0
بازگشت

نشانه های نفس بدبو

اکثر افرادی که دارای نفس بدبو هستند این موضوع را نمی دانند

شاید باور آن سخت باشد اما افرادی که دارای نفس و دهان بدبو هستند، به خصوص کسانی که به صورت مزمن این مشکل را دارند، ممکن است حتی نسبت به این مشکل آگاه نباشند. علت این امر این است که پوسیدگی ها از طریق راهی در پشت دهان به بینی متصل هستند. برخی پژوهش ها نشان داده که مغز ما به صورت خودکار گیرنده و محرک هایی که مارا تهدید نمی کنند را حذف می کند. بر اساس این تئوری، بینی ما بوهای بدی که از دهان می آید را فیلتر می کند چون بدن به بوی خود عادت دارد.

چرا نمی توانیم نفس خود را بو کنیم؟

اینکه کسی در مورد نفس بدبوی خود چیزی نمی داند، می تواند چند دلیل داشته باشد. یکی از این دلایل شرم است. هستند افراد بسیاری که حس نمی کنند دهان آن ها مشکلی دارد و یا شرایط دهان و دندان آن ها مساعد نیست اما بسیاری دیگر شاید این که از دوست یا فرد نزدیکی در این  مورد سوال کنند را مایه شرم بدانند. دلیل دیگر ناتوانی طبیعی ما در بو کردن نفس خود می تواند باشد.

چگونه متوجه شویم؟

از آن جایی که علل بوی بد دهان بسیار شایع است، بسیار محتمل است که خیلی از ما در شرایطی دچار این مشکل شویم. اگر نگران این مشکل هستید از یکی از افراد نزدیک به خود سوال کنید یا به دندانپزشک مراجعه کنید. دندانپزشک نه تنها می تواند وجود مشکل را تشخیص دهد بلکه می تواند علت را نیز دریابد.

آیا سیگار می کشید؟

مشکلات سلامتی بسیاری با سیگار کشیدن ایجاد می شود که یکی از آن ها نفس بدبو است. اگر سیگاری هستید، احتمال دارد از بوی بد دهان رنج ببرید.

قهوه یا نوشیدنی الکلی می نوشید؟

قهوه و نوشیدنی های الکلی شما را در معرض نفس بدبو قرار می دهد. اگر عادت به مصرف هر کدام از این موارد دارید، احتمال اینکه نفس شما بوی خوشایندی نداشته باشد، بالا است.

مشکلات سلامتی دهان

بسیاری از مشکلات شایع دهان و دندان به بوی بد دهان منجر خواهد شد. پس اگر مشکلاتی مانند بیماری لثه، زخم های باز دهانی، عفونت دهان/ سینوس و یا مشکلات تنفسی دارید حتما به موضوع بوی بد دهان توجه کنید.

دندان قروچه و ایجاد حساسیت در دندان ها

هرچقدر هم که با دندان هایتان در طول روز خوب رفتار کنید، موضوعی هست که ممکن است در طول شب به دندان های شما آسیب بزند: دندان قروچه! احتمالا نمی دانید که این کار را انجام می دهید اما زمانی که با عوارض آن آشنا شوید، ممکن است شگفت زده شوید!

دندان قروچه در طول شب می تواند نشانه های نامحسوسی داشته باشد. بسیاری از افراد ممکن است با استرس و فکی دردناک یا بی حس از خواب بیدار شوند. همچنین آنها معمولا  از سردردهای مداوم در طول روز شکایت دارند. به علت اینکه بسیاری از این عوارض نادیده گرفته می شوند، دندان قروچه شبانه ادامه یافته و آسیب های زیادی به دندان های شما وارد می کند.

دندان قروچه یکی از راه هایی است که بدن ما نسبت به استرس واکنش نشان می دهد، اما اگر به آن رسیدگی نشود می تواند در دندان ها حساسیت ایجاد کند که هم دردناک است و هم استرس زا. آسیب این عمل به آرامی و در طول زمان ایجاد می شود: دندان قروچه موجب ایجاد ترک های بسیار ریز در مینای دندان می شود. به مرور زمان، دنتین (لایه حساس زیر مینا) حفاظت خود را از دست داده و در برابر سرما و گرما حساس می شود.

اجازه ندهید یک مشکل به مشکل بعدی بینجامد. اگر فکر می کنید ممکن است در طول شب دندان قروچه کنید، به دندانپزشک مراجعه کنید تا بتواند برای شما محافظ دندان شب تجویز کند. با این کار هم شما و هم دندان هایتان در طول شب راحت می خوابید.

نفس بدبو: علل و درمان

نفس بد بو برای شما و اطرافیان شما ناخوشایند است و همچنین می تواند نشانه مشکلات سلامتی جدی باشد. نفس بدبو می تواند راه بدن شما برای اعلام مشکل در بدن شما باشد.

چگونه بدانیم که نفس ما بد بو است؟

این آزمایش را در منزل انجام دهید: داخل مچ دست خود را لیس بزنید و سپس آن را بو کنید، اگر بوی بدی داشت، احتمال زیاد نفس شما نیز بد بو است. حال در آینه زبان خود را چک کنید. آیا زرد یا سفید است؟ اگر اینچنین است احتمالا نفس شما بد بو است.

عوامل ایجاد نفس بد بو کدامند؟

نفس بدبو اصولا به علت عدم رعایت بهداشت دهان و دندان ایجاد می شوند (عدم استفاده از نخ دندان یا مسواک نزدن کافی). البته می تواند به علل دیگری مانند بیماری های لثه، دیابت، سوءتغذیه و حتی سرطان باشد.

بسیاری از افراد از داشتن نفس بدبو شوکه میشوند چرا که به گفته خود آنها "بعد از هر وعده مسواک می زنند". اگر از نخ دندان استفاده نمی کنید، پلاک و باکتری ایجاد کننده نفس بد بو را از 30% سطح دندان خود تمیز نمی کنید. اگر زبان خود را تمیز کنید، از میزان کثیفی زبان خود تعجب خواهید کرد. اگر برای اولین بار زبان خود را تمیز می کنید، ممکن است حتی زبان شما دچار خونریزی شود و در مراحل بعدی یک مایع زرد رنگ از زبان شما خواهد آمد ولی بعد از 6 ماه متوجه خواهید شد که زبان شما کاملا تمیز است.

