان هایتان نباشد.

 1. این کار را تبدیل به بازی کنید

این کار می تواند به شدت انگیزه بخش باشد. به عنوان مثال اگر خونریزی لثه دارید، سعی کنید مسواک و نخ دندان را بیشتر در آن منطقه استفاده کنید. زمانی که عادات خود را تغییر می دهید، نتایج مثبتی می گیرید و این کار برای شما تبدیل به فعالیتی مفرح می شود.

با اینکه بارداری زمانی دوست داشتنی و هیجان انگیز است، اما زمان دریافت بیش از حد اطلاعات و سر در گمی است. همه به شما در باره باید ها و نباید ها می گویند. خوشبختانه زمانی که بحث بهداشت دهان و دندان می شود، تنها چندکار اساسی باید انجام دهید:

 1. به دندانپزشک خود بگویید

مراجعه منظم به دندانپزشک در این دوره بسیار مفید و امن است اما حتما به دندانپزشک خود در خصوص تاریخ زایمان، تغییرات ایجاد شده در سلامتی و داروهایی که مصرف می کنید، اطلاع رسانی کنید.

 1. در مورد استفاده از عکس های اشعه ایکس با احتیاط عمل کنید.

اگر به طور مرتب به دندانپزشک مراجعه می کنید، عکس های ایکس ری را می توانید تا زمان زایمان به تعویق بیندازید. با این حال چنانچه استفاده از این عکس ها ضروری بود حتما باید از پیشبند سربی دارای یقه استفاده کند تا ناحیه شکم و غده تیرویید در معرض این اشعه ها قرار نگیرد.

 1. سه ماهه دوم بارداری بهترین زمان برای انجام درمان های دندانپزشکی است

در این زمان اعضای بدن جنین تشکیل شده است و هم چنین حالت تهوع هم احتمالا کاهش یافته است و شما هنوز می توانید به راحتی به پشت دراز بکشید. چنانچه مشکلی اورژانسی پیش آمد شما می توانید در این دوره با مراقبت های ویژه درمان های لازم را پیش ببرید تا دچار درد یا عفونت نشوید. با این حال جراحی ها و درمان پیشرفته را باید تا بعد از زایمان به تعویق انداخت.

 1. چنانچه نیاز به درمان دندانپزشکی در زمان بارداری شد...

ابتدا از دندانپزشک بپرسید که آیا می توان درمان را به سه ماهه دوم بارداری و یا بعد از زایمان منتقل کرد یا خیر. البته در نظر داشته باشید که ریسک های درمان نکردن درد دندان ، تورم یا عفونت از ریسک های جزیی درمان های دندانپزشکی در زمان بارداری خیلی بالاتر است. بی حسی موضعی، آنتی بیوتیک و مسکن ها را می توان در دوره بارداری استفاده کرد.

 1. حتما در هنگام درمان احساس راحتی کنید

اگر برای شما خوابیدن به پشت سخت است یک بالش همراه خود ببرید و از دندانپزشک بخواهید به طور منظم در هنگام کار وقفه ایجاد کند. شما می توانید با خود هدفون برده و به موسیقی مورد علاقه خود گوش کنید. اگر درمان طولانی است ببینید آیا می توان آن را به چند جلسه کوتاه تقسیم کرد یا خیر.

عصب کشی یا روت کانال زمانی انجام می شود که عصب یا پالپ دندان بر اثر پوسیدگی، ترک یا شکستگی یا آسیب دیدگی دندان  دچار التهاب یا عفونت شده باشد. در طی این فرایند، دندانپزشک عصب و پالپ دندان را خارج کرده و با استفاده از روکش از آسیب بیشتر به دندان جلوگیری می کند.  در ادامه به نشانه های نیاز به روت کانال می پردازیم:

نشانه های عمومی نیاز به عصب کشی

رایج ترین نشانه که می تواند نشانه نیاز به روت کانال باشد دندان درد است. میزان درد می تواند از ملایم تا شدید باشد و ممکن است در طول روز شدید شده یا کاهش یابد و یا فقط زمانی تشدید شود که شما با آن دندان چیزی بخورید. بعضی افراد به طور مزمن نسبت به غذا یا نوشیدنی های داغ دچار حساسیت می شوند. لثه های شما نیز ممکن است در اطراف محل دارای مشکل، ملتهب و دردناک شوند.

اولین اقدامات

چنانچه هر یک از نشانه های بالا را تجربه کردید، به دندانپزشک مراجعه کنید. برای کاهش درد و تورم، یک کیسه یخ بر روی قسمت بیرونی فک خود قرار دهید.

اقداماتی که دندانپزشک انجام خواهد داد

ابتدا دندانپزشک دندان شما را معاینه کرده و با گرفتن عکس علت نشانه ها را درخواهد یافت. بعد از معاینه کامل دندانپزشک درمانی مناسب برای نشانه های شما در نظر خواهد گرفت. بسته به علت درد و مشکل دندانپزشک ممکن است برای شما عصب کشی و یا درمانی آسان تر تجویز کند.

تنها دندانپزشک می تواند به این سوال که "آیا به عصب کشی نیاز دارم؟" پاسخ دهد. پس چنانچه نشانه هایی نظر درد، تورم و یا التهاب در دندان ها تجربه کردید سریعا به دندانپزشک مراجعه کنید.

دندان عقل یکی از راز های موجود در دهان ماست. چرا؟ چون ما هیچگاه نمی دانیم چه زمانی و چگونه قرار است با حضور خود زندگی ما را تحت تاثیر قرار دهند. دانستن اینکه انتظار چه چیزی را باید داشته باشیم می تواند در پیشگیری از درد، مشکلات و فرایند های گرانقیمت به ما کمک کند.

نشانه های دندان عقل:

یکی از اشتباهات رایجی که اکثر مردم مرتکب آن می شوند این است که تغییر در تراز بودن دندان ها می تواند به دلیل درآمدن دندان عقل باشد اما هیچ شاهدی مبنی بر این امر وجود ندارد.

نشانه هایی که نشان می دهد مشکل از دندان عقل نیست:

درد راهیست که بدن از آن طریق به ما می گوید یک جای کار می لنگد! درد در شکل های مختلفی وجود دارد و در نامناسب ترین اوقات خود را نشان می دهد و همچنین چون در یک جا نمی ماند،  نمی توان ریشه اصلی آن را دریافت.

درد دندان عقل نیز استثنا نیست. با اینکه بسیاری از افراد دچار ناراحتی نمی شوند اما اگر بین 16 تا 25 سال سن دارید باید نسبت به نشانه های دندان عقل حساس باشید.

اگر بعد از مراجعه به دندانپزشک صورت شما قرمز و متورم شد، احتمال دارد به دستکش لاتکس دندانپزشک آلرژی داشته باشید. در صورت بروز چنین شرایطی به پزشک متخصص آلرژی مراجعه کنید اما در این زمان اصلا خود را در معرض لاتکس قرار ندهید چرا که آلرژی در برخوردهای بعدی می تواند شدیدتر شده و حتی جلوی راه تنفسی را نیز بگیرد و تبدیل به شرایطی بسیار خطرناک شود.

برای تشخیص آلرژی به لاتکس به دنبال این نشانه ها باشید:

برای تشخیص وجود آلرژی حتما با دندانپزشک و پزشک متخصص آلرژی مشورت کنید.

برای داشتن لبخند زیبا و درخشان، می توانید دندانپزشک را همچون عضوی از خانواده خود به حساب آورید. برنامه زمانی منظمی برای معاینه دندانپزشکی افراد خانواده خود تنظیم نمایید. اولین معاینه دندانپزشکی کودک قبل از سه سالگی او باید انجام پذیرد. معاینه دندانپزشکی در ابتدای زندگی بچه ها به آنها اجازه می دهد تجربه مثبتی از سلامت دهان و دندان داشته باشند. بدین منظور وقتی به مطب دندانپزشکی می روید کودک نوپای خود را نیز به همراه خود ببرید تا با محیط مطب آشنا شده و با آن انس بگیرد.

یکی از رایج ترین درد های دندان، درد مربوط به ریشه دندان است. این نوع دندان درد بر اثر فرسایش لثه و از بین رفتن محافظ ریشه دندان به وجود می آید.

چه عواملی باعث دندان درد می شود؟

بسیاری از ما زمانی که به سن 30 یا 35 سالگی می رسیم، به حدی دندانهای خود را به هم ساییده ایم که پایه دندان در جایی که به خط لثه می رسد، مستهلک شده است. در واقع دندان بر اثر فشارهای عمودی وارد شده ضعیف می شود. به همین دلیل دندان از گوشه ها می ریزد و به علت از بین رفتن محافظ عاج دندان، دندان ها دچار حساسیت می شوند. برخی مواقع ممکن است لثه عقب رفته و باعث از بین رفتن محافظ ریشه دندان شود و ریشه دندان معمولا نسبت به دما کمی حساس تر بوده و همچنین نسبت به شیرینی.

بنابراین چنانچه زمان خوردن شیرینی و یا غذاها و نوشیدنی های سرد یا داغ کمی احساس درد می کنید و درد سریعا هم فروکش می کند و اگر درد به صورت خود به خود ایجاد نمی شود، به احتمال زیاد به علت از بین رفتن لثه ها محافظ ریشه دندان است.

برای درمان درد ریشه دندان چه باید کرد؟

در این موارد معمولا پیشنهاد  می شود:

اما مهم ترین کاری که باید انجام دهید این است که مطمئن شوید علت دندان درد شما چیست و برای این کار حتما باید به دندانپزشک مراجعه کنید.