آیا سیر باعث بدبو شدن نفس می شود؟

روغن های موجود در غذاهای بودار مانند سیر و پیاز را می توان تا 3 روز بعد از مصرف، احساس کرد. دلیلی وجود ندارد که از خوردن سیر لذت نبرید اما پیشنهاد می کنیم حتما بعد از خوردن آن یک عدد سیب بخورید یا آدامس بجوید تا بزاق بیشتری ترشح شود. زمانی که در مورد بوی بد دهان صحبت می کنیم، بزاق بهترین دوست شماست.

چگونه نفس بدبو را در مان کنیم؟

 • از دهانشویه استفاده نکنید (دهانشویه دهان را خشک می کند در حالی که برای از بین بردن نفس بد بو نیاز به بزاق فراوان در دهان است).
 • از استعمال دخانیات بپرهیزید.
 • بعد از هر وعده غذایی از مسواک و نخ دندان استفاده کنید. این کار سنتی است اما باور کنید موثر است!
 • زبان خود را تمیز کنید.
 • آب فراوان بنوشید

پنج دلیل اصلی خونریزی لثه

خونریزی لثه در هنگام مسواک یا استفاده از نخ دندان به منزله هشدار تلقی می شود. در این مقاله به دلایل وقوع این مشکل پرداخته ایم. اما در هر صورت ما پیشنهاد می کنیم چنانچه مشکل شما ادامه دار شد، حتما به دندانپزشک مراجعه کنید.

ورم لثه

ورم لثه اولین مرحله بیماری های لثه است. پلاک روی دندان ها و خط لثه که با مسواک و نخ دندان از بین نرود ممکن است منجر به عفونت لثه و در نهایت ورم لثه شود. ورم لثه  موجب باد کردن و حساس شدن لثه ها شده و گاهی در حین مسواک زدن خونریزی می کند. در این مرحله، بیماری لثه با مسواک و نخ دندان مرتب و صحیح و چک آپ درمان می شود.

مصرف برخی داروها

داروهای رقیق کننده خون می تواند منجر به خونریزی لثه شود. این داروها قابلیت لخته شدن خون را کاهش می دهند که می تواند منجر به خونریزی شود. چنانچه چنین داروهایی مصرف می کنید دندانپزشک خود را در جریان بگذارید.

عادات جدید استفاده از نخ دندان

تغییر عادات استفاده از نخ دندان ممکن است منجر به خونریزی لثه شود. به عنوان مثال چنانچه شما برای جند روز متوالی از نخ دندان استفاده نکرده باشید و دوباره استفاده از آن را شروع کنید ممکن است دچار خونریزی لثه شوید. همچنین اگر بیشتر از قبل از نخ دندان استفاده می کنید تا باقیمانده غذا و پلاک را از دندان خود بردارید ممکن است شاهد خونریزی لثه باشید. این نوع خونریزی معمولا بعد از یک هفته خوب می شود.

مسواک جدید

اگر مسواک شما از نرم به زبر تغییر  یابد ممکن است شاهد خونریزی لثه باشید در این حالت سعی کنید استفاده از مسواک نرم یا متوسط را در پیش گرفته و با دندانپزشک خود جهت نوع مسواک مناسب دندان های خود مشورت کنید.

ورم لثه دوران حاملگی

برخی از زنان در دوران بارداری دچار ورم لثه و خونریزی در حین مسواک زدن می شوند. تغییرات هورمونی در دوران بارداری پاسخ بدن به باکتری های موجود در دهان را تغییر می دهد. چک آپ های منظم دندانپزشکی و مسواک و نخ دندان مرتب میتواند از بدتر شدن مشکلات لثه در این دوران جلوگیری کند.

پنج درمان برای خونریزی لثه

ممکن است هنگام مسواک زدن با خونریزی لثه مواجه شوید، هرچند که وسوسه نادیده گرفتن آن قوی است اما فراموش نکنید که خونریزی لثه از نشانه های اولیه بیماری های لثه است. اگر چنین اتفاقی برای شما افتاد حتما به دندانپزشک مراجعه کنید اما کارهایی نیز هست که شما می توانید با انجام آن خونریزی لثه را متوقف کنید. با این درمان ها آشنا شوید:

رژیم غذایی سالمتری در پیش بگیرید                                        

بهبود رژیم غذایی می تواند نقش مهمی در بهبود سلامت دهان و دندان و درمان خونریزی لثه داشته باشد. رژیم غذایی شامل غذاهایی مانند میوه و سبزی، مواد غذایی لازم برای لثه های شما را فراهم می کند. اگر رژیم غذایی شما دارای مواد مغذی لازم نبوده و در آن مواد شیرین، آبنبات، سودا و نان تصفیه شده وجود داشته باشد، لثه های شما مواد غذایی لازم را دریافت نخواهند کرد. افزایش ویتامین آ، ویتامین ث، کلسیم و منیزیم در رژیم غذایی، به سلامت لثه های شما می انجامد.

بهبود روند رسیدگی به دندان ها

مراقبت صحیح از دندان ها درمنزل می تواند خونریزی لثه را متوقف کند. مسواک و نخ دندان چنانچه به طور منظم استفاده شود، باکتری هایی که می توانند موجب التهاب شوند را از بین ببرند. همیشه از مسواک و نخ دندان مناسب استفاده کنید، به عنوان مثال استفاده از مسواک با دندانه های زبر یا متوسط در صورتی که با فشار همراه شود می تواند هنگام استفاده به لثه آسیب بزند.

ریلکس باشید

اگر همیشه در حال حرکت هستید و یا همیشه با ضرب الاجل رو برو هستید، این میزان استرس می تواند منجر به خونریزی لثه شود. استرس التهاب را در بدن شما افزایش می دهد که ریسک خونریزی لثه را بالا می برد. استرس بیش از حد، ایمنی بدن را کاهش داده و درمان و مبارزه با عفونت ها را با مشکل رو برو می سازد. مطالعات نشان داده زنانی که دچار افسردگی مرتبط با استرس هستند، در معرض سطح بالاتری از التهاب در لثه و افزایش پلاک هستند.

زمانی که شما استرس دارید، کمتر از خود مراقبت می کنید و ممکن است استفاده از مسواک یا نخ دندان را پشت گوش بیندازید و یا از غذاهای حاضری به جای غذای سالم استفاده کنید. استرس خود را کاهش دهید و زمانی که فرصتی برای انجام کارها ندارید از پذیرفتن کار جدید اجتناب کنید.

سیگار نکشید

سیگار برای سلامتی شما بسیار مضر است. در کنار افزایش ریسک سرطان و بیماری قلبی، سیگار نقش مهمی در ابتلا به بیماری های لثه دارد. توکسین های موجود در تنباکو از رسیدن مواد مغذی به دندان های شما جلوگیری کرده و در نتیجه منجر به التهاب لثه می شود. ترک سیگار کار بسیار دشواریست اما یکی از مهم ترین کارها جهت حفظ سلامتی دهان و دندان و سلامتی کل بدن شماست.

از لوازم شخصی دیگران استفاده نکنید

بیماری های لثه و خونریزی لثه مسری هستند. چنانچه شریک زندگی شما یا اعضای خانواده شما دارای باکتری در دهان خود باشد و شما از وسایل آن ها استفاده کنید احتمال ابتلا به بیماری و خونریزی لثه را افزایش خواهید داد. از هر وسیله ای که به نحوی با دهان در تماس است به طور مشترک استفاده نکنید، از مسواک گرفته تا لیوان.

خشکی دهان

زمانی که از خشکی دهان صحبت می کنیم منظور چیست؟ خشکی دهان زمانی رخ می دهد که در دهان شما به اندازه کافی بزاق وجود ندارد که دهان شما را خیس و مرطوب نگه دارد.

نشانه های خشکی دهان

دهان همه هر از گاهی دچار خشکی می شود. مشکل زمانی رخ می دهد که احساس خشکی دهان از بین نمی رود. نشانه های خشکی دهان عبارتند از:

 • احساس چسبندگی و خشکی در دهان
 • مشکل در جویدن، قورت دادن، مزه کردن یا صحبت کردن
 • احساس سوزش در دهان
 • خشکی زبان
 • خشکی و ترک خوردن لب
 • التهاب لثه
 • پوسیدگی دندان
 • نفس بد بو
 • زخم دهان

علل

خشکی دهان زمانی رخ می دهد که غدد تولید بزاق به درستی کار نمی کنند. برخی از علل شایع این امر ، عبارتند از اضطراب، استرس، برخی داروها، بالا رفتن سن، درمان های سرطان، مشکلات خودایمنی، دخانیات و استفاده از متامفتامین.

تشخیص 

تنها راه دائمی حل معضل خشکی دهان، درمان علت آن است. اگر خشکی دهان شما به دلیل مصرف دارو است، دکتر شما احتمالا داروهای دیگری را جایگزین خواهد کرد. چنانچه غدد تولید بزاق شما به درستی کار نمی کند ولی تا حد کمی بزاق تولید می کند، پزشک احتمالا به شما داروهایی خواهد داد که به بهبود عملکرد این غدد کمک نماید.

پیشگیری

راه هایی برای کم کردن خشکی دهان وجود دارد که این راه ها عبارتند از:

 • نوشیدن آب یا نوشیدنی های بدون شکر به طور مرتب و در طول غذا
 • اجتناب از خوردن نوشیدنی های حاوی کافئین مانند قهوه، چای و برخی از انواع سودا
 • استفاده از محصولات حرفه ای مراقبت از دهان و دندان که به مرطوب نگه داشتن دهان شما کمک می کنند.
 • جویدن آدامس بدون شکر یا مکیدن آبنبات بدون شکر برای تحریک تولید بزاق. آبنبات های با طعم مرکبات، نعناء یا دارچین انتخاب هایی مناسب هستند.
 • اجتناب از مصرف تنباکو یا الکل که موجب خشکی دهان می شود.
 • حداقل کردن مصرف غذاهای تند و شور، که می توانند موجب درد در دهان خشک شوند.
 • اجتناب از مصرف شکر و غذاهای اسیدی
 • استفاده از بوخور در طول شب

درمان

درمان خشکی دهان به ریشه این مشکل بستگی دارد. اگر فکر می کنید دهان شما خشک است، حتما به پزشک یا دندانپزشک مراجعه کنید تا ریشه مشکل را دریابید

 • چنانچه خشکی دهان شما به دلیل مصرف دارو ایجاد شده است، پزشک معالج شما ممکن است داروی شما یا دوز مصرفی شما را تغییر دهد.
 • اگر غدد بزاق شما به خوبی کار نمی کنند، احتمالا برای بهبود عملکرد این غدد داروهایی برای شما تجویز خواهد شد.
 • پزشک یا دندانپزشک شما ممکن است پیشنهاد کند از بزاق مصنوعی برای مرطوب نگه داشتن دهان استفاده کنید.

بهداشت دهان و دندان در دوران بارداری

شاید باور آن سخت باشد اما مشکلات دهان و دندان شما بر روی کودک در راه شما تاثیر خواهد گذاشت، مطالعات نشان داده که میان بیماری لثه مادر و تولد پیش از موعد و به دنیا آمدن کودک با وزن پایین ارتباط وجود دارد.

تمیز کردن مرتب دندان ها در کنار رعایت بهداشت دهان و دندان به اندازه سونوگرافی و مراجعه به دکتر زنان مهم است.

هورمون های بارداری موجب افزایش ریسک ابتلا به بیماری های لثه می شوند. خوشبختانه این مشکلات قابل پیشگیری هستند.

چگونه ژنژویت بر بارداری تاثیر می گذارد؟

در دوران بارداری، هورمون های خاصی (پروژسترون و استروژن) در بدن افزایش می یابند. این هورمون ها باعث می شود لثه ها به وجود حتی مقادیر کمی پلاک، بیش از حد عادی واکنش نشان دهند.

این واکنش معمولا بین ماه 2 تا 8 بارداری خود را نشان می دهد. زنان معمولا متوجه می شوند که لثه های آن ها، قرمزتر و متورم تر می شوند و هنگام ایجاد تماس دچار درد می شوند. همچنین بعد از مسواک یا نخ دندان احتمال خونریزی بالا می رود.

در شرایط حاد که افراد احساس سوزش در لثه های خود دارند و به پزشک مراجعه می کنند و به علت بارداری نمی توان برای آن ها دارو تجویز کرد. به همین دلیل ضروریست که پیش از اقدام برای بارداری از سلامت لثه های خود اطمینان حاصل کنید.

بیماری های دهان و دندان مادران چگونه بر کودک تاثیر می گذارد

علاوه بر ترس از به دنیا آمدن کودک با وزن پایین یا به دنیا آمدن پیش از موعد کودک، مادران باردار باید نسبت به بیماری هایی که ممکن است کودک بر اثر بیماری های لثه مادر بگیرد نیز حساس باشند. بیماری لثه می تواند منجر به بیماری های قلبی و عفونت های خونی شود که می تواند به کودک منتقل شود.

پس زنان باردار باید چه کنند؟ این اقدامات ساده را رعایت کنید تا هم مادر و هم کودک خوشحال و سلامت باشند:

قبل از اقدام به بارداری از دندانپزشک خود گواهی سلامت دریافت کنید

بهتر است قبل از اقدام به بارداری به سلامت دهان و دندان خود رسیدگی کنید. به دندانپزشک مراجعه کنید، دندان های خود را تمیز کنید و مشکلات دهان و دندان خود را برطرف کنید.

از خمیردندان دارای طعم ملایم استفاده کنید

گاهی اوقات بیماری های صبحگاهی (حالت تهوع صبحگاهی) مسواک زدن را برای خانم های باردار مشکل می کند. از خمیردندانی استفاده کنید که دارای مواد طبیعی بوده و حاوی مواد شیمیایی مضر نباشد.

مسواک، نخ دندان، آبکشی، تکرار

رعایت بهداشت دهان و دندان آسان ترین روش برای از سر گذراندن یک دوره حاملگی موفق است.

به دندانپزشک مراجعه کنید

با توجه به تغییرات هورمونی که شما را در معرض بیماری پریودنتال قرار می دهد مراجعه مرتب به دندانپزشک جهت پیشگیری از بیماری های کودکان، ضروریست.

به خونریزی لثه توجه کنید

چنانچه متوجه هرگونه تغییر در لثه خود شدید سریعا به دندانپزشک مراجعه کنید چرا که می تواند نشانه ها اولیه ورم لثه (ژنژویت) بوده و فرزند شما را تحت تاثیر قرار دهد.

از عکس­برداری با اشعه ایکس در این دوران بپرهیزید

اگر عکس برداری با اشعه ایکس در دوره بارداری ضروری است (مثلا در موارد اورژانسی)، دندانپزشک شما با احتیاط کامل این کار را انجام خواهد داد تا از شما و فرزندتان محافظت کند. پیشرفت های تکنولوژیکی امروزه این نوع عکس برداری را بسیار ایمن تر کرده است.

آخرین چیزی که یک مادر باردار می خواهد به آن فکر کند، بیماری لثه است. قبل از اینکه تبدیل به مشکل شود از بروز آن پیشگیری کنید.

آخرین پیام: قبل از بارداری باید وضعیت سلامت دهان و دندان شما در بهترین وضعیت باشد. اگر نیست، ممکن است برای فرزند در راه شما مشکلاتی ایجاد شود.

 

در مورد آبسه چقدر می دانید؟ (قسمت اول)

آبسه چیست؟

آبسه، عفونتی در درون دندان است که درد آن می تواند خیلی ناگهانی آغاز شود. شاید به نظر خیلی ناگهانی باشد اما آبسه احتمالا سالها در حال شکل گیری بوده است.

آبسه دندان و آبسه لثه چه تفاوتی دارند؟

دو نوع آبسه وجود دارد: آبسه دندانی و آبسه لثه

آبسه دندان: زمانی که آبسه در درون دندان رخ می دهد

آبسه لثه: زمانی که آبسه بین دندان و لثه ایجاد می شود. بخصوص کسانی که دچار ژنژویت یا بیماری های لثه هستند، غذا بین دندان و لثه گیر کرده و موجب عفونت می شود.

چگونه بفهمیم که دچار آبسه شده ایم؟

درد. مطمئن نیستید که مشکل شما آبسه است یا نه؟ اگر واقعا آبسه داشته باشید، شک نخواهید داشت، میدانید که مشکلی وجود دارد. بله، درد آن تا این حد شدید است. به آرامی با یک درد ضربان دار شروع می شود ولی به سرعت شدت می گیرد.

مهم ترین نشانه آبسه درد غیرقابل چشم پوشیست. درد می تواند آزاردهنده ولی غیرقابل تحمل باشد، ضربانی یا دردی که شما را به زانو درآورد.

درد همچنین ممکن است با یک یا تعدادی از این عوارض همراه باشد:

 • حساسیت به گرما یا سرما
 • ضعف به طور کلی
 • ورم فک بالا یا پایین
 • ورم غدد لنفاوی در گردن یا زیر فک
 • تب
 • نفس بد بو
 • طعم تلخ در دهان (معمولا شور توصیف می شود)
 • همراه شدن جویدن با درد
 • درد در استخوان اطراف دندان دارای آبسه
 • درد شدید در لثه

 

 

در مورد آبسه چقدر می دانید؟ (قسمت دوم)

عوامل ایجاد آبسه کدامند؟

چه نیروهایی در کنار هم این عفونت فلج کننده را ایجاد می کنند؟

دو عامل اصلی می تواند موجب آبسه شود. اولین (و رایج ترین) علت آن پوسیدگی شدید دندان است. این پوسیدگی تقریبا همیشه با یک رژیم غذایی نامناسب، شامل مقادیر زیادی شکر، غذاهای فراوری شده و کربوهیدرات های پالایش شده می باشد.

دومین دلیل  آبسه، ضربه فیزیکی به دندان می باشد. اگر ضربه به دندان بخورد و در نتیجه بشکند یا ترک بردارد، در معرض عفونت قرار می گیرد.

پوسیدگی درمان نشده، ترک یا شکستگی دندان می تواند در  را برای ورود باکتری به پالپ دندان، که مرکز دندان است، بگشاید. پالپ شامل تمام اجزای حیاتی دندان، مانند رگ های خونی و اعصاب است.

زمانی که باکتری به درون پالپ دندان راه بیابد منجر به تورم، التهاب و چرک می شود. این امر موجب می شود به دندان فشار بیاید، به همین دلیل است که شما درد شدیدی حس می کنید. زمانی که آبسه را تخلیه می کنید، درد تقریبا همان لحظه از بین می رود. با این حال از بین رفتن درد به معنای رهایی شما نیست. عفونت همچنان پابرجاست و باید درمان شود.

آبسه چگونه درمان می شود؟

نمی دانید هنگام مراجعه به دندانپزشک برای درمان عفونت باید انتظار چه چیزی را داشته باشید؟

ایتدا دندانپزشک دندان را به صورت فیزیکی معاینه می کند. دندان دارای آبسه معمولا با لثه قرمز و متورم همراه است. ممکن است کمی درد داشته باشید اما خبر خوب این که درد شما تقریبا رو به پایان است.

معمولا دندانپزشک از دندان شما عکس برداری با اشعه ایکس هم انجام می دهد تا استخوان ریشه دندان شما را چک کند، چرا که معمولا هنگام بروز آبسه بخشی از استخوان سر ریشه دندان از بین می رود.

هدف اصلی دندانپزشک، درمان آبسه دندان و از بین بردن عفونت و پیشگیری از کشیدن دندان می باشد.

احتمالا دندانپزشک برای شما آنتی بیوتیک تجویز می کند تا با عفونت مبارزه کند. برای درمان درد هم معمولا مسکن های مختلفی با توجه به میزان درد تجویز خواهد شد.

آیا می توان صبر کرد تا آبسه خودبه خود درمان شود؟

شاید شما با خود کلنجار بروید که آیا می توانید صبر کنید تا آبسه خودبه خود درمان شود یا خیر؟

آخرین کاری که شما می خواهید انجام دهید صبر کردن است. درد عفونت شما ممکن است آرام شود ولی دلیل آن از بین رفتن عفونت نیست بلکه دلیل آن از بین رفتن ریشه دندان است. این امر جلوی عفونت را نمی گیرد. حتی بدون درد هم عفونت گسترش می یابد و با اینکار بافت های اطراف خود را نیز از بین می برد و در نهایت منجر به مشکلات بزرگتری می شود.

با شروع درد از قرص هایی مانند ادویل برای آرام شدن درد استفاده کنید و حتما در اسرع وقت به دندانپزشک مراجعه کنید تا درمان اصلی و مصرف آنتی بیوتیک را شروع کنید.

فراموش نکنید که آبسه به صورت خود به خود درمان نمی شود و عفونت گسترش می یابد و آسیب های جدی به دندان و لثه های شما وارد می کند.

بازگشت
بیماری های دهان و دندان

اکثر افرادی که دارای نفس بدبو هستند این موضوع را نمی دانند

شاید باور آن سخت باشد اما افرادی که دارای نفس و دهان بدبو هستند، به خصوص کسانی که به صورت مزمن این مشکل را دارند، ممکن است حتی نسبت به این مشکل آگاه نباشند. علت این امر این است که پوسیدگی ها از طریق راهی در پشت دهان به بینی متصل هستند. برخی پژوهش ها نشان داده که مغز ما به صورت خودکار گیرنده و محرک هایی که مارا تهدید نمی کنند را حذف می کند. بر اساس این تئوری، بینی ما بوهای بدی که از دهان می آید را فیلتر می کند چون بدن به بوی خود عادت دارد.

چرا نمی توانیم نفس خود را بو کنیم؟

اینکه کسی در مورد نفس بدبوی خود چیزی نمی داند، می تواند چند دلیل داشته باشد. یکی از این دلایل شرم است. هستند افراد بسیاری که حس نمی کنند دهان آن ها مشکلی دارد و یا شرایط دهان و دندان آن ها مساعد نیست اما بسیاری دیگر شاید این که از دوست یا فرد نزدیکی در این  مورد سوال کنند را مایه شرم بدانند. دلیل دیگر ناتوانی طبیعی ما در بو کردن نفس خود می تواند باشد.

چگونه متوجه شویم؟

از آن جایی که علل بوی بد دهان بسیار شایع است، بسیار محتمل است که خیلی از ما در شرایطی دچار این مشکل شویم. اگر نگران این مشکل هستید از یکی از افراد نزدیک به خود سوال کنید یا به دندانپزشک مراجعه کنید. دندانپزشک نه تنها می تواند وجود مشکل را تشخیص دهد بلکه می تواند علت را نیز دریابد.

آیا سیگار می کشید؟

مشکلات سلامتی بسیاری با سیگار کشیدن ایجاد می شود که یکی از آن ها نفس بدبو است. اگر سیگاری هستید، احتمال دارد از بوی بد دهان رنج ببرید.

قهوه یا نوشیدنی الکلی می نوشید؟

قهوه و نوشیدنی های الکلی شما را در معرض نفس بدبو قرار می دهد. اگر عادت به مصرف هر کدام از این موارد دارید، احتمال اینکه نفس شما بوی خوشایندی نداشته باشد، بالا است.

مشکلات سلامتی دهان

بسیاری از مشکلات شایع دهان و دندان به بوی بد دهان منجر خواهد شد. پس اگر مشکلاتی مانند بیماری لثه، زخم های باز دهانی، عفونت دهان/ سینوس و یا مشکلات تنفسی دارید حتما به موضوع بوی بد دهان توجه کنید.

هرچقدر هم که با دندان هایتان در طول روز خوب رفتار کنید، موضوعی هست که ممکن است در طول شب به دندان های شما آسیب بزند: دندان قروچه! احتمالا نمی دانید که این کار را انجام می دهید اما زمانی که با عوارض آن آشنا شوید، ممکن است شگفت زده شوید!

دندان قروچه در طول شب می تواند نشانه های نامحسوسی داشته باشد. بسیاری از افراد ممکن است با استرس و فکی دردناک یا بی حس از خواب بیدار شوند. همچنین آنها معمولا  از سردردهای مداوم در طول روز شکایت دارند. به علت اینکه بسیاری از این عوارض نادیده گرفته می شوند، دندان قروچه شبانه ادامه یافته و آسیب های زیادی به دندان های شما وارد می کند.

دندان قروچه یکی از راه هایی است که بدن ما نسبت به استرس واکنش نشان می دهد، اما اگر به آن رسیدگی نشود می تواند در دندان ها حساسیت ایجاد کند که هم دردناک است و هم استرس زا. آسیب این عمل به آرامی و در طول زمان ایجاد می شود: دندان قروچه موجب ایجاد ترک های بسیار ریز در مینای دندان می شود. به مرور زمان، دنتین (لایه حساس زیر مینا) حفاظت خود را از دست داده و در برابر سرما و گرما حساس می شود.

اجازه ندهید یک مشکل به مشکل بعدی بینجامد. اگر فکر می کنید ممکن است در طول شب دندان قروچه کنید، به دندانپزشک مراجعه کنید تا بتواند برای شما محافظ دندان شب تجویز کند. با این کار هم شما و هم دندان هایتان در طول شب راحت می خوابید.

نفس بد بو برای شما و اطرافیان شما ناخوشایند است و همچنین می تواند نشانه مشکلات سلامتی جدی باشد. نفس بدبو می تواند راه بدن شما برای اعلام مشکل در بدن شما باشد.

چگونه بدانیم که نفس ما بد بو است؟

این آزمایش را در منزل انجام دهید: داخل مچ دست خود را لیس بزنید و سپس آن را بو کنید، اگر بوی بدی داشت، احتمال زیاد نفس شما نیز بد بو است. حال در آینه زبان خود را چک کنید. آیا زرد یا سفید است؟ اگر اینچنین است احتمالا نفس شما بد بو است.

عوامل ایجاد نفس بد بو کدامند؟

نفس بدبو اصولا به علت عدم رعایت بهداشت دهان و دندان ایجاد می شوند (عدم استفاده از نخ دندان یا مسواک نزدن کافی). البته می تواند به علل دیگری مانند بیماری های لثه، دیابت، سوءتغذیه و حتی سرطان باشد.

بسیاری از افراد از داشتن نفس بدبو شوکه میشوند چرا که به گفته خود آنها "بعد از هر وعده مسواک می زنند". اگر از نخ دندان استفاده نمی کنید، پلاک و باکتری ایجاد کننده نفس بد بو را از 30% سطح دندان خود تمیز نمی کنید. اگر زبان خود را تمیز کنید، از میزان کثیفی زبان خود تعجب خواهید کرد. اگر برای اولین بار زبان خود را تمیز می کنید، ممکن است حتی زبان شما دچار خونریزی شود و در مراحل بعدی یک مایع زرد رنگ از زبان شما خواهد آمد ولی بعد از 6 ماه متوجه خواهید شد که زبان شما کاملا تمیز است.

آیا سیر باعث بدبو شدن نفس می شود؟

روغن های موجود در غذاهای بودار مانند سیر و پیاز را می توان تا 3 روز بعد از مصرف، احساس کرد. دلیلی وجود ندارد که از خوردن سیر لذت نبرید اما پیشنهاد می کنیم حتما بعد از خوردن آن یک عدد سیب بخورید یا آدامس بجوید تا بزاق بیشتری ترشح شود. زمانی که در مورد بوی بد دهان صحبت می کنیم، بزاق بهترین دوست شماست.

چگونه نفس بدبو را در مان کنیم؟

خونریزی لثه در هنگام مسواک یا استفاده از نخ دندان به منزله هشدار تلقی می شود. در این مقاله به دلایل وقوع این مشکل پرداخته ایم. اما در هر صورت ما پیشنهاد می کنیم چنانچه مشکل شما ادامه دار شد، حتما به دندانپزشک مراجعه کنید.

ورم لثه

ورم لثه اولین مرحله بیماری های لثه است. پلاک روی دندان ها و خط لثه که با مسواک و نخ دندان از بین نرود ممکن است منجر به عفونت لثه و در نهایت ورم لثه شود. ورم لثه  موجب باد کردن و حساس شدن لثه ها شده و گاهی در حین مسواک زدن خونریزی می کند. در این مرحله، بیماری لثه با مسواک و نخ دندان مرتب و صحیح و چک آپ درمان می شود.

مصرف برخی داروها

داروهای رقیق کننده خون می تواند منجر به خونریزی لثه شود. این داروها قابلیت لخته شدن خون را کاهش می دهند که می تواند منجر به خونریزی شود. چنانچه چنین داروهایی مصرف می کنید دندانپزشک خود را در جریان بگذارید.

عادات جدید استفاده از نخ دندان

تغییر عادات استفاده از نخ دندان ممکن است منجر به خونریزی لثه شود. به عنوان مثال چنانچه شما برای جند روز متوالی از نخ دندان استفاده نکرده باشید و دوباره استفاده از آن را شروع کنید ممکن است دچار خونریزی لثه شوید. همچنین اگر بیشتر از قبل از نخ دندان استفاده می کنید تا باقیمانده غذا و پلاک را از دندان خود بردارید ممکن است شاهد خونریزی لثه باشید. این نوع خونریزی معمولا بعد از یک هفته خوب می شود.

مسواک جدید

اگر مسواک شما از نرم به زبر تغییر  یابد ممکن است شاهد خونریزی لثه باشید در این حالت سعی کنید استفاده از مسواک نرم یا متوسط را در پیش گرفته و با دندانپزشک خود جهت نوع مسواک مناسب دندان های خود مشورت کنید.

ورم لثه دوران حاملگی

برخی از زنان در دوران بارداری دچار ورم لثه و خونریزی در حین مسواک زدن می شوند. تغییرات هورمونی در دوران بارداری پاسخ بدن به باکتری های موجود در دهان را تغییر می دهد. چک آپ های منظم دندانپزشکی و مسواک و نخ دندان مرتب میتواند از بدتر شدن مشکلات لثه در این دوران جلوگیری کند.

ممکن است هنگام مسواک زدن با خونریزی لثه مواجه شوید، هرچند که وسوسه نادیده گرفتن آن قوی است اما فراموش نکنید که خونریزی لثه از نشانه های اولیه بیماری های لثه است. اگر چنین اتفاقی برای شما افتاد حتما به دندانپزشک مراجعه کنید اما کارهایی نیز هست که شما می توانید با انجام آن خونریزی لثه را متوقف کنید. با این درمان ها آشنا شوید:

رژیم غذایی سالمتری در پیش بگیرید                                        

بهبود رژیم غذایی می تواند نقش مهمی در بهبود سلامت دهان و دندان و درمان خونریزی لثه داشته باشد. رژیم غذایی شامل غذاهایی مانند میوه و سبزی، مواد غذایی لازم برای لثه های شما را فراهم می کند. اگر رژیم غذایی شما دارای مواد مغذی لازم نبوده و در آن مواد شیرین، آبنبات، سودا و نان تصفیه شده وجود داشته باشد، لثه های شما مواد غذایی لازم را دریافت نخواهند کرد. افزایش ویتامین آ، ویتامین ث، کلسیم و منیزیم در رژیم غذایی، به سلامت لثه های شما می انجامد.

بهبود روند رسیدگی به دندان ها

مراقبت صحیح از دندان ها درمنزل می تواند خونریزی لثه را متوقف کند. مسواک و نخ دندان چنانچه به طور منظم استفاده شود، باکتری هایی که می توانند موجب التهاب شوند را از بین ببرند. همیشه از مسواک و نخ دندان مناسب استفاده کنید، به عنوان مثال استفاده از مسواک با دندانه های زبر یا متوسط در صورتی که با فشار همراه شود می تواند هنگام استفاده به لثه آسیب بزند.

ریلکس باشید

اگر همیشه در حال حرکت هستید و یا همیشه با ضرب الاجل رو برو هستید، این میزان استرس می تواند منجر به خونریزی لثه شود. استرس التهاب را در بدن شما افزایش می دهد که ریسک خونریزی لثه را بالا می برد. استرس بیش از حد، ایمنی بدن را کاهش داده و درمان و مبارزه با عفونت ها را با مشکل رو برو می سازد. مطالعات نشان داده زنانی که دچار افسردگی مرتبط با استرس هستند، در معرض سطح بالاتری از التهاب در لثه و افزایش پلاک هستند.

زمانی که شما استرس دارید، کمتر از خود مراقبت می کنید و ممکن است استفاده از مسواک یا نخ دندان را پشت گوش بیندازید و یا از غذاهای حاضری به جای غذای سالم استفاده کنید. استرس خود را کاهش دهید و زمانی که فرصتی برای انجام کارها ندارید از پذیرفتن کار جدید اجتناب کنید.

سیگار نکشید

سیگار برای سلامتی شما بسیار مضر است. در کنار افزایش ریسک سرطان و بیماری قلبی، سیگار نقش مهمی در ابتلا به بیماری های لثه دارد. توکسین های موجود در تنباکو از رسیدن مواد مغذی به دندان های شما جلوگیری کرده و در نتیجه منجر به التهاب لثه می شود. ترک سیگار کار بسیار دشواریست اما یکی از مهم ترین کارها جهت حفظ سلامتی دهان و دندان و سلامتی کل بدن شماست.

از لوازم شخصی دیگران استفاده نکنید

بیماری های لثه و خونریزی لثه مسری هستند. چنانچه شریک زندگی شما یا اعضای خانواده شما دارای باکتری در دهان خود باشد و شما از وسایل آن ها استفاده کنید احتمال ابتلا به بیماری و خونریزی لثه را افزایش خواهید داد. از هر وسیله ای که به نحوی با دهان در تماس است به طور مشترک استفاده نکنید، از مسواک گرفته تا لیوان.

زمانی که از خشکی دهان صحبت می کنیم منظور چیست؟ خشکی دهان زمانی رخ می دهد که در دهان شما به اندازه کافی بزاق وجود ندارد که دهان شما را خیس و مرطوب نگه دارد.

نشانه های خشکی دهان

دهان همه هر از گاهی دچار خشکی می شود. مشکل زمانی رخ می دهد که احساس خشکی دهان از بین نمی رود. نشانه های خشکی دهان عبارتند از:

علل

خشکی دهان زمانی رخ می دهد که غدد تولید بزاق به درستی کار نمی کنند. برخی از علل شایع این امر ، عبارتند از اضطراب، استرس، برخی داروها، بالا رفتن سن، درمان های سرطان، مشکلات خودایمنی، دخانیات و استفاده از متامفتامین.

تشخیص 

تنها راه دائمی حل معضل خشکی دهان، درمان علت آن است. اگر خشکی دهان شما به دلیل مصرف دارو است، دکتر شما احتمالا داروهای دیگری را جایگزین خواهد کرد. چنانچه غدد تولید بزاق شما به درستی کار نمی کند ولی تا حد کمی بزاق تولید می کند، پزشک احتمالا به شما داروهایی خواهد داد که به بهبود عملکرد این غدد کمک نماید.

پیشگیری

راه هایی برای کم کردن خشکی دهان وجود دارد که این راه ها عبارتند از:

درمان

درمان خشکی دهان به ریشه این مشکل بستگی دارد. اگر فکر می کنید دهان شما خشک است، حتما به پزشک یا دندانپزشک مراجعه کنید تا ریشه مشکل را دریابید

شاید باور آن سخت باشد اما مشکلات دهان و دندان شما بر روی کودک در راه شما تاثیر خواهد گذاشت، مطالعات نشان داده که میان بیماری لثه مادر و تولد پیش از موعد و به دنیا آمدن کودک با وزن پایین ارتباط وجود دارد.

تمیز کردن مرتب دندان ها در کنار رعایت بهداشت دهان و دندان به اندازه سونوگرافی و مراجعه به دکتر زنان مهم است.

هورمون های بارداری موجب افزایش ریسک ابتلا به بیماری های لثه می شوند. خوشبختانه این مشکلات قابل پیشگیری هستند.

چگونه ژنژویت بر بارداری تاثیر می گذارد؟

در دوران بارداری، هورمون های خاصی (پروژسترون و استروژن) در بدن افزایش می یابند. این هورمون ها باعث می شود لثه ها به وجود حتی مقادیر کمی پلاک، بیش از حد عادی واکنش نشان دهند.

این واکنش معمولا بین ماه 2 تا 8 بارداری خود را نشان می دهد. زنان معمولا متوجه می شوند که لثه های آن ها، قرمزتر و متورم تر می شوند و هنگام ایجاد تماس دچار درد می شوند. همچنین بعد از مسواک یا نخ دندان احتمال خونریزی بالا می رود.

در شرایط حاد که افراد احساس سوزش در لثه های خود دارند و به پزشک مراجعه می کنند و به علت بارداری نمی توان برای آن ها دارو تجویز کرد. به همین دلیل ضروریست که پیش از اقدام برای بارداری از سلامت لثه های خود اطمینان حاصل کنید.

بیماری های دهان و دندان مادران چگونه بر کودک تاثیر می گذارد

علاوه بر ترس از به دنیا آمدن کودک با وزن پایین یا به دنیا آمدن پیش از موعد کودک، مادران باردار باید نسبت به بیماری هایی که ممکن است کودک بر اثر بیماری های لثه مادر بگیرد نیز حساس باشند. بیماری لثه می تواند منجر به بیماری های قلبی و عفونت های خونی شود که می تواند به کودک منتقل شود.

پس زنان باردار باید چه کنند؟ این اقدامات ساده را رعایت کنید تا هم مادر و هم کودک خوشحال و سلامت باشند:

قبل از اقدام به بارداری از دندانپزشک خود گواهی سلامت دریافت کنید

بهتر است قبل از اقدام به بارداری به سلامت دهان و دندان خود رسیدگی کنید. به دندانپزشک مراجعه کنید، دندان های خود را تمیز کنید و مشکلات دهان و دندان خود را برطرف کنید.

از خمیردندان دارای طعم ملایم استفاده کنید

گاهی اوقات بیماری های صبحگاهی (حالت تهوع صبحگاهی) مسواک زدن را برای خانم های باردار مشکل می کند. از خمیردندانی استفاده کنید که دارای مواد طبیعی بوده و حاوی مواد شیمیایی مضر نباشد.

مسواک، نخ دندان، آبکشی، تکرار

رعایت بهداشت دهان و دندان آسان ترین روش برای از سر گذراندن یک دوره حاملگی موفق است.

به دندانپزشک مراجعه کنید

با توجه به تغییرات هورمونی که شما را در معرض بیماری پریودنتال قرار می دهد مراجعه مرتب به دندانپزشک جهت پیشگیری از بیماری های کودکان، ضروریست.

به خونریزی لثه توجه کنید

چنانچه متوجه هرگونه تغییر در لثه خود شدید سریعا به دندانپزشک مراجعه کنید چرا که می تواند نشانه ها اولیه ورم لثه (ژنژویت) بوده و فرزند شما را تحت تاثیر قرار دهد.

از عکس­برداری با اشعه ایکس در این دوران بپرهیزید

اگر عکس برداری با اشعه ایکس در دوره بارداری ضروری است (مثلا در موارد اورژانسی)، دندانپزشک شما با احتیاط کامل این کار را انجام خواهد داد تا از شما و فرزندتان محافظت کند. پیشرفت های تکنولوژیکی امروزه این نوع عکس برداری را بسیار ایمن تر کرده است.

آخرین چیزی که یک مادر باردار می خواهد به آن فکر کند، بیماری لثه است. قبل از اینکه تبدیل به مشکل شود از بروز آن پیشگیری کنید.

آخرین پیام: قبل از بارداری باید وضعیت سلامت دهان و دندان شما در بهترین وضعیت باشد. اگر نیست، ممکن است برای فرزند در راه شما مشکلاتی ایجاد شود.

 

آبسه چیست؟

آبسه، عفونتی در درون دندان است که درد آن می تواند خیلی ناگهانی آغاز شود. شاید به نظر خیلی ناگهانی باشد اما آبسه احتمالا سالها در حال شکل گیری بوده است.

آبسه دندان و آبسه لثه چه تفاوتی دارند؟

دو نوع آبسه وجود دارد: آبسه دندانی و آبسه لثه

آبسه دندان: زمانی که آبسه در درون دندان رخ می دهد

آبسه لثه: زمانی که آبسه بین دندان و لثه ایجاد می شود. بخصوص کسانی که دچار ژنژویت یا بیماری های لثه هستند، غذا بین دندان و لثه گیر کرده و موجب عفونت می شود.

چگونه بفهمیم که دچار آبسه شده ایم؟

درد. مطمئن نیستید که مشکل شما آبسه است یا نه؟ اگر واقعا آبسه داشته باشید، شک نخواهید داشت، میدانید که مشکلی وجود دارد. بله، درد آن تا این حد شدید است. به آرامی با یک درد ضربان دار شروع می شود ولی به سرعت شدت می گیرد.

مهم ترین نشانه آبسه درد غیرقابل چشم پوشیست. درد می تواند آزاردهنده ولی غیرقابل تحمل باشد، ضربانی یا دردی که شما را به زانو درآورد.

درد همچنین ممکن است با یک یا تعدادی از این عوارض همراه باشد:

 

 

عوامل ایجاد آبسه کدامند؟

چه نیروهایی در کنار هم این عفونت فلج کننده را ایجاد می کنند؟

دو عامل اصلی می تواند موجب آبسه شود. اولین (و رایج ترین) علت آن پوسیدگی شدید دندان است. این پوسیدگی تقریبا همیشه با یک رژیم غذایی نامناسب، شامل مقادیر زیادی شکر، غذاهای فراوری شده و کربوهیدرات های پالایش شده می باشد.

دومین دلیل  آبسه، ضربه فیزیکی به دندان می باشد. اگر ضربه به دندان بخورد و در نتیجه بشکند یا ترک بردارد، در معرض عفونت قرار می گیرد.

پوسیدگی درمان نشده، ترک یا شکستگی دندان می تواند در  را برای ورود باکتری به پالپ دندان، که مرکز دندان است، بگشاید. پالپ شامل تمام اجزای حیاتی دندان، مانند رگ های خونی و اعصاب است.

زمانی که باکتری به درون پالپ دندان راه بیابد منجر به تورم، التهاب و چرک می شود. این امر موجب می شود به دندان فشار بیاید، به همین دلیل است که شما درد شدیدی حس می کنید. زمانی که آبسه را تخلیه می کنید، درد تقریبا همان لحظه از بین می رود. با این حال از بین رفتن درد به معنای رهایی شما نیست. عفونت همچنان پابرجاست و باید درمان شود.

آبسه چگونه درمان می شود؟

نمی دانید هنگام مراجعه به دندانپزشک برای درمان عفونت باید انتظار چه چیزی را داشته باشید؟

ایتدا دندانپزشک دندان را به صورت فیزیکی معاینه می کند. دندان دارای آبسه معمولا با لثه قرمز و متورم همراه است. ممکن است کمی درد داشته باشید اما خبر خوب این که درد شما تقریبا رو به پایان است.

معمولا دندانپزشک از دندان شما عکس برداری با اشعه ایکس هم انجام می دهد تا استخوان ریشه دندان شما را چک کند، چرا که معمولا هنگام بروز آبسه بخشی از استخوان سر ریشه دندان از بین می رود.

هدف اصلی دندانپزشک، درمان آبسه دندان و از بین بردن عفونت و پیشگیری از کشیدن دندان می باشد.

احتمالا دندانپزشک برای شما آنتی بیوتیک تجویز می کند تا با عفونت مبارزه کند. برای درمان درد هم معمولا مسکن های مختلفی با توجه به میزان درد تجویز خواهد شد.

آیا می توان صبر کرد تا آبسه خودبه خود درمان شود؟

شاید شما با خود کلنجار بروید که آیا می توانید صبر کنید تا آبسه خودبه خود درمان شود یا خیر؟

آخرین کاری که شما می خواهید انجام دهید صبر کردن است. درد عفونت شما ممکن است آرام شود ولی دلیل آن از بین رفتن عفونت نیست بلکه دلیل آن از بین رفتن ریشه دندان است. این امر جلوی عفونت را نمی گیرد. حتی بدون درد هم عفونت گسترش می یابد و با اینکار بافت های اطراف خود را نیز از بین می برد و در نهایت منجر به مشکلات بزرگتری می شود.

با شروع درد از قرص هایی مانند ادویل برای آرام شدن درد استفاده کنید و حتما در اسرع وقت به دندانپزشک مراجعه کنید تا درمان اصلی و مصرف آنتی بیوتیک را شروع کنید.

فراموش نکنید که آبسه به صورت خود به خود درمان نمی شود و عفونت گسترش می یابد و آسیب های جدی به دندان و لثه های شما وارد می کند.